Wiadomości

Jasielscy ratownicy pomagali w uroczystościach w Warszawie i Krakowie (foto)

Pomagają w obsłudze imprez masowych od lat. Jednak miniony weekend był dla nich nie lada sprawdzianem. Podobnie jak kilka tysięcy innych ratowników, 5 młodych ludzi  (Hubert Szpyrka, Bartosz Szwast, Aureliusz Kamiński, Marek Szpak, Michał Siwak) z Harcerskiego Klubu Ratowniczego w Jaśle, wzięło udział w uroczystościach żałobnych w Warszawie oraz pogrzebowych w Krakowie. 

Jednym z naszych głównych celów jest zabezpieczanie imprez masowych, dlatego też chcieliśmy wziąć udział w tych uroczystościach i zgłosiliśmy nasz patrol do rekrutacji prowadzonej przez HSR (Harcerską Szkołę Ratownictwa) – mówi Hubert, jeden z ratowników klubu.

Pomagają innym

Harcerski Klub Ratowniczy zrzesza 13-tu członków posiadających uprawnienia ratownicze zdobyte w Harcerskiej Szkole Ratownictwa i Polskim Czerwonym Krzyżu. Klub prowadzi działalność ratowniczą i prewencyjną w zakresie ratownictwa medycznego i profilaktyki bezpieczeństwa.

Ratownicy zabezpieczają również imprezy masowe. Na swoim koncie mają m.in. udział w „Białej Służbie” podczas wizyty Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce. Harcerze zapewniali obstawę medyczną w trakcie uroczystości na krakowskich „Błoniach.”

W drodze i na służbie

Swoją podróż jasielscy ratownicy rozpoczęli w piątek o godzinie 16.00. 

9 godzin podróży do Warszawy. W sobotę 7 godzin służby na Placu Piłsudskiego. Następnie przejazd do Krakowa, gdzie w niedzielę od godziny 6.00 do 16.00 pomagaliśmy w obsłudze podróżnych przyjeżdżających na dworzec główny – opowiada Hubert.

W Warszawie podczas uroczystości żałobnych do ich obowiązków należało zabezpieczenie sektorów dla żałobników. Na szczęście nie było dużo interwencji. 

Nasza praca sprowadzała się w zasadzie do pilnowania sektorów. Wiał delikatny wiatr, więc nie było omdleń. Każdy kto chciał mógł skorzystać z wody, którą donosiliśmy – opowiada Hubert.

Uroczystości żałobne

W ciągu dwóch dni, harcerze uczestniczyli w dwóch ważnych wydarzeniach. Szczególny charakter miały uroczystości żałobne. Wśród rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem byli też bliscy tragicznie zmarłego Stanisława Zająca. 

Były to wyjątkowe uroczystości, dało się wyczuć „w powietrzu”, że mają głębszy charakter przepełniony powagą, zadumą i modlitwą – opowiada Hubert. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazimierz
Kazimierz
2022 lat temu

"Harcerską Szkołę Ratowniczą" czy "Harcerska Służbę Ratowniczą"?

Anonim
Anonim
2022 lat temu

szkoła – hsr.zhp.pl 🙂

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x