r e k l a m a
Wiadomości

Kołaczyce walczą o przywrócenie praw miejskich [tv]

Już w przyszłym roku Kołaczące mogą odzyskać prawa miejskie, utracone w 1934 r. Jest to możliwe dzięki zmianie przepisów prawnych oraz zaangażowaniu mieszkańców i władz miejscowości.
 
Kołaczyce dwukrotnie ubiegały się o przywrócenie statusu miasta, ale miejscowość nie spełniała wymogu liczby mieszkańców.

Minimum to wynosiło 2 tyś mieszkańców, a Kołaczyce  zamieszkuje 1400 osób. Aby spełnić ten  wymóg podejmowano próby dołączenia sąsiadujących miejscowości.

„Starano się aby do Kołaczyc została przyłączona miejscowość Nawsie Kołaczyckie, ale ludzie nie byli do tego przekonani. Nie chcieli tracić nazwy swojej miejscowości i nie wyrazili zgody na dołączenie do Kołaczyc” – mówi wójt gminy Małgorzata Salacha.

Nowa szansa

Po zmianie przepisów i zniesieniu wymogu liczby mieszkańców podjęto nową inicjatywę. W styczniu 2009 roku  komitet inicjatywny wystąpił do wójta gminy o przeprowadzenie odpowiedniej procedury.

Wczoraj odbyły się natomiast konsultacje społeczne. Na spotkanie przybyło ok. 70 osób, które poparły inicjatywę. Gmina ma również poparcie wszystkich sołectw, więc jak zapewnia nas wójt Kołaczyc nie powinno być problemów z przegłosowaniem uchwały w tej sprawie.

„Kołaczyce według przepisów i rozporządzenia  spełniają wszystkie warunki, aby pretendować do miejscowości miejskiej” – podkreśla wójt.

Franciszek Bernal – sołtys wsi Kołaczyce wierzy w przychylność Rady Ministrów w sprawie przyznania gminie statusu miasta

Historycznie – miasto

Walka mieszkańców Kołaczyc o odzyskanie statusu miasta wynika po części z sentymentu do historii. Prawa miejskie Kołaczyce uzyskały już w 1354 roku za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Zabudowa została wzniesiona na wzór średniowiecznych miast, zaś jak podają źródła, mieszkańcy Kołaczyc wyróżniali się charakterystycznym strojem. Prawa miejskie Kołaczyce straciły dopiero w 1934 roku. Dlatego wiele osób z sentymentem podchodzi do podjętych starań.

„Zwłaszcza starsze pokolenie w Kołaczycach, które pamięta czasy przed wojną, chciałoby dożyć tego momentu, kiedy miejscowość odzyska prawa miejskie. Jest to niewątpliwie przywiązanie do tradycji
” – mówi Małgorzata Salacha

Pani Kasia uważa, że Kołaczyce posiadając prawa miejskie miałoby szansę na pozyskanie środków unijnych.

Bilans kosztów na plus

Szacunkowe  koszty zmian to 5 tyś. zł. Tyle kosztować będzie wymiana tablic i pieczęci urzędowych. Sami kołaczycanie nie poniosą żadnych kosztów związanych ze zmianą statusu miasta. 

Zyski mogą być nieporównywalnie większe. Pani wójt zdradza nam, że zmiana statusu niesie za sobą szanse na rozwój miejscowości i pozyskiwanie nowych inwestorów.

„W tym roku weszła nowa ustawa i rozporządzenie dotyczące odrolnienia gruntów. Ustawa została stworzona dla miast. Gdybyśmy już byli miastem nie musielibyśmy się martwić o plany zagospodarowania przestrzennego, bo wskazując na terenie miasta jakiś  rejon dla przedsiębiorcy, teren ten  staje się terenem budowlanym. I nie trzeba płacić bardzo dużych środków na odrolnienie.”

Musimy dopilnować formalności

Do 31 marca b.r. Kołaczyce muszą  przygotować całą dokumentację, która po zaopiniowaniu przez Wojewodę Podkarpackiego zostanie skierowana do Rady Ministrów i to ona zadecyduje o przyznaniu praw miejskich. 

Czyżby więc z nowym rokiem na mapie naszego powiatu przybyło jeszcze jedno miasto? Co do tego mieszkańcy Kołaczyc nie mają cienia wątpliwości.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Relacja wideo
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
słuchacz
słuchacz
2024 lat temu

Przecież ta Pani Wójt nie potrafi się wysłowić.Nie przedstawiła merytorycznych argumentów.Masakra:lol:

jks
jks
2024 lat temu

chyba wam sie w glowach przewrocilo . wachole miastem ha ha ha:D:D:D

maniek
maniek
2024 lat temu

kołaczyce miasto bycze, cztery domy, dwie ulice 😛 sialala

duży bill
duży bill
2024 lat temu

i bardzo dobrze, bo to nie tylko prestiż ale i czynniki ekonomiczne

mieszkanka gminy
mieszkanka gminy
2024 lat temu

no ale co wam do tego? taki brzostek jest miastem to czego kołaczyce mają nie być? nie mówiąc o tym że brzostek jest dużo dalej za kołaczycami!

kołaczyce city
kołaczyce city
2024 lat temu

Kasia w telewizji 🙂 wow! śliczniutka
a ja powiem tak, odczepcie sie od kołaczyc.. żyjcie tym swoim wielkim miastem jaślaki.. phe

pikuś
pikuś
2024 lat temu

śmiejcie sie śmiejcie… rynek mamy ładniejszy od jasła, kościół najładniejszy w regionie, historie równie bogatą jak jasło no i dziewczyny niezwykle piękne.. ot co.. :]

Ronaldo
Ronaldo
2024 lat temu

:yes:kolaczyce miasto bycze cztery chołpy dwie ulice !:yes:

ela
ela
2024 lat temu

ale wójtowa ma szklanke na herbate,z podstawką i łyżeczką w środku,typowy relikt przeszłości…niech sobie lepiej kupi jakiąś filiżanke do picia tegoż napoju:lol:

jjb.
jjb.
2024 lat temu

W herbie będą miały dwa koła i cyce?

mieszczuszek z brzostku :P
mieszczuszek z brzostku :P
2024 lat temu

Miasto hehehe no to drodzy mieszczuchy dopłat z ARIMR-u Nie będzie 😛 Uhahaha a panii sołtys ba sory Burmistrz Kołaczyc (pozazdrościła kurowskiej w końcu tamta zatrudnia jej potomka z rodziny P.Kozioła- PIS Prawo i Sprawiedliwość czyli tak zwany TKM ) kończ pani wstydu oszczędź
A wam drodzy mieszczuchy życzę powodzenia w dalszym ściemniani tych babek i kitowaniu, bo z was ciemniaki że dopłaty dla miast są większe niż dla wsi. Ja twierdze pracując w środkach z UE, że to właśnie Wieś ma większe preferencje w pozyskiwaniu środków niż miasto. Wiec powodzenia mieszczuszki z kołaczyc 😛

yorker
yorker
2024 lat temu

Dobry pomysł!
popieram!
pomijając juz fakt, iz będziemy mieć 2 miasta i 2 panie burmistrzunie z PiSu 😆

Agent Delegat
Agent Delegat
2024 lat temu

Kołaczyce jak najbardziej kwalifikują się do zostania miastem – piękny układ urbanistyczny, historia, liczba mieszkańców i potencjał. Temu miasteczku brakuje tylko jednej rzeczy – obwodnicy. Może dzięki prawom miejskim prędzej uda się ją wybudować.
A wszystkim jaślanom z "syndromem metropolii" polecam wycieczkę do Kołaczyc. Zobaczcie jak się powinno dbać o rynek, jak powinna wyglądać fontanna i co zrobić, żeby cztery betonowe słupy nie straszyły na środku.

nawsiak
nawsiak
2024 lat temu

Pani wójt,powinna obejrzeć komedię o podobnym dylemacie do tego co ma(polska zresztą).Rozmnażać ludzi!!! Zima temu sprzyja,to pierwsza reda-odezwa do mieszkańców,a druga,to se przyjąć pod gminę ludzików co powracają z saksów.Zakwaterować w namiotach na Ostoji,a po dostaniu praw miejskich wygonić w p….

nawsiak
nawsiak
2024 lat temu

Jestem za pod warunkiem,że szlachcic Bernal zostanie Burmistrzem koronnym,a Jasło koło Kołaczyc będzie miało wójta wypasionego…A nie mówił Tusk,że będą sie za jego kadencji dziać cuda.???To i są…………

jaslanka
jaslanka
2024 lat temu

aaa spoko niech bedą miastem.. w końcu ładniejsze od jasła 🙂

ixi
ixi
2024 lat temu

spoko..kazdy grosz na podkarpaciu sie liczy! POwodzenia

jozef
jozef
2024 lat temu

juz dawno powinny miec,tylko władze spia

do mieszczuszek z Brzostku
do mieszczuszek z Brzostku
2024 lat temu

Kolego z Brzostku Twoje wiedza jest nie pełna. Jeżeli miejscowość (miasto) ma do 5 tyś mieszkańców jest nadal traktowane jak wieś(mam na myśli dotacje z funduszu wspomagania wsi itp.) Więc jeżeli nie jesteś pewny swego to nie puszczaj śmierdzących bąków na forum i nie kompromituj się pisząc ze robisz w środkach z UE. Żenada!

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Kołaczyce miastem TAK ale podstawowy warunek odsunąc od władzy te babe ze wsi bo inaczej dalej wsią bedzie tam leciało ,nie umie sie wysłowić, uczesać, a na codzień to nawet ubrać . wspójczuje takiej pani WÓJT .

Micra
Micra
2024 lat temu

ciekawe

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2024 lat temu

A czy w mieście będzie sołtys

MIESZKANIEC
MIESZKANIEC
2024 lat temu

Józek to nie spał

tez mieszkaniec
tez mieszkaniec
2024 lat temu

Nie samym uczesaniem czlowiek zyje… Nie wazne co sie ma na glowie tylko w głowie!!!

Mieszkaniec Kołaczyc
Mieszkaniec Kołaczyc
2024 lat temu

Wyluzujcie krytykanci Pani wójtowej. Nie głosowałem na nią w wborach, ale człowieka widzi się po czynach.
Zrobiła bardzo dużo, nie pamiętam takiego wójta w historii Kołaczyc.
Krytykanci to chyba oponęci P. wójt i przeciwnicy polityczni, pozdrawiam P. wójtową/
Co do wyśmiewaczy, to jest to bardzo mądra i skromna osoba.
W następnych wyborach napewno nie zmarnuje głosu..

mieszkanka Kołaczyc
mieszkanka Kołaczyc
2024 lat temu

Ta pani wójt to nie ma ani na głowie ani w głowie wiem co mówię, ona żyje tylko plotkami
a nawet prawdziwe rzeczy potrafi przekręcić żeby komuś dokopać

pepe
pepe
2024 lat temu

wyglada jak strach na wruble

Hmm...
Hmm...
2024 lat temu

• Mieszkaniec Kołaczyc / 19-02-2009 09:09 / IP: 212.244.229.*
To twoje "bardzo duzo" to co? Może wymienisz?
Bacz tylko zebyś obecnej P.Wójt nie przypisał tego co zrobili poprzednicy. Poza tym reprezentujesz kliniczny przykład myślenia kołaczycoka – KAŻDY jest dobry o ile ma zameldowanie w Kołaczycach.

mmichol
mmichol
2024 lat temu

wypowiedź niespojna hehehehe

m.
m.
2024 lat temu

krytykujecie tak panię wójt, a niby burmistrz Jasła lepsza? to jest dopiero żal.pl
wójt Salacha przynajmniej robi coś dla gminy i Kołaczyc. Najpierw orlik, później budowa mostu na trasie kołaczyce-kłodawa..
p.s. Kurowska pije herbatę zapewne z chińskiej porcelany 😀 :smilewinkgrin:

Mieszkaniec Kołaczyc
Mieszkaniec Kołaczyc
2024 lat temu

do Pana/Pani Hmm.. -budowa orlika (sztuczna nawierzchnia, jupitery)nawet miasto Jasło takiego nie ma -próba przywrócenia praw miejskich (będzie najprawdopodobniej poztywnie rozpatrzona), dzięki czemu wzrosną dochody dla miasta, a tym samym będzie więcej środków dla innych wiosek jak i samej gminy -plan budowy mostu w tym roku Kołaczyce-Brzyska to na obecną chwile tyle. Nie pracuję w gminie ani nie jestem znajomym p. wójt, gdyby p. Salaha się dowiedziałą kto to pisze to by chyba z krzesła spadła 🙂 Naprawde dlaczego idziecie w zapartę i nie dostrzeżecie tego co robi i stara się robic????? Czemu? TYPOWA POLSKA, myślenie komuny na zawsze nam… Czytaj więcej »

przyjezdni
przyjezdni
2024 lat temu

żalll pl.pani wójt niech się zajmie drogami na wioskach bo chyba nie widzi tego co sie dziej dookoła tylko martwi sie by siedzieć na stołku!!!

żalllllllll
żalllllllll
2024 lat temu

ludzie ja jestem osobą postronna ale to co się dzieje na drogach sąsiednich wiosek należących do gminy Kołaczyce to koszmar w biały dzień jadąc w stronę Bieździedzy wyjeżdzamy z rynku w Kołaczycach i co?dziuraaaaaaa dalej w stronę Bieździadki oj już sie nie mówi dziurrrrrrrryyyyyyyyy a nie wspomni się już o wiosce Siekłowka tam to normalnie tor przeszkód już od wielu lat ludzie ratunku taką władzę….trzeba usunąć.Nie wiem czy pani Wójt była kiedyś na wycieczce w stronę Bieździadka góry normalnie płakać sie chce ludzie też tam żyją a droga jak w średniowieczu kamory czy Ci ludzie nie mogą miec przynajmiej drogi!!!!Ludzie… Czytaj więcej »

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Kołaczyce miastem?? to chyba żart wart PIS-owców hihi jeszcze widły i do gnoju!!!!

mietek pa
mietek pa
2024 lat temu

:sleep::upset::confused::bigrazz::lol::shy::no::uhoh::rol::D:p:o:(;)

Lenka 123
Lenka 123
2024 lat temu

Jestem mieszkanka Kołaczyc lecz niewiele dobrego mam do powiedzenia.Oprócz Rynku,który widać jadąc przez Kołaczyce nie ma nic.Reszta to minimum oby było i wyglądało jako.Najdłuższa ul Aleja JP{we wsi KOŁACZYCE} to 2km dziurawego asfaltu i reszta ok 1,5km to błoto zasypane żwirem.Na innych, nie drogach lecz ulicach nie ma nic lepiej.Oświetlenie jest 0,5km dookoła rynku dalej ciemnota.Co do pani Wójt to nie mam dobrego zdania.Z własnego doświadczenia wiem że niczego nie można z tą pania załatwić.Potrafi mądrować lecz w zderzeniu z rzeczywistościa niewiele mądrego ma do powiedzenia jak widac.W 21 wieku mamy średniowiecze poczynając od naiwnych wypowiedzi niektórych mieszkańców,dróg jak tor… Czytaj więcej »

Back to top button
36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x