PolitykaWiadomości

Jaślanki posłankami na Sejm

Jaślanki posłankami na Sejm

W Polsce jako pierwszym kraju na świecie rozpoczęto obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży, później inne kraje rozpoczęły organizowanie takich nietypowych spotkań.

1 czerwca odbyła się jubileuszowa XX sesja SDiM, w której uczestniczyło 460 młodych posłów z całego kraju, a 30 z naszego województwa, zaś wśród nich 4 posłanki z Gimnazjum Nr 2 – Dominika Gustek, Angelika Mlicka, Katarzyna Kosiek, Ewelina Gajewska. Dziewczęta, jak już kiedyś pisaliśmy wzięły udział, jako jedyne w regionie w konkursie o mandat poselski i udało się im osiągnąć najlepsze wyniki w województwie. To umożliwiło im reprezentowanie naszego województwa na komisji sejmowej 10 – 11 czerwca oraz udział w obradach sejmowych.

Wyjazd na Sejm Dzieci i Młodzieży rozpoczął się już 31 maja wczesnym rankiem, ponieważ młode posłanki musiały zdążyć na warsztaty prowadzone przez moderatorów z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Na warsztatach można było poćwiczyć wystąpienia publiczne, dowiedzieć się jak organizować życie dla społeczności lokalnej, jak zostać liderem lokalnym, jak rozwijać własny potencjał, itp. Czterogodzinne warsztaty były kontynuacją całego projektu i zakończyły się późnym popołudniem, można by nawet stwierdzić, że zbliżał się już wieczór. Zmęczeni drogą oraz warsztatami posłowie udali się do hotelu, gdzie spędzili miło resztę wieczoru.

Kolejny dzień pobytu w Warszawie, jak wiadomo już wszystkim to Dzień Dziecka i sesja SDiM. Elegancko ubrani z odpowiednimi identyfikatorami wszyscy udali się do budynku Sejmu RP. Tam po kontroli, spotkaniu z klubami sejmowymi, zdjęciach i zwiedzaniu sal sejmowych, młodzież udała się na salę posiedzeń. Trzykrotne uderzenie laską marszałkowską rozpoczęło emocjonujące obrady. Obrady prowadzili wybrani marszałkowie SDiM oraz pani Marszałek Ewa Kopacz i wicemarszałkowie Sejmu RP. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele rządu, jak Wicepremier pan Janusz Piechociński i Podsekretarz Stanu w MEN pani Ewa Dudek, Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Obrady zakończone zostały podjęciem uchwały, która przedstawiona zostanie polskiemu parlamentowi. Czy nasi posłowie uwzględnią sugestie zawarte w uchwale, tego nie wiemy jednak mamy taką nadzieję. Co zasugerowali młodzi posłowie, zastanowienie się nad propagowaniem e – podręczników, możliwościami działania np. Młodzieżowych Rad w gminach, powiatach czy województwach oraz rozwojem samorządności młodych, wiekiem umożliwiającym głosowanie. Ich propozycje były bardzo konkretne i realne, choć jak na sejmie „dorosłych” nie obyło się bez kontrowersyjnych wypowiedzi.

Zmęczeni, zadowoleni i pełni pomysłów młodzi posłowie i posłanki wrócili do domu. Za rok kolejni być może posłowie wyjadą reprezentując godnie nasze miasto i szkołę.

Ilona Dranka

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x