r e k l a m a
Wiadomości

Gmina zrealizowała inwestycję stulecia

Nie było łatwo, ale udało się. Gmina Jasło zakończyła największą inwestycję w historii. W ciągu ostatnich dwóch lat dzięki dotacji z Funduszu Spójności wybudowano sieć kanalizacyjną w 11 miejscowościach o długości 190 km dla 2600 gospodarstw wiejskich. Z sieci korzysta 12 tys. mieszkańców gminy Jasło.

Dziś gmina może pochwalić się 95% poziomem skanalizowania, co stawia ją w czołówce gmin nie tylko powiatu, ale także Podkarpacia. 

Trudne początki

Wójt Stanisław Pankiewicz przypomina jednak, że na początku realizacji projektu nie było łatwo, zwłaszcza w rozmowach z mieszkańcami. 

Przeszliśmy ponad 6 tysięcy działek, gdzie należało prowadzić bardzo ciężkie rozmowy z ich właścicielami. Dużo było zawiści sąsiedzkiej, często jeden sąsiad drugiemu nie chciał pozwolić się podpiąć do kanalizacji – wspomina Pankiewicz

Dużym utrudnieniem były też prace projektowe, trwały one trzy lata. Prace budowlane rozpoczęły się w 2007 roku. 

Wszystkie gminy skanalizowane?

Przed przystąpieniem do projektu, gmina posiadała kanalizację tylko w czterech miejscowościach (Warzyce, Kowalowy, Jareniówka, Wolica). Projekt, jaki gmina zrealizowała, obejmuje budowę kanalizacji w 11 kolejnych miejscowościachoraz budowę dwóch oczyszczalni ścieków. W tym roku rozpoczną się prace w Gorajowicach. Tym samym 16 z 17 miejscowości będzie miało rozwiązany problem odprowadzania ścieków. Na końcu listy zadań pozostaje Opacie.

Będę robił wszystko, aby Opacie miało możliwość korzystania z kanalizacji. Będziemy się ubiegać o pieniądze w Urzędzie Marszałkowskim – zapewnia wójt – Złożyliśmy też wniosek do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, gdzie trafił na listę rezerwową – dodaje Pankiewicz. 

Jest czyściej 

Korzyści z inwestycji, zdaniem Pankiewicza są już widoczne. Poprawiła się czystość środowiska, zwłaszcza jakość wody. 

Dzięki tej inwestycji poprawiła się jakość wody pitnej ze studni kopanych, gmina zyskała na atrakcyjności, szczególnie w przypadku budownictwa, bo okazuje się, że coraz więcej ludzi chętnie składa wnioski o warunki zabudowy – przekonuje wójt Pankiewicz.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
do ciechaciechKrótka pamięćsam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sam
Gość
sam

Panie Pankiewicz,został Pan przez nas po to wybrany by nam ułatwiać życie.To jest Pana obowiązek!!!!!!!!!

Krótka pamięć
Gość
Krótka pamięć

A gdzie chociażby wspomnienie, nie mówiąc o podziękowaniu, o wiodącej roli byłego burmistrza Czerneckiego w programie poprawy czystości ZG Wisłoka. Tak postepując godzi sie Wójt z tym, że za rok nikt nie wspomni nawet o jego pracy. Laury będzie zbierał następca, chyba,że będzie reelekcja. Nie wypada mieć tak krótką pamięć. To po prostu nieprzyzwoite.

ciech
Gość
ciech

Do "Krótka pamięć": Jak widać bez Czerneckiego
znakomicie sobie dali radę. Doskonale pamiętam
jak ponad 3 lata temu skomleliście gdy go wywalili, że bez tego geniusza wszystko padnie.

do ciecha
Gość
do ciecha

jak sobie dali radę to jeszcze zobaczymy bo projekt nie jest jeszcze rozliczony a co do Pana Czerneckiego to zostawił im przygotowane przetargi ,zorganizowane biuro realizacji projektu , 160 mln złotych na realizację i 8 lat ciężkiej,dobrze wykonanej pracy i nie robił świństw jak Go koledzy ze Związku Gmin "sprzedali".I elementarną przyzwoitościa jest o tym choć wspomnieć.

Close
X