Wiadomości

Jasielska Liga Naukowa i Festiwal Nauki Jasło – Miasto wiedzy

Po raz piąty wystartowała Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM, w ramach której uczniowie i przedszkolaki z Jasła pod kierunkiem swoich nauczycieli realizują małe naukowo-badawcze projekty. Konferencja inaugurująca V ligę odbyła się w piątek, 13 października w Jasielskim Domu Kultury i została połączona z otwarciem V Jasielskiego Festiwalu Nauki.

Jasielska Liga Naukowa i Festiwal Nauki Jasło - Miasto wiedzy
Jasielska Liga Naukowa i Festiwal Nauki Jasło - Miasto wiedzy

W konferencji, oprócz młodych uczestników projektu i ich opiekunów, udział wzięli przedstawiciele władz Jasła oraz fundacji LOTOS i Grupy LOTOS SA., partnerów strategicznych projektu, a także eksperci oceniający projekty uczniowskie.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian zaznaczył, że JLN z LOTOSEM, świetnie wpisuje się w zakrojony na szeroką skalę program „Jasło – Miasto wiedzy”, obejmujący długoterminowe działania na wielu płaszczyznach. Należą do nich inicjatywy zmierzające do podniesienia wiedzy we wszystkich grupach wiekowych mieszkańców (stąd m.in.: Jasielski Uniwersytet Dziecięcy, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM i Jasielski Festiwal Nauki) oraz poprawianie infrastruktury oświatowej i wyposażanie klasopracowni w nowoczesny sprzęt. Zwracając się do najmłodszych naukowców burmistrz powiedział: – Mam nadzieję, że wasze działania w ramach Ligi Naukowej z LOTOSEM, które będziecie realizować przez najbliższe miesiące, dadzą wam ogromną satysfakcję, a na zakończenie będziemy mogli zapoznać się z tym, co uda wam się przygotować i jak zwykle będzie to fascynujące przeżycie dla nas wszystkich.

Jasielska Liga Naukowa i Festiwal Nauki Jasło - Miasto wiedzy
Jasielska Liga Naukowa i Festiwal Nauki Jasło - Miasto wiedzy

Wiceprezes LOTOS Infrastruktura w Jaśle Jacek Gogola zwrócił uwagę na fakt, że Grupa LOTOS wspiera szereg inicjatyw, w których centrum znajduje się młody człowiek. Są to – jak mówił – przedsięwzięcia sportowe, wydarzenia kulturalne oraz różnego rodzaju działania z dziedziny nauki i wiedzy. – W strategii Grupy LOTOS wiedza, edukacja jest jednym z ważnych elementów, budujących markę. Grupa LOTOS jest obecna w Jaśle, naturalne jest więc, że bierze na siebie obowiązek wspierania młodych talentów na poziomie edukacji – stwierdził.

Na konferencji zostały przedstawione najważniejsze założenia organizacyjne projektu Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM, a uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jaśle, omówili projekt z obszaru artystycznego, za którego realizację zostali nagrodzeni w ubiegłorocznej edycji ligi.

Jasielska Liga Naukowa i Festiwal Nauki Jasło - Miasto wiedzy
Jasielska Liga Naukowa i Festiwal Nauki Jasło - Miasto wiedzy

Konferencja rozpoczęła nie tylko V JLN z LOTOSEM, ale również V Jasielski Festiwal Nauki, zorganizowany w ramach projektu „Jasło – Miasto wiedzy”. Festiwal trwał 2 dni (13, 14 października br.) i dał młodym jaślanom i ich opiekunom okazję do wzięcia udziału w interesujących eksperymentach, pokazach oraz prelekcjach popularno-naukowych, podczas których poznawali nowinki techniczne i osiągnięcia współczesnej nauki.

W dotychczasowych czterech edycjach ligi wzięło udział 1008 uczniów, którzy pod kierunkiem 260 nauczycieli – opiekunów ligi, przygotowali 351 małych projektów naukowo-badawczych. Do obecnej, piątej edycji zgłoszono 40 projektów, które będą realizowane przez 120 uczniów pod kierunkiem 36 opiekunów.

JDK/UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x