r e k l a m a
Wiadomości

Jasło pamięta o Kapelanie Solidarności

25 lat mija od śmierci Jerzego Popiełuszki a ciągle więcej jest pytań niż odpowiedzi.  Nadal nie wiemy kto tak naprawdę zlecił jego zabójstwo oraz, czy winni zostaną ukarani.

Sam proces toruński był swego rodzaju procesem, który toczył się przeciwko ofiarom a nie katom. Zapadły wyroki skazujące ale wiele wątków do dzisiaj jest niewyjaśnionych. Dobrze, że jest prowadzone intensywne śledztwo przez Instytut Pamięci Narodowej dla wyjaśnienia i ukazania wszystkich sprawców tej potwornej zbrodni przeciwko narodowi polskiemu – mówił podczas konferencji w JDK senator RP Stanisław Zając.

Radni, na uroczystej Sesji Rady Powiatu w Jaśle przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia śmierci Kapelana „Solidarności”, w której zwrócili się z prośbą do naczelnych organów państwa o pełne, publiczne ujawnienie wszystkich okoliczności związanych z mordem ks. Jerzego.

To nie jest zdawkowy tekst, to jest coś wyjątkowego. To jest uchwała, którą podejmują również inne organy państwa. Jasło wpisuje się w pasmo uroczystości oddających pamięć temu wielkiemu kapłanowi – tłumaczy Zając.

Na konferencji w Jasielskim Domu Kultury przemawiający goście podkreślali, że wiadomość o porwaniu ks. Jerzego i jego śmierci była wydarzeniem, które połączyło jaślan.

To 25 lat temu, gdy dotarła do nas wieść, że ks. Jerzy został uprowadzony, ks. Stanisław Kołtak, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika, zarządził wspólną modlitwę i całodobowe czuwanie za uwolnienie ks. Jerzego. Po kilkunastu dniach okazało się, że ks. Jerzy został zamordowany z nocy z 19 na 20 października – mówił dziś Adam Pawluś.

Po informacji o śmierci ks. Popiełuszki, ludzie gromadzili się w kościołach na modlitwie, palono znicze. Po pogrzebie Jasło postanowiło uczcić śmierć Kapelana Solidarności.

Postanowiliśmy uczcić śmierć ks. Jerzego wmurowaniem tablicy na frontonie Kościoła Stanisława Biskupa Męczennika w Jaśle. Z taką inicjatywą wystąpił jako pierwszy kolega Ryszard Maciejowski. Razem z Wieśkiem Tomasikiem założyliśmy taką nieformalną grupę, która miała się tym zająć. Dostaliśmy również poparcie ze strony ks. Kołtaka – opowiadał Pawluś.

Tablica została wykonana i wmurowana  w 1987 roku. Na uroczystości w Jaśle mieli być obecni Lech Wałęsa oraz ks. Henryk Jankowski.

Niestety, nie przyjechali, ponieważ funkcjonariusze SB szantażem wymusili na ks. Stanisławie Kołtaku, odwołanie przyjazdu gości, mimo, że obydwaj byli już w Krakowie – tłumaczył Pawluś.

Dziś wieczorem w Kościele Gimnazjalnym w Jaśle odbyła się uroczysta msza święta, po której zostały złożone kwiaty pod tablicą ks. Jerzego Popiełuszki.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x