Wiadomości

Jasielscy politycy w obliczu krytyki

Dawno skończyły się czasy  kiedy media chwaliły władzę za sukcesy a na wpadki i potknięcia przymykały oko. Opinia publiczna ma dzisiaj dostęp do zalewu informacji i ma prawo do krytyki. W dobie internetu każdy czytający może wyrażać szybko swoje zdanie na temat rządzących. Mimo że na ogólnopolskich portalach pod artykułami roi się od nieprzychylnych komentarzy pod adresem polityków żaden nie wpadł na pomysł, aby prowadzić otwartą walkę z opinią publiczną zdając sobie sprawę z faktu, iż ci, którzy ich krytykują to potencjalni wyborcy.  Czemu więc w Jaśle Maria Kurowska wydała wojnę internautom?

Na to pytanie odpowiedziała burmistrz Miasta w programie „Minęła dwudziesta” emitowanym w TVP Info.

W kilka miesięcy po wyborach na burmistrza pojawiły się komentarze, które stawały się coraz bardziej obraźliwe. Początkowo lekceważyłam je, ponieważ uznałam, że są jacyś przeciwnicy, którzy prawdopodobnie w trakcie mojego urzędowania przekonają się, że jestem osobą życzliwą wszystkim jaślanom i w ogóle wszystkim ludziom i ta sprawa się zakończy. Tymczasem okazało się, że to wciąż zaczęło się nakręcać: obrażanie, ośmieszanie, pomawianie i w związku z tym w pewnym momencie doszłam do wniosku, że dalej nie można sobie na to pozwolić, ponieważ cierpi na tym nie tylko mój wizerunek jako burmistrza miasta Jasła, ale również wizerunek całego miasta. Złożyłam wniosek do prokuratora o podejrzenie popełnienia przestępstwa w postaci zniesławiania, obrażania. Część tych osób jest już ujawniona, część nazwisk mam, natomiast reszta jeszcze jest sprawdzana, ponieważ okazało się, że są to nawet zagraniczne serwery – opowiadała telewidzom burmistrz Jasła.

Cienka skóra polityka z prowincji?

Krytyka pod adresem Marii Kurowskiej wydaje się płynąć z każdej strony, nawet z zagranicy. Mimo, że presja wywierana na burmistrza jest mniejsza niż na osoby zajmujące główne funkcje w państwie, niektórzy lokalni politycy zdają się nie są przygotowani, do udźwignięcia konsekwencji jakie niesie za sobą funkcja publiczna.

Maria Kurowska jest osobą publiczną i powinna być przygotowana na krytykę. Komentowanie sprawy domniemanych pomówień w programie telewizyjnym, tylko pobudza internautów do dalszej burzliwej dyskusji – komentował dziś jeden z radnych.

Trudno zrozumieć niektórym radnym, dlaczego Maria Kurowska zdecydowała się skierować doniesienie na internautów do prokuratury. Zdaniem przeciwników Kurowskiej świadczy to tylko o słabości burmistrza.

 – Uważam, że konstruktywna krytyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Tym bardziej jeżeli chodzi o osoby publiczne, muszą mieć one świadomość, że skoro zdecydowały się na piastowanie określonych stanowisk będą tej krytyce poddawane. Jakże ubogi byłby świat jeżeli wszyscy mieliby takie samo zdanie. Jeżeli chodzi o komentarze na forach internetowych to myślę, że jest to doskonała forma umożliwiająca swobodną wymianę zdań. Nie toleruję co prawda wulgaryzmów czy też bezpodstawnych insynuacji dotyczących życia prywatnego ale cenię przedstawianie własnych poglądów, które powinny osoby publiczne skłonić do refleksji. Nie uważam też za dobre rozwiązanie zgłaszanie w tej kwestii wniosków do prokuratury, jak to uczyniła burmistrz Kurowska, gdyż moim zdaniem prokuratura powinna zajmować się bardziej istotnymi zagadnieniami niż tego typu zgłoszenia – komentuje Roman Kościow (PO).

Inni z kolei sugerują, że to politycy mają wpływ na język krytyki.

Bez względu na to jaką funkcję publiczną pełnimy, nie powinniśmy się obrażać na zwykłych ludzi, którym mamy przecież służyć. Nie tylko internauci są niekulturalni. My politycy też powinniśmy się często uderzyć w piersi. Wystarczy posłuchać niektórych debat telewizyjnych pomiędzy politykami, czy nawet publicystami i komentatorami. W większości przypadków, to nie są dyskusje dżentelmenów i świętoszków. Uważam, że politycy mają też ogromny wpływ na język krytyki – mówi Krzysztof Czeluśniak.

Prawo do obrony

Zdaniem niektórych, krytyka na forach internetowych ma swoje granice. A w przypadku burmistrz Marii Kurowskiej granica ta została przekroczona.

Pani burmistrz ma prawo się bronić, to jest jej forma obrony, nikt bezkarnie nie może rzucać w drugiego błotem. Oczywiście krytyka powinna być dopuszczona, jednak słowa wulgarne zdecydowanie nie. W tym przypadku granica krytyki została przekroczona i stąd taka reakcja pani burmistrz – mówi Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jaśle.  

Jednym z radnych, który postanowił zawiadomić prokuraturę odnośnie obraźliwych wpisów na forach internetowych  był Krzysztof Czeluśniak, jednak jak twierdzi wpisy te godziły w jego życie prywatne i godność najbliższych.    

Muszę jednak zwrócić uwagę, że wpisy na forum, o których ja zawiadomiłem prokuraturę rozpowszechniały nieprawdziwe plotki na temat mojego życia prywatnego, dotyczyły mojej rodziny i zarzucały mi działalność o charakterze przestępczym – proponowanie i wręczanie korzyści majątkowych za głosy w wyborach. Krótko mówiąc nie były opiniami, ocenami lecz informacjami, które można udowodnić albo nie. Natomiast jako osoba publiczna nie mogę się obrażać ani straszyć tych, którzy oceniają mnie surowo, często nawet w sposób niekulturalny –  tłumaczy Czeluśniak.

Internauta = wyborca

W całej wojnie z internautami warto popatrzeć na konflikt z boku. Premier Donald Tusk, podjął się debaty z internautami. Premier zapewne zdaje sobie sprawę, że nowe nośniki informacji są skuteczniejsze niż prasa, radio, czy telewizja. Mimo że przeciwnik jest wymagający i bezkompromisowy, to jednak Tusk podjął wyzwanie.  Albowiem czat pozwala porozmawiać z większą ilością potencjalnych wyborców niż podczas kontaktu bezpośredniego. Poza tym uczy pokory i sposobu rozmawiania z anonimowym internautą, który tak naprawdę jest potencjalnym wyborcą.  

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tolerancja
tolerancja
2024 lat temu

Tolerancja w wykonaniu nauczycielki -Hejże dzieci , hejże ha , myślcie wszyscy tak jak JA.

WITEK
WITEK
2024 lat temu

Pani Radny Kościow pan nie rozumie słowa krytyki .Co innego krytykowac a co innego kogoś obrażac .Burmistrz nie skierowała sprawy do prokuratury za krytyke ale za obraze .

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

To można powiedzieć o naszym kraju: Miała być druga Irlandia -a co jest ,chcecie zaorać Podkarpacie i zrobić tereny dziewicze bez przemysłu ,złamać ludzi jeszcze większą biedą . Euro- pasożyci ,sami żyjący wg. europejskiego standartu, żerujący na naszej niewolniczej pracy za przysłowiową miskę ryżu. Zasiłek w Irlandi to ok. 3-krotna nasza wypłata — ludzie gdzie my żyjemy : potrzeba nowej organizacji i walki o swoje –np: Stowarzyszenie Ludzi Żyjących Na Granicy Minimum Socjalnego -gdzie: pseudo-ekonomiści i cwaniaki, nowobogaccy z racji wyższej stopy życiowej nie mogą należeć – poradzimy sobie sami- nie posiadając tytułów jestaśmy lepszymi ekonomistami niż oni ,gdyz potrafimy… Czytaj więcej »

jan
jan
2024 lat temu

Czeluśniaku Krzysztofie – Po pierwsze – nie jesteś politykiem tylko samorządowcem – to taka mała różnica. Również Burmistrzyni jest samorządowcem.
Po drugie – przecież sam niedawno wytoczyłeś kilka spraw za rzekome pomówienia na forach internetowych Twojej osoby. Więc nie pleć bzdur….

last man standing
last man standing
2024 lat temu

w końcu sie odezwali.:) brawa dla p.Kościowa i Czeluśniaka 🙂 ZDROWY GŁOS SPOŁECZEŃSTWA..!!
przynajmniej nie wachają sie co mają powiedzieć i nie czają sie z tym..
nie to co pan Rak… jak zwykle dalej sie bedzie wkradał w łaski burmiszczowej zeby stołka w najbliższym czasie nie starcić.. ehhh.
naszczęście już za kilka mniesiecy, zakończymy sie ten korowód zwany "Cyrkiem pani M."

Prawnik
Prawnik
2024 lat temu

Wizerunek całego miasta najlepiej psuje sama pani burmistrz swoimi wypowiedziami, a nie internauci. Ujawnianie nazwisk dla pani burmistrz przez prokuraturę jest niezgodne z prawem. (prokuratura nie podlega urzędowi miasta ani osobie prywatnej!)

Antek od Helki z Bączala
Antek od Helki z Bączala
2024 lat temu

Słyszałem, że podobno w mieście Jaśle zawiązała się nowa Koalicja Wyborcza Pan Radny Krzysztof Czeluśniak i Pan Sobol no no ale się robi ciekawie 😆

lolo
lolo
2024 lat temu

tak trzyamj Krzysiu i nie podawaj się panie Rak popatrz pano sobie w dowodzik

mira
mira
2024 lat temu

Zgadzam się z radnym Kościowem, że ta sprawa świadczy tylko o słabości burmistrza. Muszę też przyznać racje Czeluśniakowi. Czym innym jest napisać, np. że ten i ten kradnie, bo to trzeba udowodnić, a czym innym jest wyrazić opinię, np. że ten i ten polityk to głupek.
I jeszcze do Jana. Racz przeczytać ze zrozumieniem jeszcze raz ten artykuł. Poza tym nie kombinuj, że samorządowiec to co innego niż polityk, bo Kurowska jako burmistrz pochodzi z wyborów. A każda działalność nastawiona na zdobycie władzy to działalność polityczna. Zresztą jakie to ma znaczenie? Kurowska pełni urząd burmistrza i jest osobą publiczną!

Antek
Antek
2024 lat temu

Jacy "politycy", taka polityka. Skoro Pani K. może być burmistrzem, Andrzejek z drogówki przewodniczącym rady a Krzysio przewodniczyć komisji rewizyjnej, to czemu się tutaj jeszcze dziwić ? Pod Senatorskimi skrzydłami wyrósł nam na Rynku cyrk o światowym rozgłosie.
Wiesiu Jajko na nowego rzecznika !

majka
majka
2024 lat temu

Przejrzałam mnóstwo komentarzy na stronach jasielskich od afery z dębem. PYTAM SIĘ PANI BURMISTRZ LUB INNEGO SZEREGOWEGO CZŁONKA PiS! Gdzie te WULGARYZMY??? Proszę o konkretne przykłady!!! Uważam, że niektóre osoby, które będą ścigane, powinny wystąpić przeciwko Pani Burmistrz z pozwem o naruszenie dóbr osobistych za skierowane wobec nich słowa: prostactwo, prymitywizm i za pomówienie o wypisywanie wulgaryzmów!

Cytryn Kwas
Cytryn Kwas
2024 lat temu

Osoba publiczna, którą jest burmistrz (płacony z podatków społeczeństwa)powinna akceptować krytykę – walka z całym internetem to nawet Chiny nie dały rady … Kurowska zawsze może zmienić pracę, stanowiska sprzedawczyń wędlin w Chicago czekają (dośwadczenie jako burmistrz pomoże) albo bezrobocie.

komuna PIS-landii
komuna PIS-landii
2024 lat temu

Nie piszcie nigdy zle o Pani burmistrz bo pójdziecie siedzieć do więzienia!!
Nie wolno wypowiadać swojej opini!
Piszcie o niej tylko dobrze!! Nie komentujmy bo nas zamkną!! KOMUNA

ktoś z sobniowa
ktoś z sobniowa
2024 lat temu

HENIO proszę podać komentarze pod adresem pani K :
Oczywiście krytyka powinna być dopuszczona, jednak słowa wulgarne zdecydowanie nie powiedział zacny RAK z PIS :
czy ruda baba z dąbrówki to jest wulgaryzm ? czy stwierdzenie faktów o dębie lub czy komuś odebrało rozum to też wulgaryzm ?
Tylko wy w PIS-e myślicie inaczej, czytacie inaczej, piszecie inaczej i rządzicie inaczej zresztą połowa z was należała do PZPR dlatego macie medialna koAlicje z SLD a przewodniczący rady to nie były milicjant tak jak wasz oddany wójt z gminy Jasło z afera mundurowa w tle

PO-ETA
PO-ETA
2024 lat temu

Wyzwać czy pomówić oto jest pytanie Każdy w tej materii ma już swoje Zdanie Lecz sąd rozstrzygnie niech pospólstwo wierzy Że ich zamknę w lochu co niektórych w wieży Tak zacnej królowej się nie krytykuje Bo ci co to robią to są zwykli zbóje Wiec wytępię pospólstwo ja tu przecież rządzę Mam pod sobą sądy i wielkie pieniądzę Wiecznie będę królowa tego grodu Bo pochodzę z królewskiego rodu Nie igracie zemną przestępcy internetowi Sąd i prokurator z wami porządek zrobi Nadworny marszałek Sam Stanisław wielki Wesprze swą królową nawet od butelki Co on każe sądy zaraz wykonają Takie to układy… Czytaj więcej »

lakiluck.pl
lakiluck.pl
2024 lat temu

Gratuluję PiSokomuchy.Podobnego zdania jest
niejaki Łukaszenka,wzorzec dla was wyśmienity.
:lol::uhoh:

Lucyna
Lucyna
2024 lat temu

Dlaczego o opinie pytani są ciągle Ci sami Radni? A Pani Jagielskiej się nie przytacza wypowiedzi , Pani Filip-Niwelt ,Pana Trzopa ,Pana Czarnego ,Pana Kołodzieja ….Czy Ci Państwo nic nie mają do powiedzenia ?
Pozdrawiam redakcję.

luceferek z SLD
luceferek z SLD
2024 lat temu

Lucyna: ty chyba z jakiejś hebzianki piszesz.
Tych radnych co wymieniasz to nazywamy radnymi dietetycznymi lub paluszkojadami. Siedzą, pierdzą w stołek i milczą 4 lat- podnosząc rękę jak każe mu władze !
Tak zwane – Nieroby milczki-

xzx
xzx
2024 lat temu

do poety; zaje…. wierszyk.opublikuj tomik poezji, to się sprzeda.

aga
aga
2024 lat temu

do poety: masz talent chłopie :yes:

fen
fen
2024 lat temu

zaczynam mieć dosyć tej dziury tych polityków co to POLITYCZKAMI nawet nie są …tych zawistnych ,msciwych przeciwniczków , zapyziałych radnych co to zawsze z prądem opinii bo inaczej ciemny lud w wyborach nie zauważy JAKIE TO DOBRE PANISKO …a po wyborach ….ale na szczęście mnie tu już nie będzie …i nie bede patrzeć jak absolwenci 5 mówia o polityce ….:smilewinkgrin:

biskup
biskup
2024 lat temu

Prawdziwa cnota krytyk się nie boi.

majka
majka
2024 lat temu

Widzisz fen. Przedstawiasz typowy model zwolennika pewnej partii. Wypisujesz o zawistnych, msciwych przeciwniczkach, zapyziałych radnych. Czy za tego typu teksty pani burmistrz szła do prokuratury? Wolno tak o radnych, a o pani burmistrz już nie?
Absolwenci 5 mówia o polityce – masz na to dowód? Widzisz już różnice?

jp
jp
2024 lat temu

zadaje pytanie czemu Roman Kosciow odszed z rady jaka za-przewodniczacego dopiero pol roku przed wyborami??! jak taki dobry to mogl odejsc po pol roku sprawowania wladzy…a nie teraz zaraział kase to mu nie przeszkadzalo a teraz co mysli startowac na BURMISTRZA? ok nie startruje tylko dlaczego oocina sie od tego czego bral gruba kase..prawda jest taka ze wszyscy w radzie miasta sa dla pieniedzy!!

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Samorządowcy (politycy?), zamiast politykowania wzięlibyście się do tworzenia koncepcji rozwoju miasta. Wasze politykowanie doprowadza do waśni, których to dość nasłuchamy się w mediach (PiS – PO).

Lucyna z Jasła nie z Hebzianki
Lucyna z Jasła nie z Hebzianki
2024 lat temu

Do Lucyferek :Mój drogi,skoro piszesz ,że Radni paluszkojady i dietetyczni , to cóż tak zasłużonego zrobił Pan Kościow ,Czeluśniak , Stachaczyński poza "brylowaniem" na sesjach ?

belzebub z PO
belzebub z PO
2024 lat temu

lucyno z Hebzianki zapomniałaś dodać o heniu Raku oni wszyscy najbardziej aktywni a tamci pierdzą w stołki i wcinają paluszkojady . Wystarczy chodzić na sesje i zobaczyć kto i jak jest aktywny

Zofia
Zofia
2024 lat temu

pozdrawiam Panią Burmistrz – tak trzymać bo myślę,że czasem złośliwość i zazdrość przemawia od ludzi.

fen
fen
2024 lat temu

Majka piszę o WSZYSTKICH mściwych i zapyziałych polityczkach ….nie tylko o radnych …ale przyznaj ze absolwent ekonomii to czymś się różni od jasielskiej 5 – przepraszam wszystkich dla ktorych ta szkoła to jedyna szansa na wykształcenie , wg. ich możliwości….

majka
majka
2024 lat temu

Fen mi chodzi o Twój język, który niczym się nie różni od tego, którym krytykują ludzie Kurowską i za który tak się oburza. I pytam jeszcze raz, kto jest absolwentem tej jasielskiej 5 i czy masz na to dowody? Bo jeśli nie to jest właśnie pomówienie.

Ściek
Ściek
2024 lat temu

Jezusiczku! O jakich politykach godomy. Taż to nie politycy! Wieczorami "moczą" sie w miednicy…

misiek
misiek
2024 lat temu

Moze Burmistrz i radni przestali sie zajmowac wlasnymi interesikami a zaczeli robic cos dla miasta ,chocby odsniezaniem bo nie mozna przejsc chodnikami w centrum miasta,nie ma co sie obrazac na krytyke jak sie ma glupie pomysly w rodzaju deptak ,ronda nie tam gdzie sa naprawde potrzebne,pomniki,beznadziejne swiatla,po prostu trzeba ruszyc zza biurka cztery litery i zobaczyc co potrzeba miastu i jego mieszkancom a nie latac z byle g…. do prokuratury.

sasiadek
sasiadek
2024 lat temu
fen wiem kim jesteś. Wiedz że ujawnienie takiego fałszu to 212 kodeksu karnego bo to jest właśnie pomówienie w stylu PIS. Tobie jedna sprawa w prokuraturze nie wystarczy?(pozdrów pracowników)  no ale mimo że piszesz przez zachodnie serwery wiem kim jesteś nie lubię żadnego z powyżej polityków  ale  nie wolno łamać prawa draniu

 

OBSERWATOR
OBSERWATOR
2024 lat temu

ZGADZAM SIĘ Z LUCYNĄ CZY RYSIEK ORGANISTA DAŁ KIEDYŚ GŁOS BO JA GO NIE SŁYSZAŁAM TO SAMO TYCZY SIĘ MARYSI

antywiocha
antywiocha
2024 lat temu

na wsi jak chce sie sasiada pogonić to się go prekuratorem straszy, wies zawsze chodziła do sądu opłacała adwokatów i tam prała brudy o byle co, z tego krążą do dzis dowcipy o rozprawach wiochy i adwokaci z nich żyją, ktory to juz raz kurowska prokuratorem straszy, na tym polega demokracja i podobnie wybory – też są anonimowe- że podlega sie opinii ludzi, na tak negatywną opinie kurowska zapracowała, przecież mozna się honorowo wycofać skoro ma tak zły odbiór, dopiero co wystosowała histeryczno-płaczliwy list do red.Wawro, a może też ją do prekuratora ?

Zobacz także
Close
Back to top button
36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x