Wiadomości

„Jesteśmy ostatnimi świadkami tamtych wydarzeń”

Barbara Powroźnik miała 10 lat kiedy z matką i trojgiem rodzeństwa zesłano ją w głąb Rosji. Jej jedyną winą, podobnie jak tysiąca innych było to, że jej ojciec był polskim oficerem, który walczył podczas wojny w roku 1920.

Nas dzieci, za to, że tato był osadnikiem wojskowy, czyli rodzina wojskowa, byliśmy zesłani na Syberię 10 lutego 1940 roku w archangielskie lasy – wspominała pani Barbara.

Widok rozbrajanych przez Rosjan oficerów polskich wywarł na 10-letniej dziewczynce niezatarte wrażenie.

Był taki młody oficer mógł mieć z 23 lata, zanim oddał broń, jeszcze uklęknął, ucałował broń i krzyknął „Jeszcze polska nie zginęła” ! I wtenczas żołdak rosyjski kopnął tego młodego oficera w twarz. Gdy ten leżał na ziemi, tamten go brutalnie buciorami skopał.

Barbara Powroźnik, spędziła długich 6 lat na zesłaniu. Podobny los spotkał Władysława Kuźmę. Oboje też stracili swoich ojców, którzy zostali rozstrzelani przez NKWD.

Nas deportowano 13 kwietnia, jak 20 kwietnia podjeżdżaliśmy jadąc do północnego Kazachstanu, przejeżdżaliśmy Wołgę w okolicach Kazania i w tym czasie właśnie mój ojciec był rozstrzeliwany w Twerze. Jego prochy spoczywają na pięknym cmentarzu w Miednoje – mówi Władysław Kuźma.

Ci, którzy przeżyli Syberię wrócili do Polski. Jednak nowe polityczne władze zabraniały im mówić o tym co  wydarzyło się z polskimi oficerami w Rosji i ich rodzinami. Dopiero po zmianie systemu w 1990 roku, ci którzy przeżyli „Golgotę Wschodu” mogli w końcu opowiedzieć o tamtych wydarzeniach.

Przeżyłam, to znaczy, że Bóg dał mi jakiś znak, że muszę, tę prawdę, która była przemilczana, która była  przekłamana, która była fałszowana muszę przekazywać młodemu pokoleniu. Uważam, że mamy posłannictwo, obowiązek patriotyczny i jeśli zapraszają nas, to naszym obowiązkiem jest iść do szkół i opowiadać o tamtych wydarzeniach. My jesteśmy ostatnimi świadkami tamtych wydarzeń – tłumaczyła Barbara Powroźnik

Musimy przekazywać jako starsze pokolenie, młodemu pokoleniu tą pałeczkę pamięci pokoleń, żeby młodzież mogła te tradycje kontynuować, bo pamięć musi trwać – dodaje Władysław Kuźma.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hmmm
hmmm
2024 lat temu

I na co nam to jak nieopodal jabłoni rozkwita nowa wojna??

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x