r e k l a m a
Wiadomości

I LO: Upamiętnili rocznicę przełomowych wyborów (foto)

W I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się dziś uroczystość upamiętniająca wydarzenia 4 czerwca 1989 roku. Pamiętne wybory, które były początkiem przemian w Polsce, ale też w Europie Środkowej i Wschodniej.

Solidarność

Dziś po 20 latach od tego wydarzenia, goście zebrani w auli Liceum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego mogli poczuć atmosferę tamtych dni. 

Referat na temat genezy, przebiegu i znaczenia wyborów czerwcowych wygłosił Kamil Ruszała. Absolwent I LO, swój wykład oparł o bogatą bazę źródłową.

Kamil Ruszała

Chciałem, aby ta historia, którą przedstawiłem dzisiaj była w miarę obiektywna, dlatego oparłem się o materiały pochodzące ze stron koalicji i opozycji. Taką podstawą źródłową były też m.in. materiały zgromadzone w archiwum państwowym w Rzeszowie – mówił Kamil Ruszała.

Na spotkaniu byli obecni posłowie sejmu kontraktowego oraz działacze Solidarności, którzy wspominają tamten czas jako moment spontanicznego zrywu, który dokonał się dzięki zmianom rozpoczętym jeszcze w roku 80’. Jak podkreśla Paweł Chrupek wybory mobilizowały społeczeństwo, które wierzyło, że zmienia historię.

Paweł Chrupek

To było pospolite ruszenie, jeździliśmy samochodem obwieszonym flagami „głosuj na Solidarność”. W wybory zaangażowały się zwykłe osoby, które tak naprawdę nie miały z wyborów żadnej korzyści, a poświęcały swój czas, pieniądze, zaangażowanie. – mówi Paweł Chrupek, poseł sejmu kontraktowego.

Tematem wspomnień była też atmosfera tamtych wydarzeń, którą tworzyli artyści pokroju Jacka Kaczmarskiego. W części artystycznej uczniowie liceum zaprezentowali wykonania m.in. hymnu Solidarności – „Mury”, czy utworu „Ballada o Janku Wiśniewskim.”

Chór Solideo

Rocznica wyborów kontraktowych jest nadal żywa w pamięci pedagogów, którzy uczą  nowe pokolenia.

Trudno jest mi nabrać dystansu, bo ja te czasy pamiętam. Od razu sięgam pamięcią, gdzie wtedy byłem, co robiłem. Ale myślę, że z biegiem lat widzi się to znaczenie tych wydarzeń, które spowodowały te przemiany – mówił  Zbigniew Waszkiel, dyrektor I LO w Jaśle.

Zbigniew Waszkiel

Dla strasznych, dzisiejszy dzień był okazją do przypomina sobie tamtych dni, dla młodych jaślan, lekcją patriotyzmu i historii.

W I LO otwarta jest również wystawa, na której można zobaczyć plakaty, zdjęcia przypominająca o tamtych dniach.

Więcej zdjęć znajduje się w fotorelacji.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x