r e k l a m a
Wiadomości

Już w sobotę wystartuje IX Jasielski Turystyczno – Nawigacyjny Rajd Samochodowy

Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie ” oraz Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. W rajdzie wezmą udział załogi złożone z osób niepełnosprawnych, pełnosprawnych i załogi mieszane.

Pomysł na rajd zrodził się na turnusach rehabilitacyjnych, a zrealizowany został dzięki Ryszardowi Dzikowi, prezesowi Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Jaśle.

Ryszard Dzik prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Jaśle

„Pomysł zrodził się przy okazji uczestnictwa w  turnusach rehabilitacyjnych. Spotkaliśmy się tam z osobami, które się zajmowały organizacją takich imprez. Weszliśmy z nimi w kontakt i tak podpatrując ich, ucząc się zorganizowaliśmy pierwszy rajd, który był naprawdę dobrą zabawą”  – opowiada o genezie jasielskiego rajdu Ryszard Dzik.

Prócz dobrej zabawy i sportowej rywalizacji takie imprezy dają osobom niepełnosprawnym bezcenne doświadczenie. 

 „Takie rajdy osobom niepełnosprawnym pomagają w integracji, poznaje się wiele osób. Poza tym można wymienić doświadczenia z osobami niepełnosprawnymi dotyczące oprzyrządowania samochodów, nawet techniki wsiadania i wysiadania z samochodu”  – tłumaczy Ryszard Dzik.

Informacje dotyczące rajdu

Mimo integracyjnego charakteru imprezy nie ma taryfy ulgowej dla uczestników. Z roku na rok poziom wyszkolenia załóg jest coraz wyższy. Udział biorą zawodnicy z całej Polski.

„Nie ma możliwości, żeby osoba niepełnosprawna wygrała z pełnosprawną. To jest po prostu niemożliwe” – tłumaczy Dzik.

Dlatego stosowane jest podwójne kryterium oceny kierowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

Rajd obejmuje: próby sprawnościowe kierowania pojazdów. Rozwiązywanie testów turystycznych, test z przepisów ruchu drogowego, test z ratownictwa drogowego. Zasadniczą częścią rajdu jest jazda nawigacyjna z wykorzystaniem opisów nawigacyjnych. Z reguły kierowcy mają do przejechania 2 lub 3 odcinki trasy o łącznej długości do  70 km.

Co ważne, rajd odbywa się w normalnym ruchu drogowym, dlatego uczestnicy muszą zachowywać się na drodze zgodnie z przepisami kodeksu drogowego.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sed
sed
2021 lat temu

super sprawa

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X