r e k l a m a
Wiadomości

Koniec prac budowlanych w "Karpackiej Troi"

W listopadzie 2009 r. ukończono budowę Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy k. Jasła. Za kilka miesięcy obiekt będzie w pełni przygotowany na przyjęcie pierwszych turystów.

Rozpoczęta w październiku 2007 r. budowa Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy dobiegła końca. Obecnie w Trzcinicy pracują kolejne komisje dokonujące odbioru technicznego inwestycji. Etap ten potrwa do końca listopada 2009 r., a dnia 8 grudnia 2009 r. nastąpi oficjalne przekazanie kompleksu inwestorowi – Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie.

W ciągu dwóch lat trudno dostępne, częściowo zalesione nieużytki przekształciły się
w nowoczesny obiekt muzealny o standardzie dorównującym najlepszym światowym przedstawicielom branży skansenów archeologicznych, w skład którego wchodzi teren grodziska „Wały Królewskie” oraz położonego u jego podnóża parku archeologicznego. Prace na grodzisku obejmowały rekonstrukcje 9 odcinków wałów obronnych o łącznej długości 152 m, 2 domostw, bramy oraz fragmentu drogi z epoki brązu, a także 4 chat
i bramy wczesnośredniowiecznej. Przygotowano także wyłożone otoczakami, oświetlone ścieżki dla zwiedzających.

Owocem prac budowlanych prowadzonych na terenie parku archeologicznego są natomiast rekonstrukcje wiosek z początku epoki brązu i wczesnego średniowiecza (obydwie składające się z 6 domostw), okazały pawilon wystawowy wraz z częścią administracyjną, a także plac przeznaczony na organizację festynów archeologicznych oraz innych imprez.

Ukończenie prac budowlanych nie stanowi jednak finału realizacji projektu. Po oficjalnym przejęciu obiektu muzealnicy przystąpią do równie wytężonych prac, które skupiać się będą na przygotowaniu placówki od strony merytorycznej. Przedsięwzięcie to polegać będzie przede wszystkim na aranżacji wystawy stałej i zakupie wyposażenia. Etap ten potrwa kilka miesięcy i ukoronowany zostanie uroczystą inauguracją działalności Skansenu, która zaplanowana została na drugą połowę maja przyszłego roku.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan M. Pieczko
Bogdan M. Pieczko
2024 lat temu

Duże BRAWA dla Pana Gancarskiego !
Dzięki Pana wytrwałości i konsekwencji cały
region jasielski staje się atrakcyjniejszy
dla turystów z całego świata …

Zawisza Czarny
Zawisza Czarny
2024 lat temu

Wszystko fajnie obiekt ładnie przygotowany tylko nie ma do niego drogi dojazdowej. Ta ścieżka która jest obecnie to tylko na osobowy samochód i to w jedną stronę. Jak tam dojedzie autokar z turystami?.

mala
mala
2024 lat temu

Ale ten budynek administracyjny to architektonicznie mocno chybiony. Nie można było wizualnie jakoś nawiązać np. do epoki wczesnego średniowiecza ?

ixi
ixi
2024 lat temu

mala – masz racje;)

Elwira
Elwira
2024 lat temu

To jest paranoja,nie troja.Wywalili na samym widoku bryłę z betonu,dla administracji,a za nią poskładano deski przypominające owe domostwa sprzed lat.A dojazd to jak za Popiela …Kto chce zobaczyć architektoniczne go bubla,ma okazję zobaczyć…Żal tylko pieniędzy,które jak to zwykle bywa w tym odpowiedzialnym inaczej kraju ,poszły i pójdą w błoto,reklamując persony,które owąż dzieło spłodzili mylnie mniemając,ze to cud świata… Już widzę jak tłumy walą na Trzcinicę…Mżonki uroczej sadzonki!!!!

ixi-esteta
ixi-esteta
2024 lat temu

W Polsce jest tak..jest okazja, jest SWIETNY pomysl, sa pieniadze..i jest KLAPA. Jak mozna dopuscic do wyrzucenia w bloto takiej kasy na taki wstretny betonowy moloch? Po co? Dla dyrektora? Dla ksiegowej? Pani od robienia herbaty i przewalania papierkow? JAKA TO JEST ATRAKCJA DLA TURYSTOW????? Zamiast zainwestowac w teren ARCHEOLOGICZNEGO ODKRYCIA..wiekszosc kasy wywalili na szpetny betonowe byle-co. Gdzie sa parkingi, gdzie jest sklepik z pamiatkami, gdzie jest plac dla dzieci, gdzie restauracja????????????????????????? Gdzie jest ta atrakcja – sama Troje mozna pewnie zwiedzic w 10-20 minut a potem co? W innych krajach wykonuje sie takie obiekty z fantazja, czasem troszke na… Czytaj więcej »

jaslanin
jaslanin
2024 lat temu

Jeśli w przyszłym roku w maju ma być otwarcie Skansenu i ma kosztować całościowo 12 mln złotych to zapraszam teraz do odwiedzenia tego miejsca: w tej chwili pare domków z bali (nuda) i budynek, w którym będzie siedział Gancarski z jego ziomalami, których zatrudni i rarytas: schody metalowe niewkomponowane i uginające się = jak przejdzie pare tysiecy turystów z dołu na górę i odwrotnie to ulegną zniszczeniu. A droga to już całkowita porażka – 2 samochody się nie miną w tej chwili. Pytanie gdzie wchłonęły się te miliony złotych. Gancarski myśli, że jak nakręci film to mu turyści zjadą z… Czytaj więcej »

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x