Wiadomości

Jasło ma w statucie odwołanie do Boga

W preambule statutu Rady Miasta znajdzie się odwołanie do Boga. Radni przegłosowali wniosek przedłożony przez Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej jasielskich Parafii. 

We wniosku przedłożonym do Rady Miasta we wrześniu 2008  Akcja Katolicka pisała:

„Uważamy, że Miasto Jasło, któremu patronuje Św. Antoni Padewski,  którego honorowym obywatelem jest największy z rodu Polaków Sł. B. Jan Paweł II, miastu, które tak tragicznie zostało doświadczone w czasie II wojny światowej – preambuła się należy.”

Treść preambuły wzbudziła kontrowersje wśród niektórych radnych. Radny Jerzy Węgrzyn (PiS) zgłosił wniosek o skreślenie tego punktu z porządku sesji Rady Miasta, powołując się na opinię radcy prawnego, w której czytamy:

„Zgodnie ze stanowiskiem osoby sprawującej nadzór prawny w Urzędzie Wojewódzkim nad uchwałami Rady, wprowadzenie do statutu preambuły nie należy do rozwiązań ustrojowych, jakie powinny znaleźć się w tym akcie prawa miejscowego.”

Mimo nieprzychylnej opinii prawnej, wnioskodawcy powoływali się na precedens w Urzędzie Miasta w Warszawie.

„Radni stołecznego miasta Warszawy taką decyzję podjęli w październiku 2007 roku jednogłośnie, a było ich 60”  – mówiła podczas sesji Rady Miasta pani Janina Świstak.

Wniosek radnego Jerzego Węgrzyna upadł. W głosowaniu nad preambułą „za” było 16 radnych, „przeciw” – 0, „wstrzymało się” 3 radnych.

Jeśli organ nadzorujący uchwały Rady Miasta, czyli Wojewoda nie zakwestionuje przyjętej preambuły, w statucie miasta będzie znajdował się taki oto zapis:

 „My Radni Rady Miejskiej Jasła jesteśmy ufni, iż w pracy dla naszego miasta nie zabraknie nam siły i wytrwałości, których źródłem jest wiara w Boga i wynikający z niej głęboki sens publicznej służby.”

 
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

12
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
okoochixiJIMNodobrówka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiS-man
Gość
PiS-man

Obłudnicy!!!!!!!!!!!!!!

och
Gość
och

czuć powoli wybory więc jest już potrzeba zacząć się powoli do ludzi zbliżać aby ich później takim decyzją ponownie na ciepłe stołki wybrano

ixi
Gość
ixi

niech sie lepiej zajma robota ! POLITYKA osobno, BIZNES osobna , RELIGIA osobno, A JAK SIE MIESZA TO WSZSYTKO TO TYLKO BAJZEL ala ZSRR czy tez..drugi Iran czy inna Arabia Saudyjska czy Pakistan – A TEGO NIKT NIE CHCE! NIKT, z odrobina oleju w glowie!

JIM
Gość
JIM

Makabra !!!!! Komu, czemu służy taka preambuła? – czyżby Kurowska miała dostąpić błogosławieństwa za życia 😐

Nodobrówka
Gość
Nodobrówka

ak to radny PIS pan Węgrzyn głosował przeciwko preambule – skandal- cały PIS

VCX
Gość
VCX

…"Nie Ten co woła Panie Panie wnijdzie do Królestwa niebieskiego…."a nasi przodkowie ukuli jeszcze jedno powiedzenie…"klęczy pod figurą a diabła ma za skórą!!!!" ….KU ROZWADZE SZANOWNYCH RAJCÓW PRZYTACZAM

leś@jasło
Gość
leś@jasło

Obłuda ludzka nie ma granic.Jeszcze nie dawno co drugi z nich nosił czerwoną legitymację,a dzisiaj wpisuje Boga w preambułę statutu RM Jasła.A gdzie KONKORDAT? Czytali?,a?:no:

hikaru
Gość
hikaru

I to jest właśnie Chrześcijaństwo – przymuszanie do wiary i wpajanie coraz to nowym pokoleniom "wartości" chrześcijańskich, które są tylko wartościami ludzi a nie Boga.
Jedno pytanie…po co do tego wszystkiego mieszać Boga? czym on wam zawinił?

Katoliczka
Gość
Katoliczka

O Jezu! To znaczy, że w naszej radzie jest tylko jeden normalny radny. Nad miastem wisi klątwa.Z tego Jasła to robią już sektę! Ojcze nasz, któryś jest w niebie,przyjdź królestwo Twoje i przepędź te zwyrodniałe dusze.

Marcin
Gość
Marcin

Ja uważam,że ta preambuła może sie okazać tylko zbawienna dla Jasła.Rodzi nadzieję,że oświeci baranów,co gnoją swoją głupotą żywot tego zacnego miasta. Oczywiście ,nie sama preambuła ale OSOBA BOSKA ,do której się ona odwołuje.Tak wiec jest wreszcie światełko w tunelu niemocy,i dobrze,że radni to dostrzegli

ronaldo
Gość
ronaldo

Wy radni to się z tego powinniście wyspowiadać !

oko
Gość
oko

No mają rację te cwaniaki z rady miasta że do Boga się odwołują !=. Będzie potem na kogo zwalić ,tę ruinę co po sobie zostawią !A i kara boska każdego dopadnie , co nie zagłosuje na PIS !.Oni to już z Bogiem załatwią

Close
X