r e k l a m a
Wiadomości

Jest odpowiedź klubu PO na zarzuty wobec radnego Kościowa

Budżet Miasta na 2010 rok budzi kontrowersje. To wiemy. Od pewnego czasu zaczęła się jednak gra propagandowa. W ubiegłym tygodniu na stronie UM pojawił się tekst, w którym zarzucano radnemu Kościowowi, że ten wypowiadając się na temat zadłużenia miasta mówił „brednie”.

Podane przez Pana Kościowa informacje dotyczące zadłużenia Miasta Jasła w latach 2006-2010 to jakieś brednie, są nieprawdziwe a wręcz kłamliwe i tendencyjne – mówiła wówczas burmistrz Jasła Maria Kurowska.

W piśmie z Urzędu Miasta zarzucono radnemu, że niewłaściwie interpretuje zadłużenie miasta, które zdaniem autorów tekstu oraz pracowników UM nie ma tendencji rosnącej. Powoływano się przy tym na wyliczenia zadłużenia do 2009 roku.

Zadłużenie Miasta to tendencja wzrostowa

W otrzymanym dzisiaj od Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RMJ piśmie czytamy – Wypowiedź radnego PO dotyczyła Budżetu MJ na 2010 rok, zatem planowane zadłużenie na 2010 rok w kwocie 45.440.358,41 zł zostało porównane z planowanym zadłużeniem z lat poprzednich i przedstawione przez radnego liczby są prawdziwe.

Radny broniąc swojego zdania powołuje się na opinię Komisji Finansowo-Budżetowej RMJ dotyczącej budżetu na 2010 rok, której fragmenty dotyczą planowanego zadłużenia.

Prace Komisji dotyczyły również analizy planowanego w 2010 r. zadłużenia Miasta Jasła. W tym zakresie dokonano porównania planowanego zadłużenia począwszy od budżetu na 2006 r. i przedstawia się ono następująco:
– 2006 r. – 31 201 088,69 zł
– 2007 r. – 33 322 291,10 zł
– 2008 r. – 34 931 930,00 zł
– 2009 r. – 35 527 015,91 zł
– 2010 r. – 45 440 358,41 zł tj. 37,25%

Jak wynika z przedstawionych danych planowane zadłużenie miasta ma tendencję rosnącą. Znaczący wzrost zadłużenia został zaplanowany na 2010 r. Wzrasta ono w stosunku do kwoty z 2009 r. o 9 913 342,50 zł co związane jest ze znacznym wzrostem wydatków majątkowych planowanych przy udziale środków z Unii Europejskiej. Planowany deficyt wynosi: 16 165 342,50 zł. Źródłem sfinansowania planowanego deficytu będzie kredyt komercyjny w wysokości 21 559 842,50 zł – podaje Klub Radnych PO.

Niespójne i nielogiczne

Nie obyło się również bez wytknięcia błędów w rozumowaniu po stronie Urzędu Miasta.

Analizując tekst UM można dojść do wniosku iż jest on niespójny i chaotyczny a ponadto wiele w nim krętactw. W jednym miejscu mówi się, że zmniejszające się zadłużenie to sukces a w drugim, że zwiększające się planowane zadłużenie w 2010 r. to też sukces – argumentuje Klub Radnych PO

Krytyka dotyczy również kwestii obliczenia zadłużenia

Jeżeli chcielibyśmy porównać planowane zadłużenie ze zrealizowanym w latach poprzednich to otrzymalibyśmy fałszywy obraz. Dla przykładu porównując planowane zadłużenie na 2010 r. w kwocie 45 440 358,41 zł ze zrealizowanym w 2008 r. (rok 2009 nie został jeszcze zamknięty) w kwocie 24 495 964,67 to można byłoby wysnuć wniosek że zadłużenie wzrasta o ponad 80% – argumentuje klub.

Ktoś śmie krytykować pasmo sukcesów

Klub Radnych  PO podchodzi ze zdziwieniem do tak nerwowej odpowiedzi ze strony UM i burmistrz miasta Marii Kurowskiej odnośnie wypowiedzi dla mediów radnego Romana Kościowa.

Mając na uwadze fakt, że w mniemaniu Burmistrz Kurowskiej jej zarządzanie miastem to pasmo samych sukcesów, pozbawionych jakichkolwiek porażek, z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację, iż jedna krótka wypowiedź radnego PO dla mediów, wywołała tak nerwową odpowiedź. Z drugiej strony jesteśmy jednak zadowoleni, gdyż mamy nadzieję, że wypowiedź ta przyczyni się do dalszej dyskusji na forum publicznym w sprawie jakże istotnej dla mieszkańców gdyż dotyczącej stanu finansów naszego miasta – czytamy w piśmie Klubu Radnych PO

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

bez watpienia PIS to najwieksza tragedia dla tego kraju – cynizm,politykierstwo,nieudolnosc,niegospodarnosc,populizm i marnowanie czasu-pieniedzy oraz szansy jakie daja nam owczesne czasy i Unia Europejska – to SKANDAL. Tylko te 2 ostatnie POWINNO DYSKWALIFIKOWAC TYCH LUDZI Z PELNIENIA STANOWISK PUBLICZNYCH/POLITYCZNYCH raz i na wieki!

Laik
Laik
2024 lat temu

1. Niewinem kto jeszcze zasiada w Komisji Finansowo-Budżetowej ale jeśli reszta ma takie pojęcie o finansach jak ten radny to boże chroń Jasło. Widać, że czytanie ze zrozumieniem to nieosiągalna sztuka dla niektórych. 2. Ludzie to tak jakbym się starał o kredyt w banku i przedstawiał biznes plany z zeszłych lat i opowiadał, że to planowałem takie a takie zadłużenie i takie dochody. Wiadomo, że jak mam bilanse i rachunki wyników za lata poprzednie to je przedstawiam bankowi a nie plany. 3. Tu jest analogia planuje budżet a o przeszłości mówią sprawozdania z wykonania a nie plany. 4. Tylko brak… Czytaj więcej »

jak
jak
2024 lat temu

Brawo PO,przepędźcie PiS-ożyty z Jasła!

Mediator
Mediator
2024 lat temu

"Laik", Twoja wypowiedź jest nie na temat. Obrażasz ludzi a nie wiesz o co toczy się spór. Zrelaksuj się, siądź wygodnie, przeczytaj z uwagą (najlepiej kilka razy) tekst i jeżeli nadal nie rozumiesz o co chodzi, to nie zajmuj miejsca na tym Forum.

momosiu
momosiu
2024 lat temu

Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!! Brawo Roman i P.O.!!!!!

.1..2..3
.1..2..3
2024 lat temu

Laik tylko nie przyznawaj się że jesteś z PiS-u (o czym świadczy Twój komentarz) bo Cie tu żywcem wyśmieją. Najlepiej to sie schowaj…

zuzia
zuzia
2024 lat temu

Laik – komentarze do wynurzeń radnego Kośiowa należy pisać w stylu: o boski Romanie! Gwiazdo rządzącej opozycji!:smilewinkgrin:

zak
zak
2024 lat temu

PiS-dołki z UM wróciły do pracy i atakują radnego Kościowa,chociaż w głębiach swych dusz przyznają mu rację.Co więcej,podziwiają go,gdyż śmiał się sprzeciwić Hydrze.

henek
henek
2024 lat temu

Butne PiS-uary dostały po łapkach.Mam nadzieję że za rok o tej porze, pozostanie już po nich tylko niesmak:yes:

Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x