r e k l a m a
Wiadomości

Kontrowersyjna ulica Ducala dzieli jaślan

Józef Bocheński w piśmie otwartym apeluje do Rady Miasta o „zniesienie nazwy ulicy komunisty Józefa Ducala”.

Bocheńki argumentuje swój wniosek komunistyczną przeszłością Ducala – tego,  którego moskiewskie działania krzyżował mój Ojciec. Była plejada komunistów jasielskich, którzy jak mogli, tak zabiegali poprzez strajki, aby Polska pozostała bezbronna – pisze w swoim liście Bocheński.

Faktów jednak Józef Bocheński przedstawia niewiele. Wiemy jedynie, że przeciwstawia się Ducalowi, jako orędownikowi „ideologii moskiewskich”, które doprowadziły do „ujarzmienia Polski i Europy.” 

Bocheński na potwierdzenie tej tezy powołuje się w liście na wybrane strony z  ksiązki  prof.  Mieczysława Wieliczko „Jasielskie w latach drugiej wojny światowej”, w której miałyby zostać udowodnione zbrodnie Ducala.

Dowiadujemy się z niej jednak tylko tyle, że „Silną komórką KPP była Harklowa zarówno wśród robotników kopalni ropy naftowej, jak tez młodzieży. Szczególną działalność rozwinął tu Józef Ducal, student filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.”

Wprawdzie Komunistyczna Partia Polski była zdelegalizowana przez II RP, jednak nie wiadomo na czym działalność Ducala miałaby polegać.

Mimo wszystko Jan Bocheński uważa poglądy Ducala za komunistyczne dlatego wnioskuje za usunięciem tej nazwy ulicy.

Pismo Józefa Bocheńskiego.
Pełna treść pisma do pobrania tutaj.

Historia nie jest czarno – biała

Z informacji uzyskanych od jasielskich historyków wiemy niewiele na temat samego Józefa Ducala. To co jest pewne i potwierdza się u każdego z historyków,  to fakt, że był uczniem gimnazjum w Jaśle, studiował filozofię i (prawdopodobnie) prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W czasie II Rzeczpospolitej Ducal bronił w procesach  osoby o lewicowych poglądach. Nie rzadko pokazywał nieprawidłowości w materiałach dowodowych zbieranych na przeciwników politycznych, którzy mieli lewicowe poglądy. Ducal był znany w środowisku jako ten, który wybroni działaczy zamykanych za protesty.

W czasie wojny Ducal był więźniem obozu w Pustkach. Został jednak zwolniony przez Niemców. Wiemy też, że zginął podczas Powstania Warszawskiego. 

Jak podkreśla jeden z jasielskich historyków, Ducala, nie można powiązać z tym co działo się po II wojnie światowej, a to ze względu na fakt, że zginął w 1944 roku.

Skrzyżowanie ulic 3-go Maja i Ducala

Na oficjalnej strony UM czytamy, że po wojnie  na posiedzeniu w dniu 16 września 1947 roku MRN na wniosek radnego Kosiby ulicy prowadzącej od dworca kolejowego do ul. 3 Maja nadano nazwę Józefa Ducala-Bagasia, absolwenta gimnazjum w Jaśle, który poległ w Powstaniu Warszawskim.

Mieszkańcy ulicy Ducala podzieleni

Do wniosku Józefa Bocheńskiego mieszkańcy ulicy Ducala podchodzą z mieszanymi uczuciami. Większość z pytanych przez nas osób podkreśla głównie, że zmiana nazwy ulicy wywoła niepotrzebne zamieszanie w dokumentach

Dlaczego na to nie wpadli 20 lat temu. Teraz sobie ktoś zażyczy zmiany i będę musiał przerejestrowywać firmę? To trochę niepoważne – bulwersuje się jeden z mieszkańców.

Niektórzy uważają, że jeśli przedstawi się mocne dowody winy Ducala, to taki wniosek powinien zostać uwzględniony.

Ulica Ducala

Trudno jest mi powiedzieć, czy jestem za, bo mamy za mało informacji. Jeżeli Ducal, był adwokatem i broił na rozprawach politycznych więźniów, nawet komunistów i nie przekroczył tej linii, to nie ma podstaw do zmiany ulicy. Jeżeli zaś rzeczywiście będzie udowodnione, że popełnił przestępstwa, że działał na niekorzyść Polski, że współpracował ze Związkiem Radzieckim, to ten wniosek będzie słuszny – mówi  Witold Drzymalski – żałuję tylko, że o tym projekcie zmiany ulicy teraz się mówi  a nie w latach 90, wie pan wyrabianie dokumentów, pieczątek będzie z tym trochę zachodu – dodaje pan Witold. 

Mieszkamy tutaj 50 lat i jesteśmy przyzwyczajeni do nazwy. Trochę się obawiam problemu ze zmianą dowodów – mówi pani Krystyna Drzymalska –  poza tym  zawsze było sporo problemów z tym Ducalem. Wiele osób, które pisze do nas listy, nie wie kim był  Ducal i piszą jego nazwisko przez „k”, ale do tego się już przyzwyczailiśmy – dodaje żartobliwie pani Krystyna.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lupus
lupus
2024 lat temu

Pietrus nie był wybitną postacią lecz znaną a to jest różnica ,po za tym lekarzem też nie był nadzwyczajnym bo opinie są różne ,więc rodzinka ma za wysokie aspiracje .Uważam że ,nie ma szans

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Kiedy nawiedzeni odpuszczą?Kiedy?

ten zły
ten zły
2024 lat temu

Jeżeli stoi za tym rodzina Pietrusów to wyjątkowo dziwnym jest zarzucanie Ducalowi powiązań z komunistami. Przecież pan Jacek Pietrus był radnym z SLD!
Proponuję wcześniej dokładnie sprawdzić życiorys Ducala i nie podejmować decyzji pochopnie. Poza tym obecne władze zablokowały możliwość zmiany nazwy ulicy 1-go Maja więc myślę, że najpierw zastanawiajmy się nad wcześniejszą propozycją a tą porządnie udokumentujmy.

waluś
waluś
2024 lat temu

Jeden z Bocheńskich napisał kiedyś książkę pod tytułem:"Z dziejów głupoty polskiej",a drugi obudził się po 20-tu latach i zaczął działać

ww
ww
2024 lat temu

Przeciez dr Pietrus byl tylko lekarzem jak setki lekarzy pracujacych w Jasle.Co mial robic innego i co takiego wielkiego zrobil dla Jasla?.Juz sie ludziom w glowach przewraca.Niech juz zostanie ten Ducal.

eee
eee
2024 lat temu

artykuł dobry, ale byłby lepszy, gdyby ci jasielscy historycy nie byli anonimowi. powoływanie się na anonimowych historyków budzi mój szczery uśmiech z powodu braku fachowości autora, gdyż po przeczytaniu całości wydaje mi się, iż stać go na wysoki poziom. liczę i życzę tego autorowi, że w przyszłości to się poprawi

ciech
ciech
2024 lat temu

A ten Bocheński niech nie obraża mieszkańców Jasła pisząc o "całej plejadzie komunistów jasielskich". Gdzie ich miał? Może u siebie w pod W-wą, gdzie za caratu przymusowo osiedlano wszelkiego rodzaju męty. W Jaśle przed wojną mało kto nawet wiedział o istnieniu KPP, bo to była partyjka kanapowa zajmująca się głównie dywersją i szpiegostwem na rzecz Zw. Sowieckiego. Przestała istnieć nie wskutek delegalizacji przez polskie władze, tylko w 1937 r. rozwiązał ją Stalin. Silna komórka KPP w Harklowej to wymysł powojennej propagandy, w rzeczywistości to było kilku agitatorów działających wśród robotników kopalnianych, zajmujących się podpalaniem szybów naftowych na zlecenie konkurencji. O… Czytaj więcej »

waluś
waluś
2024 lat temu

Czy ktoś może przybliżyć mi sylwetkę pana Bocheńskiego.

jpł
jpł
2024 lat temu

… a najlepszym probierzem patriotyzmu niech będzie zgoda, a nie mieszanie z warszawki … Naszą świadomość pozostawić proszę tym tutaj mieszkającym, walczącym o każdy grosz zanim go wydamy, a nie spijanie śmietanki tam ze stolicy. Od tych dyskusji i zmian nazw ulic nie naprawimy historii (może ja na chwilę poprawimy, i co dalej)ani tym bardziej ludziom nie poprawimy bytu. A wasze chore ambicje, próby odwetu na nazwiskach, a nie ludziach oraz zacietrzewienie zostawcie sobie!!! Sam pan zauawżyłeś, że Jasło rządzi się swoimi prawami, jest przecież miastem królewskim, a więc jakoś sobie poradzi bez takiego podpowiadania.

ktoś
ktoś
2024 lat temu

Zmięcie nazwę ulicy KOŁĄTAJA na PIOTRUSA bo tam nad konsumami MO mieszkała rodzina dr.Albina

Pietrusówna
Pietrusówna
2024 lat temu

"Podczas rozmów z mieszkańcami pojawiał się jednak jeden dość intrygujący wątek, a mianowicie mieszkańcy podkreślali, że projekt zmiany ulic pojawił się ze strony rodziny Pietrusów, aby ulicę tę nazwać imieniem Albina Pietrusa, lekarza, żołnierza AK, Honorowego Obywatela Miasta Jasła. " Totalna bzdura proszę państwa. I UWAGA BO TO WAŻNA INFORMACJA I PODSTAWOWA DLA CZŁOWIEKA KTÓRY PRZYGOTOWAŁ ARTYKUŁ! Otóż ulica imienia Albina Pietrusa w Jaśle już istnieje i nie została utworzona na wniosek rodziny, a z tego co pamiętam byłego radnego i wybitnego historyka pana Wiesława Hapa. Autor artykułu powinien lepiej przyłożyć się do researchu przed zamieszczeniem takiej informacji. Chyba że… Czytaj więcej »

f
f
2024 lat temu

… wybitnego historyka wiesława hapa 😆 😆 😆 😆 😆 :lol::lol:

Back to top button
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x