r e k l a m a
Wiadomości

Frekwencja poniżej 12%? "Ludzie nie pójdą glosować, bo wiedzą, że zwycięzca jest tylko jeden"

Politolodzy są  zgodni, taka kampania i takie wybory uzupełniające do Senatu to ewenement. Po raz pierwszy wystawiony jest jeden kandydat, któremu potrzeba zaledwie głos poparcia, aby wygrać.  

Czy zatem można tu mówić o wyborach?

Uwzględniając całą sytuację, można powiedzieć, że są to wybory, natomiast w moim odczuciu jest to plebiscyt. Uważam, że wyborca został postawiony przed faktem dokonanym, skoro nie ma innych osób, nie ma możliwości wyboru – mówi Paweł Laskowski, politolog z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oddziału zamiejscowego w Jaśle.

Co zrobi wyborca?

W wyborach zaplanowanych na 20 czerwca, przewidziane są dwie komisje – senacka i prezydencka. W pierwszym przypadku wyborca ma małe pole manewru.  

Wyborca może albo zagłosować, albo nie iść do wyborów. Natomiast jest trzecie wyjście, podejść do głosowania i oddać kartę nieskreśloną – tłumaczy Laskowski.

Zwycięzca jest tylko jeden

Zdaniem Laskowskiego, brak kontrkandydata wpłynie na frekwencję, która może być niższa niż w poprzednich wyborach uzupełniających. W 2008 roku wyniosła ona 12%  

Frekwencja będzie niższa niż w poprzednich wyborach uzupełniających do Senatu, ponieważ wszyscy i tak wiedzą, że wystarczy jeden głos oddany na Alicję Zając, żeby została senatorem. Tak więc ludzie nie pójdą zagłosować, bo wiedzą, że ona i tak będzie senatorem. A zagłosuje tylko elita – rodzina, przyjaciele – wyjaśnia politolog.  

Alicja w krainie polityki

Zdaniem Laskowskiego decyzja o starcie, Alicja Zając podjęła świadomie, jednak trudniej mówić o tym, co chce osiągnąć w polityce.  

Z jej wypowiedzi, które śledzę na portalu, wynika, ze ona nie chce, bądź nie wiąże z tym nadziei na dłuższe prowadzenie polityki, tylko przez ten najbliższy rok. Natomiast później, jeżeli się sprawdzi, jeżeli wyborcy ją docenią, to jest szansa, że będzie w następnych wyborach brała udział. Pytanie czy da radę się wykazać – tłumaczy Laskowski.

Przez najbliższy rok Alicja Zając będzie się chciała skupić, jak zresztą sama podkreśla, na dokończeniu dzieła męża i pomocy ludziom.  

Przez ten czas pani przewodnicząca będzie bardziej myślała, co zrobić dla ludzi, niż co zrobić dla siebie, bo wie, że od tego zależy jej przyszłość, kolejne lata i kolejne wybory – dodaje Laskowski

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
35 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
[P]onuro [i] [S]zaro
[P]onuro [i] [S]zaro
2024 lat temu

Albo można na karcie do głosowania napisać co nie co, w stylu "trzy słowa do…." Chyba skorzystam z tego prawa jakie daje mi demokracja i za wyborczym parawanem skreślę kilka słów o tragifarsie, jaką stwarza nam ta sytuacja. PS. Rodzina i przyjaciele to elita tylko na Podkarpaciu……..a czy wybory będą ważne……..cóż, orzeknie Sąd Najwyższy w składzie siedmiu Starców…..
I pamiętajcie. Give [PiS] a chance!

zak
zak
2024 lat temu

PiS-dołki myślą tylko i wyłącznie co zrobić dla siebie!

Lasko
Lasko
2024 lat temu

Komentarz taki jak otwarcie Orlika. Co to jest politolog z ośrodka zamiejscowego AHE? Jak porównać takie studia ze studiami technicznymi np. na Politechnice czy AGH. Trudniejsza szkoła gwarantuje konkretną pracę a po politologii można być konferansjerem, spin-doktorem -jeżeli ma się plecy-lub bezrobotnym.Znacznej części młodzieży robi się krzywdę oferując płatne studia tak zwanego płukania czereśni i wmawiając, że powinna mieć po tym atrakcyjną pracę. Widać, że władze edukacyjne obudziły się z ręką w nocniku i próbują zachęcić do studiów technicznych. Naprodukowano już chyba dosyć specjalistów od marketingu, organizacji, politologii,turystyki itp. itd. Konkretnego fachowca tak jak i dobrego lekarza trzeba szukać ze… Czytaj więcej »

franek
franek
2024 lat temu

Czy Platforma Pbywatelska pomyślała o tym ile straci Bronisław Komorowski.Strzelić sobie takiego gola to trzeba być fachowcem w tej dziedzinie dla mnie to kompromitacja polityczna.:smilewinkgrin::smilewinkgrin::smilewinkgrin::smilewinkgrin::smilewinkgrin::smilewinkgrin:

PLXXI
PLXXI
2024 lat temu

Ten politolog to dosyć świeży nabytek UM w Jaśle.

Kampinos
Kampinos
2024 lat temu

I tym razem wyszedł bubel prawny.Jak należy rozumieć słowo "wybór"skoro wyboru nie będzie?
Uważam,że brak drugiego rywala w wyborach uzupełniających powinien oznaczać wakat do końca kadencji Senatu…No,albo przynajmniej stanowisko to winno mieć charakter społeczny,
honorowy,bezpłatny.Hotel,jadło,zwrot kosztów podróży i tyle.Bo w końcu ów senator reprezen
tuje siebie,bo wystarczy ,ze sam opuści w urnę nieopatrznie kartę z głosem na siebie i już jest panem pomiędzy plebsem…Nie chodzi tu o Panią Alicję bynajmniej,ale o zasadę demokracji,która jest jak to demokracja do d….

Najpierw dla siebie!
Najpierw dla siebie!
2024 lat temu

Cyt. "Alicja Zając będzie się chciała skupić, jak zresztą sama podkreśla, na dokończeniu dzieła męża i pomocy ludziom" ja się pytam którego dzieła męża np. zakupu w Moderówce posiadłości za pół darmo i odsprzedaży dla?…
portal sprawdźcie niektóre dzieła Zająca, a może trochę przyblednie jego "dobroć" dla Jasła!

xx
xx
2024 lat temu

Co to za wybory !- jak nie ma wyboru ! Trzeba przy urnie takim praktykom PIS-owskim powiedziec S T O P !!- i pogonic ich kartką wyborczą z Podkarpacia ! Dośc tych nieudaczników ogarniętych misją !Dośc pośmiewiska z naszego pięknego miasta !- Bo jeszcze trochę a staniemy się WĄCHOCKIEM albo PORAŻEM -o ile już nie jesteśmy!

czytelnik
czytelnik
2024 lat temu

Zacytowaliście wypowiedź jednego "politologa" z jakiejś prywatnej szkółki i piszecie "POLITOLODZY SĄ ZGODNI" 🙂 buehehe 🙂
Następnym razem moglibyście przynajmniej znaleźć kogoś z jakimś tytułem naukowym z jakiegoś poważniejszego ośrodka naukowego niż Jasło 🙂

czytelnik cd.
czytelnik cd.
2024 lat temu

…no chyba że autor tego artykułu (który z tego co wiem też jest politologiem) zgadza się z Panem Laskowskim – wtedy rzeczywiście POLITOLODZY SĄ ZGODNI :)))

PIJAR
PIJAR
2024 lat temu

Cieniutki ten politolog, oj cieniutki, jak wszyscy politykierzy jasielscy.

ciech
ciech
2024 lat temu

Trzeba pójść i zagłosować wrzucając czystą kartkę. To nic nie kosztuje, bo głosowanie odbędzie razem z głosowaniem w woborach prezydenckich. Głos będzie co prawda nieważny, ale niech wszyscy zobaczą jak wielu
jest przeciw.

January
January
2024 lat temu

Słuchjcie Państwo, analogiczna sytuacja jest
w innych miejscowościch (komitech wyborczycy) , to kwestia porozumienia między partiami.

gbur
gbur
2024 lat temu

Partyjna niemoc ( PO, PSL, SLD ), PiSiarski nepotyzm partyjny – oto chora i wynaturzona katodemokracja podkarpacka.
Ręce opadają.

zuzia
zuzia
2024 lat temu

xx – aleś ty biedny i nieszczęśliwy… Ty jednak musisz być albo z Platformy albo ze stowarzyszenia zakompleksionych pryszczatych!

lupus
lupus
2024 lat temu

Dla ludzi to znaczy nepotyzm – kontynuacja – zabezpieczenie na przyszlość etacików dla swoich pisiorków i tyle .Pamiętać będziemy że po trupie ,bez godności i uczuć wyższych masz to polityczne stanowisko :no::no::no:

czesio politolog
czesio politolog
2024 lat temu

Jarek ma kota,Ala ma kota a Donek….Palikota.

Liwiusz
Liwiusz
2024 lat temu

xx- to właściwe określenie twojego istnienia. Niewiadomo kto ,niewiadomo skąd a papla trzy po trzy… Bo co ma zrobić PIS,skoro inni stchórzyli i nie wystawili kandydata,albo prawdą jest to,że w polityce honor bywa czasami cnotą,i świadomie dla oddania szacunku zmarłemu tragicznie senatorowi oddali mandat ,bez walki PIS,który desygnował p. Alicję(co mu było wolno).Zatem tochę rozumu

Wojtek
Wojtek
2024 lat temu

Co ten pseudopolitolog mówi??Czyżby zapomniał,że w tym samym dniu są wybory prezydenckie i frekwencja będzie powyżej 50 %.Kto mu kazał mówić takie bzdury czy pani burmistrz u której pracuje ,czy koledzy z PO??

xx
xx
2024 lat temu

DO " Liwiusz"- rozumię z jakich przyczyn PO i reszta się wycofała z walki o senatora ,mierzi mnie to ,że PIS wystawił panią Zając zawpewne tylko dlatego ,że liczy ,ze na fali wspóczucia wygra " w cuglach " ,Gdyby wiedzieli wcześniej ,że reszta się wycofa ,to i kandydat byłby inny.

masterceremony
masterceremony
2024 lat temu

Witam. Od początku tej CHOREJ kampanii nie może mi się w głowie pomieścić jak tydzień po pochowaniu osób najbliższych można z uśmiechem na ustach deklarować bzdety polityczne by dostać się na stanowisko. Mam w tym miejscu na myśli zarówno SzP Zając jak i Kaczyńskiego oraz córkę śp. prezydenta. Wiedziałem, że polityka jest bezwzględna ale to co się dzieje to podchodzi pod cyrk… Spotykam się z takimi opiniami codziennie jednak w mediach nadal wszyscy są zachwyceni startem SzP Zając czy J. Kwaśniewskiego. Gdzie są głosy przeciwne? Dziwne, że w internecie nie znalazłem jeszcze artykułu krytykującego wprost takie zachowanie. Przecież mamy wolność… Czytaj więcej »

olo
olo
2024 lat temu

Brawo xx
100/100

majk
majk
2024 lat temu

"zagłosuje tylko elita – rodzina, przyjaciele"
"Elita" w jakim znaczeniu Panie Politologu? Chyba w znaczeniu baaardzo niepolitologicznym… Nie przypominam sobie, żeby Mosca, Pareto, Mills itp. do "elity" zaliczali rodzinę i przyjaciół polityka :)))
Błagam Was o lepszy dobór "ekspertów"…

kasia
kasia
2024 lat temu

Pracownik UM w jaśle a porusza tematy polityczne ? podobno to jest niezgodne z prawem !

Kmie
Kmie
2024 lat temu

Do "majk". jakie miasto, taka elita… Pamiętacie jeszcze powiedziane przez Kaczyńskich jak wygrał AWS słynne "TKM"? W Jaśle to zawsze obowiązywało i jak widzę nadal będzie obowiązywać…

kumi
kumi
2024 lat temu

"Ludzie nie pójdą glosować, bo wiedzą, że zwycięzca jest tylko jeden" – a co to jakis prorok czy jasnowidz ??:lol:

Faber
Faber
2024 lat temu

XX- trzeba było wystartować jako niezależny kandydat.Miałbyś pewnie,według tego co piszesz-szansę na mandat…Polska to dziwny kraj,tu nie ma żadnych reguł,zasad postępowa
nia ,które mają charakter czysto ludzki.Jest jedno-własny interes,pogarda dla tych co nie mogą się przebić,bo są ponad programowaną przez unitów przeciętnością,nieczułością i biernym poddaństwem…Pewnie to powstzymało wielu dla przed stawaniem w szranki wyborcze.
Stąd wybór stał się samokreacją zgodną z prawem,nad czym powinien ubolewać każdy, zwykły zjadacz chleba(o ile się na niego ma).:no::upset:

nie-ekspert
nie-ekspert
2024 lat temu

"Pracownik UM w jaśle a porusza tematy polityczne ? podobno to jest niezgodne z prawem !"
do kasia:
w dobie internetu coraz więcej mamy "ekspertów", więc śpieszę z wyjaśnieniem że polska to nie chiny i można mówić co się chce. Są co prawda wyjątki, nie można pomawiać kogoś, ujawniać tajemnic których dobrowolnie zgodziłeś się nie ujawniać (tajemnica lekarska, umowa z pracodawcą o nieujawnianie tajemnic firmy, tajemnica państwowa itd.)

stary
stary
2024 lat temu

A ZA KOMUNY TEŻ WIADOMO BYŁO KTO WYGRA ALE NIE BYŁ JEDEN KANDYDAT I WYGLĄDAŁO TO NA WYBORY !!!

józiek
józiek
2024 lat temu

A w chwili obecnej doszło do absolutnej parodii.Jeden kandydat i wystarczy jego głos aby wygrać.Współczuję

ubolewam
ubolewam
2024 lat temu

ala musi dokończyć dzieło męża jeszcze nie wszystkie szwindle wypaliły ale ma namiary co jeszcze można

Bruno
Bruno
2024 lat temu

Pan Laskowski ma w 100 % rację, aby uciąć domysłom PiS powinien wystawić też drugiego kontr kandydata. Głosowanie na osobę, która jest jedyną w wyborach to zaprzeczenie demokracji, czy o to chodzi w transformacji systemowej. Jak zostanie tak jak jest to wyborcy nawet nie mając nic do Pani Alicji Zająć zaczną składać protesty do PKW o unieważnienie wyborów. Można się umawiać w wielu sprawach ale nie w sprawach wagi Państwa, gdzie zasada demokracji powinna obowiązywać. Wcale nic złego nie widzę w wypowiedzi Politologa i bardzo dobrze powiada on o procedurze wyborczej, jest tak jak mówi. Czy mamy zmarnować to co… Czytaj więcej »

Jan z Moderówki
Jan z Moderówki
2024 lat temu

Zgadam się z przedmówcami w kwestii wakatu. To byłoby wyjście sprawiedliwe i nie dające żadnych domysłów. Jeden kandydat i jeden zwycięzca to przegięcie totalne. jaki to wybór skoro ktoś został już wybrany. A co do włości o których mowa w postach to prawda, ludzie głośno o tym mówią tak chcieli zrobić, kosztem społeczeństwa. BY ZYŁO SIE LEPIEJ – TYKO WYBRANYM.

ten zły
ten zły
2024 lat temu

Bruno IP:83.19.212 czy Jan z Moderówki IP:83.19.212
i jeszcze
czesio politolog IP:80.54.48 czy nie-ekspert IP:80.54.48
Zastanawiam się po co to?

Ten Dobry
Ten Dobry
2024 lat temu

Do Ten Zły:
Siedem pierwszych numerów IP jeszcze o niczym nie świadczy.
Liczy się ostatnia TRÓJKA, która zwykle jest "wygwiazdkowana".
Uczą o tym na informatyce.:yes:

Back to top button
35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x