Wiadomości

Jasielska delegacja żegnała w Krakowie Prezydenta

18 kwietnia 2010 r., w Krakowie – mieście królów, w słoneczny, bezchmurny dzień, w poczuciu ogromnej wspólnoty i jedności, w atmosferze refleksji nad sensem narodowej tragedii, Polacy pożegnali swego Prezydenta. Na uroczystości pogrzebowe przybyła międzynarodowa elita, wyrażając solidarność całego świata z Polską. Z ostatnim pożegnaniem, do Krakowa, przybyli także Jaślanie, w tym 80 osobowa delegacja, na czele z burmistrz miasta Marią Kurowską.

Już o 5:00, jasielska delegacja, dwoma autokarami wyruszyła do Krakowa. Chcieli dotrzeć wcześniej, by być jak najbliżej Bazyliki Mariackiej, w której miała odbyć się msza żałobna Pary Prezydenckiej.

– Przyjechaliśmy dość wcześnie i zajęliśmy miejsce na samym Rynku. Staliśmy czekając, a na telebimach cały czas kogoś pokazywano, komentowano, dyskutowano. W pewnym momencie ludzie zaczęli skandować: „Nie chcemy gadających głów! Zabierzcie gadające głowy! Chcemy modlitwy i skupienia!”. W ten sposób zmusiliśmy obsługę techniczną do wyłączenia na dwie godziny telebimów. I zaczęły się wspólne modlitwy i religijne śpiewy. – tak ostatnie godziny przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych wspomina Pan Henryk Rak – V-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła.

O godz. 14:00, w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się Msza Św. żałobna. Na krakowskim Rynku powiało morze biało-czerwonych flag. Jaślanie przez cały czas z dumą  podtrzymywali transparent: „Panie Prezydencie Jasło zawsze Cię kochało. Żegnamy Cię w bólu”. Zgromadzeni modlili się, śledząc przebieg uroczystości na rozstawionych telebimach. Wszyscy czuli, że są  razem.

– Musiałam tam być. To była zarówno potrzeba serca jak i reprezentowanie Jasła na uroczystościach. Atmosfera spotkania była wyjątkowa. Ludzie bez względu na stanowiska i funkcje,  modlili się, płakali i szczerze żegnali Parę Prezydencką. Mowa pożegnalna Przewodniczącego NSZZ Solidarność Janusza Śniadka, najgłębiej wyraziła to, co wszyscy czuliśmy, i dlatego otrzymała takie długie owacje. Pozostaje jedynie żal, że mając tak wybitnego człowieka, jakim był Prezydent Lech Kaczyński, nie czerpaliśmy na co dzień z bogactwa jego osobowości i jego mądrości, nie cieszyliśmy się nim, tak jak na to zasługiwał. Dlatego uważam, że ci, którzy kłamali i tak skrzywdzili Prezydenta i Polskę, powinni najpierw uderzyć się w piersi, powiedzieć przepraszam, a potem w ramach pokuty samowolnie, bez przymusu, odejść ze swoich stanowisk. To by było prawdziwe oczyszczenie i szansa na dobrą Polskę, bo z kłamcami czeka nas tylko „dziki kraj”. – powiedziała Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska.

Po Mszy Św., kondukt  z ciałami pary prezydenckiej przeszedł traktem królewskim na Wawel. Polski naród towarzyszył swojemu prezydentowi w ostatniej drodze, do miejsca gdzie spoczywają najwspanialsi rodacy.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
zaskoczonygburzak do gajowy Maruchaj23michaś Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krakauer
Gość
krakauer

Nie da się ukryć – Krakusy niestety zbojkotowali te uroczystości. Większość ich uczestników to zwieziony z całej Polski autokarami aktyw "Solidarności" Już w sobotę Kraków opustoszał, bo wielu ludzi wyjechało za miasto. W czasie pogrzebu więcej ludzi było na Wisłą czy Lasku Wolskim niż na trasie konduktu. Za to w niedzielę wieczorem wszystkie drogi wlotowe do Krakowa były zablokowane przez wracających z weekendu.

gbur
Gość
gbur

Jakim prawem w moim imieniu niesiono ten transparent. Ja go nie kochałem i nie ceniłem.
Dla przyzwoitości powinny go pisiory podpisać, a nie podpierać się jaślanami. WSTYD !!!

zak do gajowy Marucha
Gość
zak do gajowy Marucha

Tron naszej Królowej niesie:lol:

j23
Gość
j23

wycieczka za darmoszkę do Krakowa, nie wiedziałem że w UM pracują dzieciaczki, bardzo ładny wstęp do kampani…

michaś
Gość
michaś

Jak ślicznie się podpięli.Jak ślicznie.I jak zwykle

gajowy Marucha
Gość
gajowy Marucha

A ten pan z lewej?Co on niesie w ręce?

fdg
Gość
fdg

smieszne to wszystko!! kto za to zaplacil?/ podatnicy…szkoda gadac…

Pic na wodę
Gość
Pic na wodę

Darmowa wycieczka,fotki,które przydadzą sie w kampanii.Czego chcieć więcej?

Jan Chrzanowski
Gość
Jan Chrzanowski

Jak wspaniale widzieć Jaślan razem,zjednoczo nych we wspólnej sprawie pod pięknym w wyrazie i mowie sztandarem…Czemu by tak nie spróbować tak wspaniale rozpoczętego dzieła,czemu by tak nie kontynuować w praktyce
pokazanych Narodowi przez zmarłego Prezydenta
Kaczyńskiego,sposobu wyrażania patriotyzmu???
Brawo za godne reprezentowanie Jasła pod Wawelem!

zaskoczony
Gość
zaskoczony

ad."gbur" – popieram! Brakuje podpisu PIS. Chyba wielu Jaślan ma takie zdanie, ale kto się z nami liczy?

Close
X