Wiadomości

Ks. Prałat Kazimierz Trygar nie żyje

Prałat Kazimierz Trygar, wieloletni proboszcz jasielskiej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nie żyje.  Kazimierz Trygar zmarł dzisiaj o godzinie 17.00 w szpitalu w Krośnie, miał 81 lat.

Ks. Kazimierz Trygar urodził się 2 września 1928 r. w Iwoniczu Zdroju. Edukację w zakresie szkoły podstawowej Kazimierz ukończył w Iwoniczu Zdroju. Natomiast wiedzę na poziomie gimnazjalnym, ze względu na II wojnę światową, zdobywał na tajnych kompletach.

Ks. Prałat Kazimierz Trygar

W 1944 r., przed Tajną (krośnieńską) Komisją Egzaminacyjną, Kazimierz złożył tzw. małą maturę. Później studiował materiał z zakresu liceum i jako eksternista złożył egzamin dojrzałości w 1946 r. w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Zofii w Sanoku. Po zakończeniu edukacji w zakresie szkoły średniej, Kazimierz rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Franciszka Bardy w katedrze przemyskiej, 24 czerwca 1951 r.

4 sierpnia 1974 r. ks. Kazimierz Trygar otrzymał nominację na probostwo w parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii Jasło-Fara.

Był wieloletnim wychowawcą młodzieży jasielskiej, którą zjednywał otwartością i tolerancją.

W mojej pamięci zostanie wspaniałym pedagogiem z ogromnym poczuciem humoru i niesamowitą pamięcią do imion swoich uczniów – wspomina była uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. 

W latach 1979-1986 ks. Kazimierz Trygar pełnił funkcję dziekana jasielskiego (dekanat Jasło – Wschód). Od 1974 r. do chwili odejścia na emeryturę, czyli do roku 2002, był ojcem duchownym Sióstr Wizytek na Górce Klasztornej w Jaśle. Otrzymał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu. W 1998 r., na wniosek bp. Kazimierza Górnego, został odznaczony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II. 28 grudnia 2001 r. Rada Miejska Jasła nadał mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Po informacji o śmierci Kazimierza Trygara w jasielskiej farze zabiły dzwony.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 6 marca o godzinie 14.00 w Kościele Farnym.

Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

12
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
NoramariaZofia. S.katolikNiby Komunista Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
parafianka
Gość
parafianka

Taki wspaniały człowiek……[*]

maria
Gość
maria

Tak się sklada że ja także bylam Jego uczennicą to doskonaly wychowawca i wzór dla nas , to wielka mądrość do naśladowania ,spoczywaj w Bogu .

Zofia. S.
Gość
Zofia. S.

Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci ks.Kazimierza Trygara. Ostatni raz widziałam i rozmawiałam z ks. 26 maja 2007 r. na zjeździe I LO z okazji 40 – lecia matury. Nigdy nie zapomniałam słów jaki skierował do nas, wówczas bardzo młodych ludzi na jednej z katachez: "Wytyczaj sobie wielkie drogi, zmagaj się z nimi, a pewnego dnia Najwyższy sam podniesie Cię ku szczytom". Pozostanie otoczony moją wdzięczną pamięcią.

katolik
Gość
katolik

żal mi go ale ciekawe ile miał kasy///

Niby Komunista
Gość
Niby Komunista

Super człowiek!!!Mnie wychowywał i uczył i moich kolegów, którzy zawsze byli, są i będą z Nim.Cześć Jego pamięci!

BARBARA
Gość
BARBARA

Wspaniały nauczyciel, faktycznie niesamowita pamięć do imion swoich dawnych uczniów.,ŚWIEĆ PANIE NAD JEGO DUSZĄ.

vv
Gość
vv

Wspaniały ksiądz,człowiek.wieczne odpoczywanie daj Mu Panie

k
Gość
k

[*]

AU
Gość
AU

Daj mu Boże Niebo

bliski sercu
Gość
bliski sercu

świeć Panie nad Jego duszą[*]

a
Gość
a

[*]

Nora
Gość
Nora

Ty, Katolik, twoje pytanie jest bardzo nie na miejscu. Tu kasa się nie liczy bizmesmenie od siedmiu boleści.

Close
X