Wiadomości

Jasielska delegacja żegnała w Krakowie Prezydenta

18 kwietnia 2010 r., w Krakowie – mieście królów, w słoneczny, bezchmurny dzień, w poczuciu ogromnej wspólnoty i jedności, w atmosferze refleksji nad sensem narodowej tragedii, Polacy pożegnali swego Prezydenta. Na uroczystości pogrzebowe przybyła międzynarodowa elita, wyrażając solidarność całego świata z Polską. Z ostatnim pożegnaniem, do Krakowa, przybyli także Jaślanie, w tym 80 osobowa delegacja, na czele z burmistrz miasta Marią Kurowską.

Już o 5:00, jasielska delegacja, dwoma autokarami wyruszyła do Krakowa. Chcieli dotrzeć wcześniej, by być jak najbliżej Bazyliki Mariackiej, w której miała odbyć się msza żałobna Pary Prezydenckiej.

– Przyjechaliśmy dość wcześnie i zajęliśmy miejsce na samym Rynku. Staliśmy czekając, a na telebimach cały czas kogoś pokazywano, komentowano, dyskutowano. W pewnym momencie ludzie zaczęli skandować: „Nie chcemy gadających głów! Zabierzcie gadające głowy! Chcemy modlitwy i skupienia!”. W ten sposób zmusiliśmy obsługę techniczną do wyłączenia na dwie godziny telebimów. I zaczęły się wspólne modlitwy i religijne śpiewy. – tak ostatnie godziny przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych wspomina Pan Henryk Rak – V-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła.

O godz. 14:00, w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się Msza Św. żałobna. Na krakowskim Rynku powiało morze biało-czerwonych flag. Jaślanie przez cały czas z dumą  podtrzymywali transparent: „Panie Prezydencie Jasło zawsze Cię kochało. Żegnamy Cię w bólu”. Zgromadzeni modlili się, śledząc przebieg uroczystości na rozstawionych telebimach. Wszyscy czuli, że są  razem.

– Musiałam tam być. To była zarówno potrzeba serca jak i reprezentowanie Jasła na uroczystościach. Atmosfera spotkania była wyjątkowa. Ludzie bez względu na stanowiska i funkcje,  modlili się, płakali i szczerze żegnali Parę Prezydencką. Mowa pożegnalna Przewodniczącego NSZZ Solidarność Janusza Śniadka, najgłębiej wyraziła to, co wszyscy czuliśmy, i dlatego otrzymała takie długie owacje. Pozostaje jedynie żal, że mając tak wybitnego człowieka, jakim był Prezydent Lech Kaczyński, nie czerpaliśmy na co dzień z bogactwa jego osobowości i jego mądrości, nie cieszyliśmy się nim, tak jak na to zasługiwał. Dlatego uważam, że ci, którzy kłamali i tak skrzywdzili Prezydenta i Polskę, powinni najpierw uderzyć się w piersi, powiedzieć przepraszam, a potem w ramach pokuty samowolnie, bez przymusu, odejść ze swoich stanowisk. To by było prawdziwe oczyszczenie i szansa na dobrą Polskę, bo z kłamcami czeka nas tylko „dziki kraj”. – powiedziała Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska.

Po Mszy Św., kondukt  z ciałami pary prezydenckiej przeszedł traktem królewskim na Wawel. Polski naród towarzyszył swojemu prezydentowi w ostatniej drodze, do miejsca gdzie spoczywają najwspanialsi rodacy.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krakauer
krakauer
2022 lat temu

Nie da się ukryć – Krakusy niestety zbojkotowali te uroczystości. Większość ich uczestników to zwieziony z całej Polski autokarami aktyw "Solidarności" Już w sobotę Kraków opustoszał, bo wielu ludzi wyjechało za miasto. W czasie pogrzebu więcej ludzi było na Wisłą czy Lasku Wolskim niż na trasie konduktu. Za to w niedzielę wieczorem wszystkie drogi wlotowe do Krakowa były zablokowane przez wracających z weekendu.

Jan Chrzanowski
Jan Chrzanowski
2022 lat temu

Jak wspaniale widzieć Jaślan razem,zjednoczo nych we wspólnej sprawie pod pięknym w wyrazie i mowie sztandarem…Czemu by tak nie spróbować tak wspaniale rozpoczętego dzieła,czemu by tak nie kontynuować w praktyce
pokazanych Narodowi przez zmarłego Prezydenta
Kaczyńskiego,sposobu wyrażania patriotyzmu???
Brawo za godne reprezentowanie Jasła pod Wawelem!

Pic na wodę
Pic na wodę
2022 lat temu

Darmowa wycieczka,fotki,które przydadzą sie w kampanii.Czego chcieć więcej?

fdg
fdg
2022 lat temu

smieszne to wszystko!! kto za to zaplacil?/ podatnicy…szkoda gadac…

gajowy Marucha
gajowy Marucha
2022 lat temu

A ten pan z lewej?Co on niesie w ręce?

michaś
michaś
2022 lat temu

Jak ślicznie się podpięli.Jak ślicznie.I jak zwykle

j23
j23
2022 lat temu

wycieczka za darmoszkę do Krakowa, nie wiedziałem że w UM pracują dzieciaczki, bardzo ładny wstęp do kampani…

zak do gajowy Marucha
zak do gajowy Marucha
2022 lat temu

Tron naszej Królowej niesie:lol:

gbur
gbur
2022 lat temu

Jakim prawem w moim imieniu niesiono ten transparent. Ja go nie kochałem i nie ceniłem.
Dla przyzwoitości powinny go pisiory podpisać, a nie podpierać się jaślanami. WSTYD !!!

zaskoczony
zaskoczony
2022 lat temu

ad."gbur" – popieram! Brakuje podpisu PIS. Chyba wielu Jaślan ma takie zdanie, ale kto się z nami liczy?

Back to top button
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x