MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Kotlina chuliganów

Młodociani z piwem na ławeczce, albo z butelką czegoś mocniejszego na klatce, to tu codzienność. A jak wypiją to „działają”. Skutki ich nocnej aktywności widać za dnia. Walające się butelki, zdewastowane klamki, powybijane szyby i żarówki w przejściach.

Chuligani na osiedlu "Na Kotlinę" (fot. Sylwia Binkowicz, Jaslonet.pl)
Pracownicy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podkreślają, że na Kotlinie dochodzi do największej liczby chuligańskich wybryków.
W ubiegłą sobotę policja interweniowała z powodu jedenastu wybitych szyb. Ktoś w nocy chodził po osiedlu i wybijał szyby w drzwiach wejściowych do klatek schodowych.
W tej sprawie zostało wszczęte dochodzenie, trwają czynności mające na celu ustalenie sprawcy i okoliczności przestępstwa – informował nas w środę Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy jasielskiej policji.
Część mieszkańców o sprawie dowiedziała się od naszej redakcji, inni wychodząc rano do sklepu.
Było wpół do dwunastej jak usłyszałam uderzenie, jakby drzwi strzeliły. Dzisiaj się dowiedzieliśmy, co się stało. U nas to nie jest pierwszy raz, awanturują się tu często, nie wiem dlaczego ludzie na to pozwalają – opowiada nam jedna z mieszkanek (dane rozmówcy do wiadomości redakcji).
Pija, palą, chuliganią
Podobnych głosów jest więcej. – Piją, awanturują się, przeklinają, siedzą nawet do 1.00 w nocy – słyszymy. Głównie nastolatki z osiedla oraz osoby, z pobliskich domków jednorodzinnych. – To się dzieje pod oknami rodziców, proszę pana – mówi jedna z pytanych kobiet. Inni mieszkańcy wskazują nam bloki, pod którymi dochodzi do wieczornych libacji.
Przeraża syf, jaki po sobie zostawiają, głównie butelki i śmieci – mówi 26-letni mieszkaniec Kotliny.
Młodzi ludzie czują się tu bezkarni, bo sąsiedzi nie informują policji. Powodem jest strach, bo jak słyszymy – wszyscy wiedzą, o kogo chodzi, ale nikt się nie będzie narażał. Inni twierdzą, że policja jest od tego, aby pilnować porządku.
Policja to sobie chyba jaja robi, bo nic nie pilnują, jak już przyjadą to popatrzą i jadą z powrotem. Nie wiem, czy oni się boją gnojków co mają 16 – 17 lat? – mówi 26-letni mieszkaniec Kotliny, który również woli pozostać anonimowy.
Z kolei rzecznik jasielskiej policji twierdzi, że patrole pojawiają się codziennie na osiedlu, a policjanci stanowczo reagują na wszelkie przypadki łamania prawa.
Osoby, które np. przebywają w pobliżu klatek schodowych i swoim zachowaniem zakłócają porządek lub popełniają inne wykroczenia są legitymowane i ponoszą odpowiedzialność – mówi Łukasz Gliwa.
„Akcja szklarz”
Straty po piątkowym wybiciu szyb oszacowano wstępnie na 800 zł. Pracownicy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podkreślają, że miesięcznie straty na Kotlinie wynoszą kilkaset złotych.
Chuligani na osiedlu "Na Kotlinę" (fot. Sylwia Binkowicz, Jaslonet.pl)
Takie duże zniszczenia to rzadko się przytrafiają. Ale ciągle tłuką żarówki w przejściach, lampy lecą, szybę uszkodzą albo wybiją, wyrywają kable – mówi jeden z pracowników.
Dodaje, że akcja szklarska jest tu raz w miesiącu. Mówi też, że w ostatnim czasie najwięcej chuligańskich wybryków spółdzielnia odnotowuje na osiedlu Kotlina.
Jak się dowiadujemy od innego pracownika, spółdzielnia nie zgłasza drobnych uszkodzeń, bo ma doświadczenie z innych osiedli i wie, że takie sprawy najczęściej kończą się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawców. A koszty napraw i tak zostaną pokryte z funduszu remontowego.
Zaledwie parę wykroczeń
Według rzecznika policji sobotni akt chuligański to pierwsze w tym roku zawiadomienie o przestępstwie zniszczenia mienia jakie przyjęła policja. Także niewiele było wykroczeń.
Od początku roku przyjęliśmy ich siedem, część jest w toku realizacji, w czterech przypadkach wobec sprawców skierowano wnioski o ukaranie do sądu – tłumaczy Gliwa.
Policja informuje, że w tym roku na osiedlu Na Kotlinę nie odnotowała przestępstw kradzieży. – Prowadzone było jedno dochodzenie w sprawie włamania do samochodu, w trakcie którego skradziono radioodtwarzacz oraz głośniki – informuje Łukasz Gliwa.
Z kolei jedna z kobiet pytana przez nas o sytuację na osiedlu mówi zupełnie co innego.
Tu niedawno został pod „jedynką” pobity mężczyzna, a policji nie było. Jest tu nieciekawie – opowiada nam młoda kobieta.
O takich sprawach policjanci nie wiedzą, bo nikt ich nie informuje.
Każde otrzymane zgłoszenie jest zawsze sprawdzane. Jednak w przypadku, gdy zgłoszenia są anonimowe, gdy na miejscu nie ma świadków lub nie chcą oni rozmawiać z policjantami, to czasami trudno jest ustalić sprawcę i udowodnić mu winę – przekonuje Gliwa.
Spokojne osiedle
Spotykamy się z młodymi ludźmi, mieszkającymi na Kotlinie. Podkreślają, że osiedle jest spokojne, ale pojawiają się tu – na zaproszenie miejscowych – obcy, którzy psują opinię.
Chuligani na osiedlu "Na Kotlinę" (fot. Sylwia Binkowicz, Jaslonet.pl)
Ogólnie jest tu w porządku, tylko czasem komuś coś odbije, za dużo wypije i świruje – podkreśla jeden z młodych ludzi.
Nie jest tu tak, że nie można dziecka wypuścić, problem dotyczy kilku bloków a zawłaszcza okolic klubu osiedlowego, gdzie zbierają się różne osoby. Z tym trzeba zrobić porządek – przekonują nasi rozmówcy.
Dopóki jednak nie będzie współpracy mieszkańców z policją sytuacja będzie się powtarzać, a wybryki chuligańskie mogą przybrać na sile. Bo jeśli ktoś czuje się bezkarny, to nie ma żadnych zahamowań.

Policja informuje:
„Mieszkańcy mogą mieć znaczny wpływ na poprawę bezpieczeństwa poprzez przyjmowanie odpowiednich postaw wobec nieprzestrzegania prawa, informowanie dyżurnego komendy i interweniujących policjantów o takich przypadkach. Takie wspólne dzianie Policji i społeczności lokalnej ma wszędzie bardzo duże szanse powodzenia w walce z przestępczością.”

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
63 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dfhsa
dfhsa
2024 lat temu

„Było wpół do dwunastej jak usłyszałam uderzenie, jakby drzwi strzeliły. Dzisiaj się dowiedzieliśmy, co się stało. U nas to nie jest pierwszy raz, awanturują się tu często, nie wiem dlaczego ludzie na to pozwalają ” -to trza było babo dzwonić po policje jak słyszałaś….zresztą na pewno nie tylko ona… generalnie gowniarzeria robi co chce, czuja sie juz troche poza miastem a i policji sie tylka ruszyc nie chce… prawda jest taka ze dawniej czegos takiego nie bylo bo jak gnojki szalaly to wzielo sie kilku starszych chlopow razem i tak im dupska zlali ze wiedzieli gdzie ich miejsce..no ale dzisiaj… Czytaj więcej »

xx
xx
2024 lat temu

dajcie miejsca pracy to tak nie bedzie! Jak wróci sharowany po całym dniu, to nie bedzie mial ochoty na glupoty

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Gdy zadzwoniłam na policję, że pod moim oknem stoi banda i huśta gościem nad palącym się koszem na śmieci, to usłyszałam, że „patrol jest na Gamracie”. Policja przejeżdża głowną ulicą i to jest ich całe patrolowanie. Ich nóg to ja jeszcze nie widziałam! Boją się wysiąść z samochodu chyba i przejść po bocznych uliczkach. Najwięcej problemów sprawia gówniażeria z gimnazjum i dobrze znane policji bandziory z bloku nr 1.

Bodex
Bodex
2024 lat temu

Heh toście dopadli materiał… Większośc grup z Kotliny teraz siedzi sobie spokojnie gadając przy piwku pod klatką i nic się nie dzieje… Tylko czasem ktoś popatrzy z okna ale wiadomo że ludzie chcą spać więc kulturę należy zachować. I tak też młodzież z przedziału wiekowego 22-25 lat się tam zachowuje. No a szkuty jak to szkuty… nie dorosły do alkoholu. Więc niech policja uważa też kogo bierze pod nóż bo gdy ktoś sobie siedzi cicho pod własnym blokiem przy piwku czy nawet flaszce bo nie ma gdzie wypić to raczej nie jest zbyt karygodne. Rozpijanie nieletnich może? Już dawno śpią.… Czytaj więcej »

lechosław.pl
lechosław.pl
2024 lat temu

Za czasów milicji tego by nie było.Od czasu do czasu pałowanko i jest spoko.Teraz policja boi się 16-to letnich gówniarzy.Oczekują,że ktoś przyprowadzi takich debili oraz pięciu świadków,a oni zrobią sprawę.
Gdzie prewencja?Praca operacyjna?Wiecie o co chodzi? Najlepiej siedzieć w suce,w ciepełku,nie wychodzić.Chyba,że do kierowcy,który żle zaparkował.Gratuluję skuteczności…

wacuś
wacuś
2024 lat temu

Normalny dobry dzielnicowy jak za dawnych czasów przydałby się

szkoda gadać
szkoda gadać
2024 lat temu

Bodex…rozwalił mnie twój „ciężko wypocony tekst”…uczciwy obywatel…picie pod klatką czy pod blokiem=picie w miejscu publicznym=ZAKAZANE PRZEZ PRAWO!!!!……..”uczciwy obywatelu”….sami dajecie przykład

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Mieszkam tutaj 16 lat i uważam, że jest tutaj spokojnie, a młodym ludziom nalezy dać pracę, aby nie plątali sie bezczynnie po osiedlu!
Zamiast ogłaszania kolejnego sukcesu, deptaku, pielgrzymki, dbania o czystość Bałtyku itd. !

hytre
hytre
2024 lat temu

a podobno gamrat najgorszy

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2024 lat temu

Mieszkam Na Kotlinię i wiem co sie dzieje podzielam zdanie kolegi co ma nick BODEX. Pani która mieszka na 3 piętrze blok 1 powinna sama zastanowic sie co sie dzieje ale u niej w miezkaniu. Nie pamieta chyba czasu jak policja tez była na interwencji za zakłócanie ciszy nocnej!

Samoobrona
Samoobrona
2024 lat temu

Ja to zwykle bywa Spółdzielnia Mieszkaniowa opwiada dyrdymały;jakie to straty czynią nocni wandale.Wystarczy zkupić za 2,5 tys.lokalne kamery,zamontować na blokach,zarejestrować tego kogoś,kto zakłóca spokój,wszcząć postępowanie.Jeśli to trafi na potomka kogoś ważnego,to trzeba mieć świadomość,że sprawy zostaną umorzone.Niemniej jednak będzie to sensowne działanie,a nie biadolenie.

Klaudiusz
Klaudiusz
2024 lat temu

Tak wygląda współczesna wolność,bezstresowe wychowanie.Mamy efekty wspaniałych programów telewizyjnych,zwłaszcza filmów ,mamy efekty tego ,że praca stała się towarem reglamentowanym dla tych co mają układy,pieniądze,pozycję.Trzeba czekać kiedy na Kotlinie popełnione zostanie morderstwo.To co jest,i fakt,że nikt z tym nic nie robi(policja,władza)daje gwarancję,że to kwestia czasu,że Jasło znowu będzie w obiektywach telewizyjnych sępów…Obym był złym prognostykiem……

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Wnioski dotyczące monitoringu były składane i „olane”. Może teraz p. Przetacznik jako kandydat na burmistrza obieca nam gruszeczki na wierzbie? Tu nie chodzi o starsze wiekowo grupy. Oni z reguły są spokojni. Problemem są pałętający się bez opieki małoletni, a także hołota na „gościnnych występach”. Piesze patrole pomogłyby bardzo, nie tylko policji, ale także Straży miejskiej, która na razie ogranicza się do pilnowania klombików w centrum miasta i wlepiania mandatów za złe parkowanie i ustawiania radarów. To ostatnie niedługo się skończy. Konsekwencja sądów też by się przydała. Gdyby rodzice łobuza musieli pokryć straty finansowe, wynikające z wandalizmu, to lepiej pilnowaliby… Czytaj więcej »

cezar
cezar
2024 lat temu

Policja ? dlaczego piesze patrole policji są ubrane na czarno,policjant powinien być widoczny z daleka tak jak to ma miejsce w rozwiniętych krajach. Policja ? dlaczego piesze patrole są mało widoczne, bo policjantki mają 152 cm. wzrostu .Policjant to powinien być kawał chłopa + pies patrolowy i gnojki osiedlowe zmykają na drzewa.

do dfhsa
do dfhsa
2024 lat temu

„ja bym syna spral na kwasne jablko jakbym sie dowiedzial ze np szybe wybil” współczuje Twojemu synowi. Ciebie ktoś powinien sprać na kwaśne jabłko gnoju

dragoness
dragoness
2024 lat temu

IP: 82.177.95.*
„ja bym syna spral na kwasne jablko jakbym sie dowiedzial ze np szybe wybil” współczuje Twojemu synowi. Ciebie ktoś powinien sprać na kwaśne jabłko gnoju
A ja bym nie prała, tylko skrupulatnie odliczyła koszt szyby z kieszonkowego. Sprawdziłam, skutkuje!

hytre
hytre
2024 lat temu

a co robi wasz wielki radny nic nie widzi

www
www
2024 lat temu

nie wiecie co się robi ? pałą przez łeb i się nauczą

hytre
hytre
2024 lat temu

jak Pan Lutek był komendantem policji na Kotlinie było cicho i spokojnie pozdro dla Pana Lutka

ixi
ixi
2024 lat temu

za co w Polsce POLICJA i STRAZ MIEJSKA biora PIENIADZE???

tojestto
tojestto
2024 lat temu

Hahah wielkie cwaniaki na komentarzach zapraszam na kotline i pokazcie nam jak sie z nami postepuje bauahahah i tak sie nikogo niedoczekamy 🙂

abc
abc
2024 lat temu

w du… byliście i gówno widzieliście człowieki ;d
kotlina jest jednym z najspokojniejszych osiedli a to że ktoś w nocy przyjechał wybił szyby i pojechał to nie wina mieszkańców kotliny 😉

lol
lol
2024 lat temu

I ja sie pytam gdzie byli rodzice?!

andrzej
andrzej
2024 lat temu

Osoba odpowiedzialna za te huliganskie wybryki jest niejaki Cienias H. – mlody mieszkaniec jednego z blokow.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

@tojestto
Nie musisz mnie zapraszać, ja tu mieszkam i obiecuję, że się doczekacie.

???m
???m
2024 lat temu

na kotlinie jest spokojnie najgorzej jest na kopernika tam dopiero się dzieje

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Kotlina to spokojna dzielnica tam nikt za darmo nie dostaje.

hytre
hytre
2024 lat temu

kheeheee ale się kotliniacy rozgadali chyba jakaś kampania przedwyborcza

anonim
anonim
2024 lat temu

Kotlina jest the best !!! i sie od niej odpierdzielcie 🙂 moja sktromna rada dla dewot i tego 26 letniego mieszkanca xD

Gamrat
Gamrat
2024 lat temu

A mówiliście że Gamrat taki straszny. Na Gamracie żadne takie sytuacje się nie zdarzają 🙂

ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

GDYBY NIE FOTORADAR STRAŻ MIEJSKA MOGŁABY TAM PATROLE MIEWAĆ ?????????????

nieuk
nieuk
2024 lat temu

do dragoness, to mieszkasz jednak na Kotlinie ,polonisto

cxz
cxz
2024 lat temu

no to sie doczekacie gnoje… jak którego ujrzę że robi maniane to nogi z d… wyrwe a gów… bedzie jechało aż po rynek…

wystraszony
wystraszony
2024 lat temu

ja uważam że wystarczy aby tam dwa razy podjechała Straż Miejska , raz Policja wieczorem i małolaty rozejdą się do domu do mamusi i bedą opisywac jacy to są cwani wieczorem

bleeeee
bleeeee
2024 lat temu

zapraszam na kopernika 🙂

omg
omg
2024 lat temu

ogarnij sie juz nie raz byli policja i straz miejska i g…o zrobili

pa
pa
2024 lat temu

Tylko dzwonić po pięć razy na policję…chyba się rozliczają z takich zgłoszeń…ale jak widzę że wszyscy słyszeli a nikt nie zadzwonił…to do kogo pretensje?

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Do nieuk
Owszem mieszkam, lubię to osiedle i dlatego krew mnie zalewa, jak hołota bezmyślnie niszczy wszystko, a nasza „władzuchna” kochana nic z tym nie robi. PUDŁO! NIE UCZĘ POLSKIEGO!
Zresztą taka sytuacja jest „zasługą” mieszkańców, którzy chcieliby zmian, ale na zebranie konsultacyjne dot. budżetu na 2011rok przyszła z Kotliny jedna osoba.

kris79
kris79
2024 lat temu

Monitoring zalozyc na gnoi

Stara Mariana
Stara Mariana
2024 lat temu

Panie „andrzej” dlaczego pan rzuca oskarżenia nia jakiegos mlodego mieszkanca ?? Czyżby był pan swiadkiem ?? Cos mi tu smerdzi…

Adrew Saturday
Adrew Saturday
2024 lat temu

Pani Stara, prosze sie synem zajac! Bo Mariana tam kazde dziecko juz zna!

PZPN
PZPN
2024 lat temu

^^,

anonim
anonim
2024 lat temu

dragoness ale z ciebie odwazniak na forum. To wyjdz do osob siedzacych tu czy tam na oiedlu i porozmawiaj z nimi a nie rzucaj miesem na forum i nie rob ie postrachem 🙂 tylko idz i im to udowodnij

gall anonim
gall anonim
2024 lat temu

Drodzy Jaślanie . Ja jestem mieszkańcem kotliny i według mnie ludzi i młodzież są tu w porządku . To że jacyś starsi wybijają szyby , to odrazu zwalić najlepiej na gnojka ? co ma 16 lat ?

MIESZKANIEC
MIESZKANIEC
2024 lat temu

Mieszkam tutaj kilkanaście lat i uważam że młodzież na kotlinie jest w porządku, a że jakiś debil co jakiś czas rozbija szyby to inna sprawa, nie można obwiniać wszystkich. Coś mi się wydaje że ktoś nagłaśniając tą sprawę miał w tym jakiś cel, jak był Pan Heniu to problemów nie było.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Nie straszę tych, którzy nie mają się czego bać. A widujemy się codziennie, nawet mówimy sobie „dzień dobry”.

ktoś
ktoś
2024 lat temu

ehhhe ;D a ja kocham to osiedle ;D i tych ludzi :**

dragoness
dragoness
2024 lat temu

No i stał się cud! Wczoraj na Kotlinie pojawiło się dwóch PIESZYCH funkcjonariuszy policji. Miejmy nadzieję, że stanie się to regułą, a nie jednostkowym przypadkiem.

miekszkaniec
miekszkaniec
2024 lat temu

Jak zadzowniłas to przyjechali. Tylko troche za wolno haha

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Nie musiałam dzwonić, A dlaczego za wolno? Wybiłeś jakąś kolejną agresywną szybę? Walka była długa? A wczoraj był kolejny cud, pojawił się samochód Straży Miejskiej.

Back to top button
63
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x