Wiadomości

Gmina odkupiła zabytkowy dwór w Tarnowcu

Zabytkowy Dwór ma szansę zyskać dawną świetność. Gmina Tarnowiec odkupiła od dotychczasowego właściciela Dwór Pilińskich w Tarnowcu, który planuje wyremontować i przeznaczyć pod działalność kulturalno-edukacyjno-muzealną.

Gmina odkupiła zabytkowy dwór w Tarnowcu (fot. tarnowiec.eu)

Rozmowy na temat zakupu tego dworku trwały od lutego ubiegłego roku. Wtedy to właściciel złożył ofertę do Gminy o chęci zbycia na rzecz gminy dworku. Były konsultacje wójta z radnymi, które dały odpowiedź, że możemy rozpocząć przygotowania do ewentualnego nabycia tego dworku. Żeby można ten dworek nabyć, trzeba było powołać biegłego rzeczoznawcę który dokonuje wyceny rynkowej. (…) Ta wycena pokazała kwotę, która ostatecznie była przedmiotem protokołu uzgodnień, czyli kwota 1 mln 7 tys. zł netto – mówi sekretarz gminy Tadeusz Górczyk.

Obecnie działalność Gminnego Ośrodka Kultury prowadzone jest na powierzchni 460 mkw. Przeprowadzenie remontu dworku dałoby dodatkową powierzchnię ponad 1000 mkw. na działalność kulturową – To daje możliwość rozwinięcia skrzydeł – mówi sekretarz.

Szacunkowe koszy zakupu dworu, jego remontu i zagospodarowania na cele publiczne mogą sięgać około 7 mln 750 tys. zł. Ponad 70% kwoty inwestycji gmina chce pozyskać w formie dotacji z  Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pozostała kwota pochodziłaby z budżetu gminy.

Założenia inwestycji zakładają, że w dworze powstałaby sala konferencyjna, sale wielofunkcyjne wyposażone w gabloty wystawienniczo-muzealne, taras stanowiący plenerową scenę, piwnice zaadaptowane na powierzchnie wystawiennicze. Ponadto w obiekcie powstałyby kioski prezentujące historię gminy, poddasze przebudowane zostałoby na powierzchnie użytkowe z salami warsztatowymi, powstałyby salki do nauki gry na instrumentach, zaplecze administracyjne.

Gmina odkupiła zabytkowy dwór w Tarnowcu (fot. tarnowiec.eu)

Jest to jedyny obiekt zabytkowy, który jest jeszcze w zasięgu gminy. Pozostałe obiekty zostały już przywłaszczone i przebudowane na inny rodzaj działalności. Gmina Tarnowiec, która należy do średnio zamożnej grupy gmin powinna postarać się o to by mieć taką perełkę w koronie gminnej i ta okazja pojawia się dzisiaj – mówi Tadeusz Górczyk.

Za podjęciem uchwały dotyczącej zakupu nieruchomości zagłosowało 11 radnych, 0 było przeciw, 3 radnych wstrzymało się od głosu.

W związku z tym przedsięwzięciem Gmina Tarnowiec zaplanowała przeprowadzenie badania wśród mieszkańców losowo wybranych domostw w 8 sołectwach gminy. Badanie posłuży opracowaniu oferty kulturalnej spełniającej oczekiwania mieszkańców Gminy Tarnowiec.

W. Żebracki
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x