Wiadomości

Gmina zrealizowała inwestycję stulecia

Nie było łatwo, ale udało się. Gmina Jasło zakończyła największą inwestycję w historii. W ciągu ostatnich dwóch lat dzięki dotacji z Funduszu Spójności wybudowano sieć kanalizacyjną w 11 miejscowościach o długości 190 km dla 2600 gospodarstw wiejskich. Z sieci korzysta 12 tys. mieszkańców gminy Jasło.

Dziś gmina może pochwalić się 95% poziomem skanalizowania, co stawia ją w czołówce gmin nie tylko powiatu, ale także Podkarpacia. 

Trudne początki

Wójt Stanisław Pankiewicz przypomina jednak, że na początku realizacji projektu nie było łatwo, zwłaszcza w rozmowach z mieszkańcami. 

Przeszliśmy ponad 6 tysięcy działek, gdzie należało prowadzić bardzo ciężkie rozmowy z ich właścicielami. Dużo było zawiści sąsiedzkiej, często jeden sąsiad drugiemu nie chciał pozwolić się podpiąć do kanalizacji – wspomina Pankiewicz

Dużym utrudnieniem były też prace projektowe, trwały one trzy lata. Prace budowlane rozpoczęły się w 2007 roku. 

Wszystkie gminy skanalizowane?

Przed przystąpieniem do projektu, gmina posiadała kanalizację tylko w czterech miejscowościach (Warzyce, Kowalowy, Jareniówka, Wolica). Projekt, jaki gmina zrealizowała, obejmuje budowę kanalizacji w 11 kolejnych miejscowościachoraz budowę dwóch oczyszczalni ścieków. W tym roku rozpoczną się prace w Gorajowicach. Tym samym 16 z 17 miejscowości będzie miało rozwiązany problem odprowadzania ścieków. Na końcu listy zadań pozostaje Opacie.

Będę robił wszystko, aby Opacie miało możliwość korzystania z kanalizacji. Będziemy się ubiegać o pieniądze w Urzędzie Marszałkowskim – zapewnia wójt – Złożyliśmy też wniosek do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, gdzie trafił na listę rezerwową – dodaje Pankiewicz. 

Jest czyściej 

Korzyści z inwestycji, zdaniem Pankiewicza są już widoczne. Poprawiła się czystość środowiska, zwłaszcza jakość wody. 

Dzięki tej inwestycji poprawiła się jakość wody pitnej ze studni kopanych, gmina zyskała na atrakcyjności, szczególnie w przypadku budownictwa, bo okazuje się, że coraz więcej ludzi chętnie składa wnioski o warunki zabudowy – przekonuje wójt Pankiewicz.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sam
sam
2024 lat temu

Panie Pankiewicz,został Pan przez nas po to wybrany by nam ułatwiać życie.To jest Pana obowiązek!!!!!!!!!

Krótka pamięć
Krótka pamięć
2024 lat temu

A gdzie chociażby wspomnienie, nie mówiąc o podziękowaniu, o wiodącej roli byłego burmistrza Czerneckiego w programie poprawy czystości ZG Wisłoka. Tak postepując godzi sie Wójt z tym, że za rok nikt nie wspomni nawet o jego pracy. Laury będzie zbierał następca, chyba,że będzie reelekcja. Nie wypada mieć tak krótką pamięć. To po prostu nieprzyzwoite.

ciech
ciech
2024 lat temu

Do "Krótka pamięć": Jak widać bez Czerneckiego
znakomicie sobie dali radę. Doskonale pamiętam
jak ponad 3 lata temu skomleliście gdy go wywalili, że bez tego geniusza wszystko padnie.

do ciecha
do ciecha
2024 lat temu

jak sobie dali radę to jeszcze zobaczymy bo projekt nie jest jeszcze rozliczony a co do Pana Czerneckiego to zostawił im przygotowane przetargi ,zorganizowane biuro realizacji projektu , 160 mln złotych na realizację i 8 lat ciężkiej,dobrze wykonanej pracy i nie robił świństw jak Go koledzy ze Związku Gmin "sprzedali".I elementarną przyzwoitościa jest o tym choć wspomnieć.

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x