r e k l a m a
Wiadomości

Happening wiosenno – polityczny?

Grupa jaślan poczuła wiosnę i zorganizowała happening. Z okazji pierwszego dnia wiosny i w myśl  starosłowiańskiego obyczaju, kilka osób pod przewodnictwem Łukasza Kotulaka przemaszerowało z kukłą marzanny przez Jasło a następnie spaliło i wrzuciło symbol zimy i zarazy do Jasiołki.

Chcieliśmy się pozbyć zimy, która zapanowała w Jaśle wiele miesięcy temu i nie chciała odpuścić. I chcieliśmy jej pokazać  symbolicznie, przez spalenie i wyrzucenie kukły do rzeki, że jej czas odejścia właśnie naszedł. Bardzo byśmy chcieli, żeby w końcu uciekła – mówi Łukasz Kotulak pomysłodawca happeningu. 

Kukła miała jednak specyficzny wygląd. Długie rude włosy, okulary, bluzkę z koralami i spódnicę. Na piersiach kukła miała szarfę z napisem: „Płynę ratować Bałtyk”. O tej dwuznacznej wymowie postaci marzanny mówi pomysłodawca happeningu.

Wiemy co jasielska ulica mówi, wiemy co ją boli. Chcieliśmy nawiązać do tego co się tutaj dzieje w naszym mieście. Mamy nadzieję, że niektóre sugestie zostaną właściwie odebrane, przemyślane. Osoby, których ta inscenizacja dotyczy, może będą umiały śmiać się z siebie samych – mówił Łukasz Kotulak 

Swoje niezadowolenie z „panującej w Jaśle zimy” uczestnicy dzisiejszej akcji wyrazili w dość osobliwym wierszyku – „Wygonić zarazę” (czytaj).

Wszyscy uczestnicy happeningu mieli zasłonięte twarze maskami chirurgicznymi.

Marzanna jest symbolem zarazy i choroby, chcemy się na tę chorobę uodpornić dlatego ubraliśmy sobie maski, żeby podczas obrzędu wyganiania marzanny jakaś zaraza się nas nie czepiła – argumentuje Kotulak.

Łukasz Kotulak związany jest z PSL,  jednak w happeningu, jak sam mówił, reprezentował mieszkańców Jasła. Liczba uczestników happeningu była niewielka, raptem kilka osób wzięło w nim udział, w tym osoby znane ze świata lokalnej polityki. Niska  frekwencja nie zraziła jednak organizatora.

Happening powinien być  lekki, śmieszny i nie czynić zagrożenia dla ruchu, ponieważ jesteśmy w ruchliwym miejscu (na moście – przypis redakcji). Jakby nas było dużo to mogliśmy zawadzać. A tak jest nas mało, jest kameralnie. A państwo dziennikarze pokażecie w swoich mediach tę akcję i wszyscy zobaczą jak było – odpowiada Kotulak.

Łukasz Kotulak nie wyklucza kolejnych tego typu akcji w Jaśle.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
51 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czesioo
czesioo
2024 lat temu

te maski to chyba założyliście żeby nie zarażać innych SWOJĄ ZARAZĄ, złośliwością i śmiesznością !!! Ale w tym wypadku popieram – lepiej nie mogliście postąpić !!! ze względu na dobro mieszkańców naszego miasta. Natomiast swoje podteksty typu topienie marzanny nawiązane do sceny politycznej jasła rozwiązujcie we właściwym do tego miejscu. Wskazywać go nie będę choć powinnam ponieważ czytając komentarz i widząc osoby zaangażowane w całą tą "akcję" powinnam ale i tak nie przyniesie to oczekiwanego efektu. Przecież to jest element gry wyborczej i jak to bywa każde chwyty są dozwolone. Jednak te chwyty są nie na miejscu ! Ale co… Czytaj więcej »

viking78
viking78
2024 lat temu

I rady na pierwszym planie

jo
jo
2024 lat temu

dyziu,wali ci i to dosc mocno….palma,wez udział w konkursie za tydzien, masz wielkie szanse

cg
cg
2024 lat temu

po pierwsze jest to zanieczyszczenie środowiska, a po drugie, Panie Czeluśniak, to był cios poniżej pasa! jak można z Pani Burmistrz zrobić takie "coś" !?
zachowajmy odrobinę kultury i etyki politycznej…!

matylda
matylda
2024 lat temu

Szkoda, że nikt nie informował o tej akcji bo sama bym się wybrała na to topienie marzanny.
Dość juz mam zimy w naszym mieście. Od sztucznych uśmiechów sie nam nie poprawia. Potrzeba nam zmian i kogoś kto potrafi zadbać o nasze miejsca pracy. Mam nadzieje, że wiosna juz nadchodzi.

Marysia
Marysia
2024 lat temu

Polityk, jako osoba publiczna podlega publicznej ocenie.
W tym wypadku, jedynie wnikliwy obserwator życia publicznego zrozumie, o którą polityk chodziło organizatorowi happeningu… 😛
Maski przeciw zarazie zadufania, pychy, sznatażu, skrytego nagrywania na dyktafony, mobbingu i innych strachów, które od 2006 roku mają miejsce w Jaśle 100% trafione!
Popieram idee Pana Kotulaka
Brońmy się przed ZARAZĄ WŁADZY ABSOLUTNEJ! Brońmy się przed władzą, która straszy, gnębi, zamyka usta.
Walczmy o Jasło, w którym może żyć każdy!

widziałem to haha
widziałem to haha
2024 lat temu

Dyzio Florkowi musiałeś za to zapłacić buahahahaha

Cweluśniak
Cweluśniak
2024 lat temu

a maski po co??? kochones nie macie??? żeby świecić pyskiem i odpowiadać za to co robicie????

Cytryn Kwas
Cytryn Kwas
2024 lat temu

No i dobrze, chłopcy się zabawili, szkody żadne – po imprezie pewnie poszli na kielicha. Oby więcej takich normalnych, autentycznych, a Jasło będzie weselsze – tylko informować innych, chętnych do zabawy jest wielu, nie wszyscy jeszcze wyemigrowali!

Edi
Edi
2024 lat temu

PIS-siedzi i grzeje w klawiatury bo nie znają się na żartach. Królowa matka podpalona od zadka, każdy wie o co chodzi 🙂 bardzo panie akcja panie Łukaszu.
Zarazę trzeba wygonić z Jasła

W.M
W.M
2024 lat temu

Na rudą baba trzeba tęgiej rózgi

marzanna
marzanna
2024 lat temu

Wygonić zarazę bardzo dobry pomysł, te maski po to, bo nie wiadomo czy to sars, czy ptasia grypa a może Dżuma . Łukasz gratulacje wojtek

U
U
2024 lat temu

Nikt nikomu za nic nie płacił. Robiliśmy to dla zabawy barany z PIS-u skoro tego nie rozumiecie to szczekajcie PIeSki nadal i tak wam to nic nie da. I tak zarazę Jasło wygoni jak nie teraz to na jesień

koziołek matołek
koziołek matołek
2024 lat temu

Jak powiada towarzysz Baron na wiosnę posadzimy na jesień wykopiemy
Trzeba umieć się śmiać Pani………….

PIS-arz
PIS-arz
2024 lat temu

I popłynęła ratować Bałtyk. Zapewne nie wróci już nigdy 😛
Jasło odetchnie z ulga, gdy zaraz ja opuści i będzie się nam żyło długo i szczęśliwie
Koniec bajki

lupus
lupus
2024 lat temu

Pełny prymityw panowie !!!!

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Czemu robicie problemy przecież chodzi tu o zimę a wy od razu że to nasza pani Burmistrz

Tomi
Tomi
2024 lat temu

Było zaproszone więcej osób, ale bały się ze jak królowa matka się zdenerwuje to ich zwolni z pracy jak bywało to w kilku innych przypadkach potrafiła dozownic do dyrektorów zakładów pracy mówiąc, że to zły człowiek i potrzeba go zwolnić pracy tak jest sprawiedliwa kobieta
To był Happening dla kolegów z PIS – definicja w wikipedi, – co to jest i z czym to się je biedaki w moherowych berecikach
Happening to sztuka, ale wy tego nie zrozumiecie

T.B
T.B
2024 lat temu

:p Co PIS ma pisać ? jak im Królową wysłali nad Bałtyk HE HE w rakietowym wydani paląc od zadka 😛 :p:lol::yes::smilewinkgrin::p

żal i troska
żal i troska
2024 lat temu

B)oj florek florek taki stary jestes a dalej ci zabawa w głowie
😉
poozdroo

PO-ETA
PO-ETA
2024 lat temu

ludzie wiosna idzie
ja z władzy nie szydzę
boje się bo mnie straszą
wielką królowa naszą
Ona popłynęła i nie wróci
Jasło się cieszy nie smuci
Trzeba nerwy w kieszeń schować
popłynęła Bałtyk ratować
Morał bajki taki
Dajcie spokój z PIS-u chłopaki

Fan pani burmistrz
Fan pani burmistrz
2024 lat temu

Nie macie o czym pisać tylko o wygłupach młodych ludzi

Alicja
Alicja
2024 lat temu

I wdiac jak na dloni kto na kogo robi nagonke. Zlosliwe komentarze tych co ich boli i gryzie. Ale to nic nie da ,ta wasza chorobliwa zazdrosc, tego, ze sa ludzie w miescie ktorzy widza co sie dzieje i nie puszcza tego plazem. Swietnie zorganizowany happening,szkoda ,ze kameralny a nie na wieksza skale. Trzeba umiec sie smiac z siebie i innych,pokazaywac w krzywym zwierciadle rzeczywitosc, poniewaz w inny sposob to az zal. Kto tego nie potrafi ten niech sobie sam odpowie czy jest moze tylko trybem w machinie ,ktora ktos napedza.Pozdrawiam uczestnikow, Wiecej takich akcji, MLODZI JASLANIE CHETNIE SIE PRZYLACZA!

PSL-man
PSL-man
2024 lat temu

czary mary
nie ma Mary
😛

jaslanin
jaslanin
2024 lat temu

brawo Panie Kotulak! oby tak dalej

zak
zak
2024 lat temu

Precz z PiS-owską zarazą!

kogut
kogut
2024 lat temu

oj panowie przesadziliście i tylko pokazaliście kim jesteście dalibyście sobie spokój nawet ze względu na WIELKI POST ,żenada……

PSL-man
PSL-man
2024 lat temu

Panie i Panowie PiSiarze, mienicie się takimi obrońcami kultury i tradycji a sami nie znacie Polskiej tradycji!
Przesadziliśmy? Jak inaczej można pozbyć się Marzanny – symbolu zarazy i zimny?

czyścioch
czyścioch
2024 lat temu

ukarać mandatem za zaśmiecanie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

,,,,
,,,,
2024 lat temu

żenua

gino
gino
2024 lat temu

:lol:liczba uczestnikow powalajaca i news rowniez!!!

k
k
2024 lat temu

Chyba komuś tu się nudzi…

ridi
ridi
2024 lat temu

pozytywnie 😀

Zgryźliwiec
Zgryźliwiec
2024 lat temu

Hmmm… coś znajomo wygląda ta kukła. Przypomina mi taką jedną z PiSu:) Piękną i mądrą i elokwentną w jednej osobie.
ps. niech ich poda do sądu:) śmiech z PiSbolszewii poniesie się po całej Polsce:))))
ps. Prezydenckie Wykopki 2010 tuż tuż… nasze regionalne też zrobimy:)

fen
fen
2024 lat temu

Gdzie ochrona środowiska !!!!!!A pośmiać się zawsze można z tym Bałtykiem …to 10/10!!!!!

Ronin
Ronin
2024 lat temu

a gdzie zapomnieliście o jeszcze jednej pani w okularach ??

Alicja
Alicja
2024 lat temu

Jaka ochrona srodowiska? Zawsze sie palilo,wyrzucalo i topilo Marzanne co roku od wiekow.A tu nagle Wielcy Przeciwnicy Sie Znalezli…Ciekawe czy Ty segregujesz jeden z drugim smieci u siebie w domu? Jeden drugiemu zaraz wytyka…co za ludzie…z was to dopiero mozna posmiac,szkoda Tych waszych zali.

Alicja
Alicja
2024 lat temu

Zawsze sie musi znalezc jakis malkontent, maruda, ciagle narzekajacy, majacy tylko w swoim ubogim slowniku slowo "NIE" na 1-szym miejscu. Koniec z tym ciaglym zaprzeczaniem! Tyle fantastycznych pomyslow, wyksztalconych mlodych ludzi z ciekawymi propozycjami, tyle inicjatyw a wszystko stoii w miejscu wlasnie przez slowo "NIE". Ktos tu sie zaslania kosciolem (ze WIELKI POST),a co to ma wspolnego? Prawdziwi Katolicy -wierzacy ludzie nie zaslaniaja sie nigdy KOSCIOLEM, bo to indywidualna sprawa. Poczytaj troche listow Jana Pwala II. Nastepnie znowu slowo "NIE", a co to Ci czlowieku szkodzilo,ze ktos zrobil sobie event? Moze Ci zazdrosc po glowie chodzi bo Ty siedziales w… Czytaj więcej »

mieszkaniec Jasła
mieszkaniec Jasła
2024 lat temu

Walić post, walić zaśmiecanie, walić marzannę (niech ją piranie rozszarpią) To powinno być zorganizowane na troche większą skalę bo gdybym wiedział to sam bym przyszedł nawet ze znajomymi!! PiSofshity komentujcie komentujcie a i tak z krzeseł zlecicie za gówno-robienie a potem z tego gówna pomniki i ronda… Jesteśmy obywatelami tego miasta i wymagamy aby nam się tu dobrze żyło a nie żeby nasze pieniądze i dobre chęci szły na marnę… „marzanno” wyp******j !!!!!

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Zwyczaj pogański ale pomysł oryginalny a nawet śmieszny 😀 Oczywiście, nie zmienia to faktu, że pani Maria Kurowska jest bardzo dobrym burmistrzem i wygra wybory samorządowe 😀

Antek
Antek
2024 lat temu

Tak, Pis-man. Kurowska jest zaje******* burmistrzem, Bałtyk też uratuje. Wybory prezydenckie wygra Lech Kaczyński, gorzałę obtanią na 3,50 a Barbórka będzie częściej:D

lof
lof
2024 lat temu

:yes::yes::yes::yes:

Wena
Wena
2024 lat temu

Ludzie biorący udział w tej żenadzie bo inaczej tego nazwać się nie da chcą na siłę zabłysnąć na scenie politycznej. bawią się w oczernianie innych i ośmieszanie zamiast zabrać się do uczciwej i rzetelnej pracy. Żenada

who is who
who is who
2024 lat temu

Czytam pierwszy komentarz czesioo…
Toż to napisała Marysia, ten styl, ta uszczypliwość, ta elokwencja…

Basia
Basia
2024 lat temu

Kochana WENO,wlasnie Ci jej brak a Tym ludziom nie. Nie brak im ambicji, pomyslu…a poza tym to ludzie wyksztalceni, ktorzy wiedza czego chca. Nic dodac nic ujac. A Tobie pewnie za stolkiem bardzo dobrze nic nie robiac i sie boisz o wlasne 4 litery, ale juz niedlugo nadejdzie koniec wlasnie "TEJ ZENADY", ktora prezenetujesz nieodpowiednim podejsciem do ludzi.

nn
nn
2024 lat temu

bardzo dobrze że są takie inicjatywy tylko powinno to być bardziej nagłośniowe żeby było dużo ludzi…

PLXXI
PLXXI
2024 lat temu

Pan Czeluśniak szykuje bojówkę. Może na następnej sesji Rady Miasta puści jakiś gaz bojowy 😉 i przetrzebi zjadaczy paluszków 😉 A tak na poważnie, kochany Panie Krzysiu możebyś coś wymyślił dobrego dla miasta i przedstawił na sesji skoro tak bardzo zależy Ci na dobru Jasła.

bufu
bufu
2024 lat temu

do U: no tak radny jest znany, że nie płacił za głosy np buahahahah

Zofia
Zofia
2024 lat temu

fajnie by było pośmiać się z którego z Was.Powiem tylko tyle ,że Pani Burmistrz to kobieta o wspaniałym i ogromnym sercu – pozdrawiam i popieram.

Mason i cyklista
Mason i cyklista
2024 lat temu

Znakomicie PiSowska Towarzyszko Zofio:) Zaśpiewajcie jeszcze łubudubu łubudubuuu niech żyje nam burmistrzowa naszego klubu…
A tymczasem zgłoście się do sekretariatu po talon na herbatę Ulung… a może i jakąś premię… ze 20 PLN dostaniecie:lol:

Back to top button
51
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x