Wiadomości

Jasielski szpital, szpitalem bez bólu!

Szpital specjalistyczny w Jaśle jest pierwszą placówką w byłym województwie krośnieńskim, która otrzymała od Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, certyfikat „szpitala bez bólu.” Daje to pewność, że lekarze będą robić wszystko, by pacjenci nie odczuwali bólu po operacji. 

Z przeprowadzonych badań  wynika, że aż 50-60% pacjentów odczuwa ból pooperacyjny. Aby przeciwdziałać bólowi pooperacyjnemu u pacjentów, szpital jasielski wdrożył standardy leczenia przeciwbólowego zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Pod tym kątem został przeszkolony personel lekarsko – pielęgniarski oraz prowadzona jest edukacja wśród pacjentów. 

Prowadzona jest edukacja wśród pacjentów przed planowanym zabiegiem. Informuje się pacjentów, że mogą i  prawdopodobnie będą odczuwać ból w przebiegu pooperacyjnym jednak ten ból będzie monitorowany. Pielęgniarka 6 razy na dobę będzie przychodzić do pacjenta, który na specjalnej skali będzie pokazywać swoje subiektywne odczuwanie bólu – mówi dr Szymon Niemiec, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

Zgonie z przyjętymi standardami lekarze będą zmniejszać ból u pacjentów. Doktor Niemiec zastrzega, że podawanie odpowiednich leków uwarunkowane jest od przeprowadzonej operacji (od najprostszych zabiegów po zabiegi na klatce piersiowej) i skali bólu. 

Nie ma tutaj dowolności, my się trzymamy pewnych standardów i jesteśmy zobligowani do podawania takiego a nie innego leku przeciwbólowego – mówi Szymon Niemiec. 

Leczenie bez bólu zmniejsza liczbę powikłań 

Z badań oraz z praktyki szpitali wynika, że uśmierzanie bólu pooperacyjnego zmniejsza liczbę powikłań u pacjentów.  

Jeśli pacjent w przebiegu pooperacyjnym nie odczuwa bólu, szybciej powraca do zdrowia, rany lepiej się goją i obserwuje się mniej najróżniejszych powikłań z każdego układu, czy to oddechowego czy moczowego. Ma to na celu zmniejszenie liczby powikłań jak i zwiększenie komfortu pacjenta – tłumaczy Niemiec.

Leczenie bólu, receptą  na koszty leczenia pacjentów 

Wprowadzenie standardów uśmierzania bólu ma wpływ na zmniejszenie kosztów leczenia pacjentów.

Statystyki pokazały, że wprowadzenie tych standardów obniża ogólne koszty leczenia pacjenta. Jeśli pacjent nie odczuwa bólu, nie ma powikłań to nie musimy dawać dodatkowych antybiotyków i jest wcześniej wypisywany ze szpitala – wyjaśnia dr Niemiec. 

Obecnie szpital sam pokrywa koszty opieki przeciwbólowej, jednak Polskie Towarzystwo Badania Bólu walczy z NFZ, aby była ona traktowana jako osobna procedura, za którą NFZ zwracałby pieniądze. 

Byłoby to na takiej samej zasadzie jak żywienie pozajelitowe, czyli jeśli pacjent ma resekcję  żołądka jest rozliczany za resekcję a jeśli potrzebuje żywienia pozajelitowego, to pieniądze są dodatkowo przeznaczane za żywienie pozajelitowe – tłumaczy Niemiec. 

Certyfikat na 3 lata

Otrzymany przez szpital certyfikat oznacza, że szpital nie będzie mógł obniżyć standardów leczenia bólu. Będzie kontrolowany przez komisję audytywną, która w przypadku stwierdzenia, że szpital zaniedbuje te standardy, może odebrać certyfikat.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jasło
Jasło
2022 lat temu

Kolejny nikomu niepotzrbny papier – dyplom, a ludzie i tak cierpią w szpitalu!
Kolejne niepotzrzebie wydane pieniadze NASZE

Ab
Ab
2022 lat temu

Cyt. autora "Szpital specjalistyczny w Jaśle jest pierwszą placówką w byłym województwie krośnieńskim…" Panie Kubo cóż to za porównanie z dawno nieistniejącym województwem. A jakby to wyglądało na tle Generalnej Guberni, zaboru austriackiego – nie wpadł Pan na taki pomysł? Chcąc wypromować i zwrócić uwagę czytelnika na Jasło nie wypisuj Pan głupot !:)

janek
janek
2022 lat temu

Jak na razie to na chirurgii nie ma takiego programu proszę spytać pacjentów.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x