Wiadomości

Ks. Prałat Kazimierz Trygar nie żyje

Prałat Kazimierz Trygar, wieloletni proboszcz jasielskiej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nie żyje.  Kazimierz Trygar zmarł dzisiaj o godzinie 17.00 w szpitalu w Krośnie, miał 81 lat.

Ks. Kazimierz Trygar urodził się 2 września 1928 r. w Iwoniczu Zdroju. Edukację w zakresie szkoły podstawowej Kazimierz ukończył w Iwoniczu Zdroju. Natomiast wiedzę na poziomie gimnazjalnym, ze względu na II wojnę światową, zdobywał na tajnych kompletach.

Ks. Prałat Kazimierz Trygar

W 1944 r., przed Tajną (krośnieńską) Komisją Egzaminacyjną, Kazimierz złożył tzw. małą maturę. Później studiował materiał z zakresu liceum i jako eksternista złożył egzamin dojrzałości w 1946 r. w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Zofii w Sanoku. Po zakończeniu edukacji w zakresie szkoły średniej, Kazimierz rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Franciszka Bardy w katedrze przemyskiej, 24 czerwca 1951 r.

4 sierpnia 1974 r. ks. Kazimierz Trygar otrzymał nominację na probostwo w parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii Jasło-Fara.

Był wieloletnim wychowawcą młodzieży jasielskiej, którą zjednywał otwartością i tolerancją.

W mojej pamięci zostanie wspaniałym pedagogiem z ogromnym poczuciem humoru i niesamowitą pamięcią do imion swoich uczniów – wspomina była uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. 

W latach 1979-1986 ks. Kazimierz Trygar pełnił funkcję dziekana jasielskiego (dekanat Jasło – Wschód). Od 1974 r. do chwili odejścia na emeryturę, czyli do roku 2002, był ojcem duchownym Sióstr Wizytek na Górce Klasztornej w Jaśle. Otrzymał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu. W 1998 r., na wniosek bp. Kazimierza Górnego, został odznaczony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II. 28 grudnia 2001 r. Rada Miejska Jasła nadał mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Po informacji o śmierci Kazimierza Trygara w jasielskiej farze zabiły dzwony.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 6 marca o godzinie 14.00 w Kościele Farnym.

Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
parafianka
parafianka
2024 lat temu

Taki wspaniały człowiek……[*]

a
a
2024 lat temu

[*]

bliski sercu
bliski sercu
2024 lat temu

świeć Panie nad Jego duszą[*]

AU
AU
2024 lat temu

Daj mu Boże Niebo

k
k
2024 lat temu

[*]

vv
vv
2024 lat temu

Wspaniały ksiądz,człowiek.wieczne odpoczywanie daj Mu Panie

BARBARA
BARBARA
2024 lat temu

Wspaniały nauczyciel, faktycznie niesamowita pamięć do imion swoich dawnych uczniów.,ŚWIEĆ PANIE NAD JEGO DUSZĄ.

Niby Komunista
Niby Komunista
2024 lat temu

Super człowiek!!!Mnie wychowywał i uczył i moich kolegów, którzy zawsze byli, są i będą z Nim.Cześć Jego pamięci!

katolik
katolik
2024 lat temu

żal mi go ale ciekawe ile miał kasy///

Zofia. S.
Zofia. S.
2024 lat temu

Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci ks.Kazimierza Trygara. Ostatni raz widziałam i rozmawiałam z ks. 26 maja 2007 r. na zjeździe I LO z okazji 40 – lecia matury. Nigdy nie zapomniałam słów jaki skierował do nas, wówczas bardzo młodych ludzi na jednej z katachez: "Wytyczaj sobie wielkie drogi, zmagaj się z nimi, a pewnego dnia Najwyższy sam podniesie Cię ku szczytom". Pozostanie otoczony moją wdzięczną pamięcią.

maria
maria
2024 lat temu

Tak się sklada że ja także bylam Jego uczennicą to doskonaly wychowawca i wzór dla nas , to wielka mądrość do naśladowania ,spoczywaj w Bogu .

Nora
Nora
2024 lat temu

Ty, Katolik, twoje pytanie jest bardzo nie na miejscu. Tu kasa się nie liczy bizmesmenie od siedmiu boleści.

Zobacz także
Close
Back to top button
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x