Wiadomości

Finał powiatowy turnieju BRD. Biernacki: Edukacja przynosi efekty

Szkoła Podstawowa w Krempnej i Gimnazjum nr 2 w Jaśle będą reprezentować powiat jasielski podczas finału wojewódzkiego turnieju XXXIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zwycięzcy etapu powiatowego zostali wyłonieni podczas finału powiatowego, który odbył się w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. W turnieju wzięło udział 7 drużyn ze szkół podstawowych i 10 drużyn z gimnazjów.

Turniej składał się z trzech części: praktycznej, teoretycznej i konkurencji dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W pierwszej kolejności uczestnicy rozwiązywali test wiedzy i mieli okazję wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego. W drugiej części sprawdzali swoje umiejętności pokonując rowerem specjalnie przygotowany tor przeszkód. Następnie, rywalizowali w  zakresie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Dzieci wykazują się dużą wiedzą zarówno merytoryczną jak i praktyczną. W części testowej, warto wspomnieć wynik z Krempnej, gdzie na 25 pytań, 24 odpowiedzi były prawidłowe. Test był dosyć trudny. Przypominał test na prawo jazdy – mówi autor testu i współorganizator turnieju Józef Biernacki, prezes JKMiRD w Jaśle. 

Warto znać przepisy…

Dzieci i młodzież jednomyślnie podkreślają, że trzeba stosować przepisy ruchu drogowego. Dzięki temu nie naraża się na niebezpieczeństwo i nie jest się zagrożeniem dla innych. Natomiast wiedza zdobyta na turnieju pozwala młodym użytkownikom dróg czuć się bezpiecznie i radzić sobie, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

A o czym najczęściej zapominają uczestnicy ruchu drogowego? 

Żeby chodzić lewą stroną pobocza; po zmroku ubierać odblaskowe elementy – mówi Izabela Szlachta, uczestniczka konkursu.

Edukacja przynosi efekty

Od kilku lat – od tragicznego wypadku jaki był w Trzcinicy, gdzie zginęło dziecko na rowerze – możemy odnotować, iż takich tragicznych zdarzeń nie było. Edukacja robi swoje. Przyszłe miasteczko ruchu drogowego również  będzie miało wielki wpływ na edukację dzieci i młodzieży z zakresu BRD. Pieszy i rowerzysta jest najmniej chroniony w ruchu drogowym – mówi Józef Biernacki. 

Pod patronatem Policji

Honorowy patronat nad turniejem objęła Komenda Powiatowa Policji w Jaśle.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w finale powiatowym bierze udział  duża liczba uczniów ze szkół zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach, czyli tam gdzie dzieci częściej niż w dużych miastach poruszają się po drogach bez opieki dorosłych, zarówno jako piesi jak i rowerzyści – mówi Łukasz Gliwa, oficer prasowy KPP w Jaśle.  I dodaje – Jeśli w ten sposób uda się uchronić przed wypadkiem chociaż jedno dziecko to będzie to już duży sukces tego przedsięwzięcia. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Gimnazjum nr 2 w Jaśle

Szkoła Podstawowa w Krempnej

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JAJKO
JAJKO
2022 lat temu

Slitasne focie
kiszma kocie B)

xyz
xyz
2022 lat temu

Jak najbardziej jestem za takimi akcjami, ale dlaczego nie zorganizujecie konkursu dla dorosłych? dokładnie to dla kierowców Najczęstszą przyczyną wypadków jest niestosowanie się kierowców do przepisów ruchu drogowego… winę najczęściej też ponosi kierowca. Może warto by było zorganizować konkurs taki czysto teoretyczny na najbardziej uświadomionego kierowce powiatu jasielskiego, albo poprostu na kierowce najlepiej znającego przepisy ruchu drogowego. Chętnie wzięłabym udział w takim konkursie 😀 może warto nad tym pomyśleć, odpowiednio nagłośnić i jazda 🙂

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x