r e k l a m a
Wiadomości

Jasielska policja w projekcie "Bezpieczne pogranicze"

Wstąpienie naszego kraju i Słowacji do strefy państw Schengen, a w konsekwencji otwarcie granic wewnętrznych UE, umożliwiło swobodny przepływ ludności, transportu drogowego oraz turystyki po obydwu stronach granicy. Spowodowało również powstanie nowych zadań dla policjantów, w szczególności pełniących służbę w rejonach przygraniczny, takich jak powiat jasielski. Aby jak najlepiej je realizować, funkcjonariusze z podkarpackiej Policji i z województwa preszowskiego na Słowacji, opracowali wspólny projekt „Bezpieczne pogranicze”, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa obywateli obydwu krajów na terenach przygranicznych, szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ramach projektu opracowano trójjęzycznej broszury, w języku polskim, słowacki i angielskim, które zawierają wiele  praktycznych informacji m.in. na temat przepisów polskiego i słowackiego prawa drogowego, wysokości mandatów karnych, pierwszej pomocy, zachowania podczas kontroli drogowej, wymaganego wyposażenia pojazdu.  W broszurach znajdziemy również informacje,  jak się zachować będąc uczestnikiem np.  kolizji drogowej, będąc świadkiem lub pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, do kogo mamy w takiej sytuacji się zwrócić, gdzie jest najbliższa jednostka Policji  oraz wiele innych przydatnych m.in. dla turystów wiadomości.

Dodatkowo opracowany został również polsko-słowacki słownik terminologii  policyjnej, który jest swoistym uzupełnieniem broszury. Słownik zawiera m.in.  podstawowe zwroty, jakie mogą zostać użyte podczas kontroli drogowej, legitymowania czy też z chwilą zgłaszania przez pokrzywdzonego faktu popełnienia przestępstwa.

Broszury oraz słownik policjanci z jasielskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami z Bardejowa rozdawali mieszkańcom Jasła, ale każda z zainteresowanych osób może je bezpłatnie otrzymać  w PTTK przy ul. Floriańskiej w Jaśle, gdzie również zostały przekazane.

Broszury i słownik  zawierają informacje, które z pewność będą przydatne w trudnych sytuacjach, jakie mogą pojawić się w czasie pobytu na terytorium Słowacji, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nimi, w szczególności przez osoby które planują tam spędzić swój letni wypoczynek.

Zacieśnienie współpracy podkarpackiej Policji ze słowacką zaowocowało  również wspólnymi patrolami na terenie powiatu jasielskiego. W czerwcu policjanci z jasielskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami z słowackiego Svidnika, dbali o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu. W okresie wakacyjny planowane są koleje tego rodzaju wspólne służby. Ułatwiają one kontakt obywateli z Policją po stronie słowackiej i polskiej. Kontrole przeprowadzane są sprawnie i bez problemów, nie dochodzi do niedomówień wynikających z bariery językowej. Ponadto, policjanci w trakcie wspólnych patroli, mają okazję wymienić się doświadczeniami, poznać specyfikę służby swoich kolegów.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fff
fff
2024 lat temu

Ja mam tylko pytanie do naszych policjantów: czy jest obowiązek używania kamizelek odblaskowych w czasie wykonywania jakichkolwiek zadań, prac w obrębie pasa drogowego? Spotkałem się już kilka razy że funkcjonariusze drogówki w nowych mundurach kierują ruchem bez tychże kamizelek. Przy starym umundurowaniu normą było ich używanie. Nawet jeśli ich nie używali, to mieli białe, bądź niebieskie koszule, a na kurtkach żółte elementy odblaskowe i byli w miarę widoczni. W nowych, ciemnych mundurach, w dużym ruchu drogowym giną na tle otoczenia i pojazdów. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu na Piłsudskiego przy wiadukcie, gdy zepsuł się ciągnik siodłowy i… Czytaj więcej »

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x