r e k l a m a
Wiadomości

Honorowi i zasłużeni dla Miasta Jasła

Prof. Mieczysław Wieliczko i prof. Stanisław Cynarski otrzymali pośmiertnie tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jasła”. Ponadto kapituła wyróżniła tytułem „Zasłużony dla miasta Jasła” panią Felicję Jałosińską.

Zgodnie z obowiązującym regulaminem, tytuł „Honorowego Obywatela” przyznaje się pośmiertnie, natomiast najwyższym wyróżnieniem dla osoby żyjącej jest tytuł „Zasłużonego dla Miasta Jasła.”


prof. Mieczysław Wieliczko
(fot. Archiwum)

Mieczysław Wieliczko, był wybitnym profesorem historii, zwłaszcza okresu wojny i okupacji. W swoich książkach i publikacjach popularyzował Jasło. Za swoją działalność został wyróżniony w 2005 roku tytułem „Zasłużony dla Miasta Jasła.”

Stanisław Cynarski, profesor historii, w latach 1979 -1990 był kierownikiem Zakładu Historii Powszechnej i Średniowiecznej, autor wielu artykułów i publikacji, również tych o Jaśle m.in. „Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego”, „Jasło Oskarża”. Działalność prof. Cynarskiego przysłużyła się temu, iż miasto Jasło przyjęło za patrona św. Antoniego Padewskiego.

Największą jednak Jego zasługą – czytamy w uzasadnieniu – jest doprowadzenie do skatalogowania pochówków na jasielskim Starym Cmentarzu, a w konsekwencji uznania tego cmentarza za obiekt zabytkowy.

Prof. Cynarski zmarł 24 listopada 1996 roku. Jego szczątki spoczywają na cmentarzu w Jaśle.

Felicja Jałosińska, została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla miasta Jasła” za zasługi w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury miasta Jasła i Regionu Jasielskiego. Od 25 lat pani Felicja działa aktywnie w Stowarzyszaniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. W ramach pracy społecznej jest kronikarzem dziejów Jasła oraz osobą bardzo związana z młodzieżą szkolną. Od wielu lat jest organizatorem i współorganizatorem Turniejów Wiedzy o Jaśle i Regionie dla młodzieży szkół wszystkich szczebli.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
brawo!
brawo!
2024 lat temu

Pozdrowienia i gratulacje dla pani Felicji 🙂

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x