Wiadomości

Gmina Jasło wysoko w rankingu "Wspólnoty"

Jedno z najstarszych i renomowanych pism samorządowych „Wspólnota” opublikowało ranking wykorzystywania środków zagranicznych przez samorządy. Gmina Jasło zajęła w nim wysokie drugie miejsce. „Wspólnota” wyróżniła też inne gminy ze Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

To duży sukces zarówno dla Gminy jak i  dla  Związku. Aż 13 samorządów skupionych w Związku znalazło się w czterdziestce rankingu „Wspólnoty” – cieszy się wójt Stanisław Pankiewicz.

Zasady rankingu

Zasady rankingu „Wspólnoty” odnoszą się przede wszystkim do wydatków  już poniesionych i wykazanych w budżetach samorządów a nie sum planowanych czy też przyznawanych. Po drugie, obliczenia odnoszą się do całości projektów dofinansowanych ze środków zagranicznych, czyli łącznie z wkładem własnym samorządów.

Tworząc ranking brano pod uwagę dwa wskaźniki: wielkość środków zagranicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca i po drugie wielkość środków przeznaczonych na inwestycje wspierane z pieniędzy zagranicznych jako procent całkowitych wydatków majątkowych poniesionych w 2008 roku.

Gminy: Jasło, Krempna i Tarnowiec jedne z najlepszych w Polsce

Wysokie miejsce w rankingu „Wspólnoty” gmina Jasło zawdzięcza funduszom unijnym pozyskanym na realizację projektu „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”, którego gmina jest największym beneficjentem. Koszt całej inwestycji przekracza 60 mnl zł, a gmina otrzymała 40 mln dofinansowania. W rankingu, w kategorii wydatki majątkowe na inwestycje, Jasło z 84 proc dofinansowania zajęło wysokie 6 miejsce.

Jak podkreśla wójt Pankiewicz, budowa kanalizacji w gminie Jasło, to inwestycja stulecia, po jej zakończeniu wskaźnik skanalizowania osiągnie 95 proc. Kiedy więc zakończy się ta inwestycja?

Jesteśmy przy końcówce budowy tego ogromnego przedsięwzięcia. Planowane zakończenie całego projektu to koniec listopada. Potem mamy jeszcze rok czasu na rozliczenie wszystkich spraw finansowych – podkreśla Stanisław Pankiewicz.

Wyżej od Jasła w kategorii dofinansowania środków unijnych uplasowała się gmina Tarnowiec, która zajęła w tym zestawianiu drugie miejsce w Polsce. Tarnowiec uzyskał aż 93 proc. dofinansowania.

Gmina Tarnowiec może się pochwalić tym drugim miejscem, jest to dla nas duże zaskoczenie. Na tak dobry wynik na pewno ma wpływ ostatnia, największa inwestycja dla gminy Tarnowiec, jest nią budowa oczyszczalni i kanalizacji. Największa inwestycja to wartość ok. 10 mln zł w tym udział Funduszu Spójności jest  w wysokości 84% – mówi Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec.

Z kolei wykorzystanie środków zagranicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w gminie Jasło wyniosło 1000 zł, co plasuje gminę w rankingu, w kategorii gminy wiejskie na drugim miejscu w Polsce. Wysoką  ósmą pozycję w rankingu zajęła gmina Krempna (746 zł na osobę) a dziewiątą Tarnowiec (742 zł na osobę).

Duże środki to wysokie miejsca w rankingach

Przepisem na dobre wyniki w tego typu rankingach, to prócz umiejętnego pozyskiwania środków jest również ciągłość inwestycyjna. Najlepszym tego przykładem jest gmina Jasło, która od 2002 roku realizuje „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”.

Te ogromne pieniądze przekładają się na wszystkie rankingi. Powiem, że wskaźnik finansowy jest też jakimś odzwierciedleniem, ale najważniejszą rzeczą jest to, że będziemy mieć czyste środowisko. To jest sukces, bo nie ukrywam, że poprzez to poprawi się jakość wody w studniach naszych wiejskich. Może to jest górnolotne spojrzenie, ale nie boję się tego użyć, że na pewno poprawi się zdrowie. Szereg chorób alergicznych, gdzie przebywając w środowisku tak skażonym, poprzez odprowadzanie ścieków do przydrożnych rowów, czy wręcz nawet gdzieś na posesje, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – podkreśla Pankiewicz.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kułak
Kułak
2024 lat temu

To jak trzeba i można, to pogratujlujmy…
Gtatuluję 😉

weco
weco
2024 lat temu

Pleciecie głupoty. Najlepsza i tak jest gmina Brzyska i jej wójt. Wprawdzie na jednego mieszkańca przypada 0 (zero) złotych w tzw. twardych projektach ze środków unijnych, ale już widać przyśpieszenie i do końca kadencji to cho cho!!! A przed wyborami będziemy słyszeć znowu o kanalizacji, bezpłatnym internecie, wyciągu i trasie narciarskiej na Liwoczu itp. itd … Najważniejsze osiągnięcie wójta już zostało zrealizowane, a mianowicie spłacił podobno swoje długi w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym z jakimi przyszedł do Brzysk. Było tego około 40 tys. zł. Jak gospodarzył w swoim życiu teraz ćwiczy w gminie Brzyska. I tak chyba następną kadencję ma… Czytaj więcej »

przyzwoitość
przyzwoitość
2024 lat temu

Elementarna przyzwoitość nakazuje chociażby wspomnieć kto był inicjatorem projektu „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”, a kto tylko kończy to dzieło. Szczególnie, że jest to ostatni taki program w naszym rejonie, gdyż obecnie nie można realizować w mieście inwestycji ze środków unijnych nawet za 5 mln zł.To se już ne vrati.

ew
ew
2024 lat temu

Wójt Pankiewicz to naprawdę konkretny gość:D

jaś
jaś
2024 lat temu

Wójt ma naprawdę konkretny PR.Wyciągać dane z trzech miesięcy?Super.WYBORY!

ciąg dalszy
ciąg dalszy
2024 lat temu

Zastanawiam się czym będą chwalić się władze następnej kadencji jeżeli zakończą się tematy rozpoczęte przez byłego burmistrza A. Czerneckiego. Przecież nowych inwestycji nie widać na horyzoncie.

Zobacz także
Close
Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x