Wiadomości

Jasło podpisało umowę partnerską z Hodoninem

Po Makó – (Węgry), Trebišovie i Bardejovie (Słowacja), Camposampiero (Włochy), Pradze 10 Dzielnicy (Czechy), Truskawcu (Ukraina), Jasło sfinalizowało kolejne porozumienie o współpracy. Tym razem podpisano umowę partnerską z czeskim Hodoninem.

Umowę podpisała Maria Kurowska i Lubor Šimeček
fot. UMJ

Współpraca między obydwoma miastami trwa od 2006 roku, kiedy władze samorządowe Jasła nawiązały pierwsze kontakty z władzami Hodonina. W maju 2006 roku podpisano deklarację partnerską w sprawie udziału Hodonina w Międzynarodowych Dniach Wina Jasło 2006. Miasto Hodonin miało na targach swoje stoisko wystawiennicze. Przedstawiciele obu stron złożyły sobie również wzajemne wizyty.

Kolejnym elementem zacieśniania stosunków między obydwoma miastami jest umowa partnerska, którą udało się sfinalizować 8 sierpnia br. w Hodoninie.

Miasta Hodonin i Jasło poprzez zawarcie tej umowy zadeklarowały wolę wspierania się i współpracy w zakresie życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego i sportowego.

fot. UMJ

Czemu służy umowa partnerska?

Umowa partnerska pomaga w nawiązywaniu kontaktów kulturalno-gospodarczych z sąsiadami z zagranicy. Pomaga również w poznawaniu i przenikaniu się kultur miasteczek o odrębnych tradycjach i obyczajach, a w kontekście europejskim przyspiesza rozwój miast w kierunku zjednoczonej Europy.

Obecnie szczególne znaczenie ma wykorzystanie partnerstwa miast w celu nawiązywania kontaktów gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami z miast partnerskich.

fot. UMJ

Co ciekawsze, partnerstwa miast są wymagane przy realizacji projektów unijnych i pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej na różnorakie przedsięwzięcia zarówno inwestycyjne, jak i kulturalne.

Kurortowe miasto Hodonin

Hodonin jest jednym z najnowszych kurortów w Czechach, od 1979 roku stał się znanym i cenionym uzdrowiskiem, dzięki czemu w roku 1999 zyskał miano „zdrowego miasta”. Tym samym przyłączył się do międzynarodowego projektu pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia oraz propagowania ekologicznej żywności, rekreacji sportowej oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.

fot. UMJ

Hodonin słynie również z uprawy winorośli i turystyki skoncentrowanej wokół produkcji wina, o tyle ważnej, iż umotywowanej tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jpł
jpł
2024 lat temu

… czemu, albo komu to ma służyć – proszę o konkretne, zmaterializowane przykłady korzyści dla miasta i jego mieszkańców (nie mylić z "wybrańców")

jpł
jpł
2024 lat temu

… Umowa partnerska pomaga w nawiązywaniu kontaktów kulturalno-gospodarczych z sąsiadami z zagranicy. Pomaga również w poznawaniu i przenikaniu się kultur miasteczek o odrębnych tradycjach i obyczajach, a w kontekście europejskim przyspiesza rozwój miast w kierunku zjednoczonej Europy. … KOMU ?????? PROSZĘ O TŁUMACZA

turysta z za grobu.
turysta z za grobu.
2024 lat temu

Może mniej partnerstwa, a więcej konkretów dla mieszkańców. Podróżować i balować proponuję za swoja kasę,nie społeczną..A swoja droga to ciekawe,im więcej wizyt i rewizyt tym mniej z tego mamy.Wniosek:partner to dobry sposób na zwiedzanie.Tańszy niz okazja.Tak więc Hodonin szczytem marzeń Jaślan

.
.
2024 lat temu

Warto podróżować, warto nawiązywać nowe kontakty, warto wymieniać doświadczenia. Niestety, nasza Pani Burmistrz, protegowana naszego Senatora, jest wyjątkowo odporna na wiedzę i jej liczne podróże nie przekładają się na żadne pomysły ani inicjatywy. Niestety, jedynym efektem pozostaje wypalone paliwo i zwiększona zawartość CO2 w powietrzu. Cztery kompletnie stracone lata.

Zobacz także
Close
Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x