Wiadomości

Koalicja PO-PiS w Jaśle nadal zawieszona

Starosta z PO odciął się od swoich, wybrał PiS. Teraz Platforma odcina się od swojego przewodniczącego. W koalicji PO-PiS w Jaśle wrze.

Dwa lata temu PiS i Platforma Obywatelska zawarły umowę koalicyjną. W zamian za poparcie w głosowaniach na forum rad miejskiej i powiatowej dostali stołek starosty, wiceprzewodniczącego rady powiatu i rady miejskiej.

Po roku wewnątrzkoalicyjnej szarpaniny PO dostała też stanowisko wiceburmistrza.

Elżbieta Łukacijewska, szefowa podkarpackiej PO: – Od początku byłam przeciwna tej koalicji, bo nie wierzyłam, że to będzie faktyczne współdziałanie dla dobra wszystkich mieszkańców. (FOT. ARCHIWUM)


– Koalicjant nie wywiązuje się z naszych ustaleń, dlatego zdecydowaliśmy o zawieszeniu naszego porozumienia – oświadczył w ubiegłym tygodniu Adam Kmiecik, przewodniczący powiatowych struktur PO. Nie wyjaśnił, co konkretnie było powodem koalicyjnych nieporozumień. – Sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga bardzo dużej delikatności w postępowaniu – mówił Kmiecik.

Decyzję o zawieszeniu przyspieszyło zlekceważenie przez panią burmistrz i szefów jasielskiego PiS-u zaproszenia na umówione wcześniej spotkanie.

– Jeśli nasz koalicjant nie przystępuje do rozmów, na które został zaproszony, my nie możemy dalej tolerować takiego postępowania – mówił w czwartek Kmiecik.

Elżbieta Łukacijewska, szefowa podkarpackiej PO: – Od początku byłam przeciwna tej koalicji, bo nie wierzyłam, że to będzie faktyczne współdziałanie dla dobra wszystkich mieszkańców. Przystałam na nią szanując decyzje naszych lokalnych działaczy. W mojej ocenie Maria Kurowska nie jest najlepszym burmistrzem dla Jasła i nadal nie rozumiem tego demokratycznego wyboru. Burmistrz nie może traktować miasta jak swojego prywatnego folwarku, a do tego w Jaśle się wszystko sprowadza. (FOT. MAREK DYBAŚ)

Roman Myśliwiec, członek PO: – Od wielu miesięcy sygnalizowałem ten problem. Ta kolacja tylko szkodzi interesom i wizerunkowi jasielskiej Platformy. Już w zamierzeniach koalicjanta miała sparaliżować działalność PO podporządkowując kluczowe osoby z zarządu partii PiS-owi. Wierzę, że jest jeszcze czas, by odbudować nasze dobre imię w oczach jaślan. Działalność partyjna to nie gra o stołki, trzeba w tym wszystkim zachować jakiś umiar i honor. (FOT. EWA WAWRO)


Koalicyjne tajemnice

– A była jakaś koalicja? – pyta z kpiącą nutą w głosie Henryk Rak, członek PiS, wiceprzewodniczący RMJ. – Patrząc na głosowania radnych, widać, że była, ale sztuczna – dodaje Rak.

Zapytaliśmy o konkrety.

– Nasza umowa ma klauzurę tajności i nie możemy o tym mówić – odparł wiceprzewodniczący PO Roman Kościow.

– Koalicja to współdziałanie i współrządzenie, a w Jaśle tego nie ma – komentuje Elżbieta Łukacijewska, szefowa, podkarpackiej PO. – Wiceburmistrz z PO nie ma wpływu na żadną gałąź rozwoju miasta, a tylko musi się tłumaczyć i za wypowiedzi i posunięcia pani burmistrz – dodaje Łukacijewska.

Maria Kurowska, burmistrz Jasła: – O zawieszeniu koalicji dowiedziałam się z mediów, jeżeli otrzymam takie pismo i zostaną podane powody zawieszenia koalicji to ustosunkuję się do niego. (FOT. MAREK DYBAŚ)

Platformy w Jaśle są dwie?

Na zwołanej w ubiegłym tygodniu konferencji podkreślano, że jasielska Platforma jest monolitem i zawieszenie koalicji dotyczy także powiatu. W poniedziałek do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie podpisane m.in. przez Adama Kmiecika. Obok widniały podpisy Witolda Lechowskiego, szefa powiatowych struktur PiS oraz szefów klubów PO i PiS w Radzie Powiatu Jasielskiego. Zgodnie zapewniają o bardzo dobrze układającej się tam współpracy w ramach umowy koalicyjnej. I chcą ją kontynuować. Dogadać nie mogą się miejscy samorządowy.

Roman Kościow, wiceprzewodniczący RMJ z klubu PO. Tak dalej być nie może. Liczyliśmy na to, że będziemy mieć realny wpływ na to, co się dzieje w mieście. Nie możemy realizować swoich pomysłów na rozwój miasta. Ale jeśli dojdzie do zerwania koalicji to nie znaczy, że będziemy wszystko negować, dobre posunięcia będziemy popierać. (FOT. MAREK DYBAŚ)

Starosta z PO wybrał PiS

Dziś dostaliśmy kolejne oświadczenie, tym, razem z PO. Zarząd jasielskiej Platformy oficjalnie odcina się od oświadczenia swojego przewodniczącego Adama Kmiecika o woli współpracy w ramach istniejącej koalicji do końca obecnej kadencji samorządu.

– Nie została ona uzgodniona z Zarządem Powiatowym Platformy Obywatelskiej w Jaśle – czytamy w oświadczeniu. – Mając powyższe na uwadze podtrzymujemy wcześniejszą decyzję o zawieszeniu koalicji PO – PIS na terenie powiatu i miasta Jasła – informują.

Jakie będą losy koalicji i czy PO straci wywalczone wcześniej stołki?

Pani burmistrz będzie potrzebowała teraz poparcia w głosowaniu nad nowym budżetem. Mówi się, że właśnie to chce Platforma wykorzystać, jako swoją kolejną kartę przetargową. A co z Kmiecikiem, starostą jasielskim? Przewodniczącym PO prawdopodobnie nie będzie już zbyt długo. Stołek starosty może utrzymać, ale wpływów na decyzje partyjnych kolegów już nie.

Ewa Wawro
Nowiny24.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przecz z tymi na zdjęciach
Przecz z tymi na zdjęciach
2024 lat temu

Poczekajcie jeszcze do wiosny wytrzymamy z Wami, a gdy zaczną się roztopy to w takiej kolejności jak pulblikowane są zdjęcia proponuje Wam działacze i uzdrowiciele abyście samowolnie skoczyli do wezbranych wód rzek znajdujących się w pobliżu Waszych miejsc zamieszkania. Wek, Wek , Wek!

jaślak
jaślak
2024 lat temu

Krajowa PO uprawia u nas zwykłe politykierstwo.
Jak posłanka łukacijewska ma czelność mówić, ze koalicja PoPisu nic nie zrobiła?
A co ona zrobiła dla Jasła oprócz tego że odebrała nam (razem z kumplami z platformy)zalew w Krępnej??
Dla tej kobiety trzeba w Jaśle przygotować taczki!

Apolityczny
Apolityczny
2024 lat temu

Widać, że w jasielskim PO tylko Starosta myśli o tym aby coś zrobić dla powiatu i miasta, bo tylko on nie uprawia na każdym kroku polityki jak pozostali pseudo politycy. W Jaśle nie potrzebujemy polityków, ale ludzi z pomysłem, którzy nie boją się podejmować decyzji i doprowadzają sprawy do końca. Jeśli chcecie uprawiać politykę to wynocha do Warszawy. Nie wiem po co ta cała koalicja. Komu jest ona potrzebna. Przecież i jedni i drudzy chcą jak najlepiej dla regionu. Tymczasem, żeby można było uchwalić budżet to trzeba oddać stanowisko wiceburmistrza. Łatwo jest wyciągnąć wnioski, że Ci którzy mówią w kółko… Czytaj więcej »

Mys
Mys
2024 lat temu

Apolityczny! Bredzisz. Starosta to myśli jak utrzymać stołek. Jeżeli tego nie widzisz to wątpliwa jest Twoja apolityczność.

sero
sero
2024 lat temu

Elżbieta Łukacijewska, szefowa podkarpackiej PO: – Od początku byłam przeciwna tej koalicji, Nie prawda pani POseł Kłamie jak cała POpaprana Platforma chyba wiertnicza

PIS
PIS
2024 lat temu

To p Łukacijewska podpisała pakt z diabłem {PiSem}i teraz niech się nie wykręca to jej wina ze taka sytuacja jest w jasielskiej PO co zrobiła dla Jasła i powiatu przegonic ją do lasu w Cisnej

pis
pis
2024 lat temu

ty apolityczny idz do psychiatry bo juz na rozum za pózno

Wątpiący
Wątpiący
2024 lat temu

Czyżby jakieś targi ?

Półdziewictwo
Półdziewictwo
2024 lat temu

"radny" Romuś K. się przekomarza z PiSem.Na pewno końcem grudnia się dogadacie,a może chodzi o utrzymanie Zduńskiego na stołku,pozycje w budżecie,stanowisko dla znajomych, A propos czy znów będziecie sie spotykać z Bogusiem, Witusiem i Marysią zwaną Słońcem Podkarpacia ?

Zobacz także
Close
Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x