Wiadomości

Laureaci Jasielskiego Konkursu Matematycznego we Wrocławiu

Laureaci VIII Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa we Wrocławiu.

Pod koniec marca br. uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów – laureaci VIII Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa uczestniczyli w czterodniowej wycieczce edukacyjnej w ramach projektu Szkoła Młodych Matematyków.

Organizatorem Szkoły było Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle, zaś sponsorami Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza z siedzibą w Warszawie oraz Burmistrz Miasta Jasła. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali koszulki i czapeczki z logo firmowym PGNiG ufundowane przez Gazownię Jasielską.

Tegoroczna Szkoła Młodych Matematyków zorganizowana została we Wrocławiu – mieście, z którym związana jest postać patrona konkursu.

Młodzi matematycy w drodze do Wrocławia odwiedzili Planetarium i  Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. W planetarium wzięli udział w zajęciach edukacyjnych Astronomia w fizyce, zaś w obserwatorium astronomicznym podziwiali największą w Polsce lunetę.

Drugiego dnia wycieczki młodzież zwiedziła Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku, Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech w Lądku Zdroju, oraz najpiękniejszą w Polsce, marmurową Jaskinię Niedźwiedzią koło Kletna. Po drodze zobaczyli twierdzę w Kłodzku oraz krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich.

Następny dzień przeznaczony był na zwiedzanie Wrocławia. Dużą atrakcją dla  uczestników wycieczki było obejrzenie Panoramy Racławickiej upamiętniającej zwycięską bitwę pod Racławicami oraz zbiorów malarstwa znanych artystów polskich w Muzeum Narodowym. Spacerując po Wrocławiu młodzież zobaczyła Ossolineum – bibliotekę z największymi w kraju zbiorami cennych rękopisów i starodruków, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Ratusz i pięknie odrestaurowane kamienice w rynku miasta. Zwiedziła także wrocławskie uczelnie: Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską. W głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego podziwiała  wspaniałą, barokową Aulę Leopoldyńską na I piętrze oraz świeżo odrestaurowaną salę muzyczną Oratorium Marianum. Uczestnicy Szkoły Młodych Matematyków mieli okazję spotkać się z pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej dr Marcinem Magdziarzem, który pokrótce przedstawił historię uczelni i oprowadził młodzież po kilku jej obiektach – wśród nich było Centrum im. Hugona Steinhausa. Wieczorem, w Operze Wrocławskiej młodzież obejrzała komedię liryczną Falstaff, którą skomponował Giuseppe Verdi.

W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili jeszcze skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu.

W ramach Szkoły Młodych Matematyków młodzież uczestniczyła w konferencjach matematycznych, na których przedstawiała wcześniej przygotowane przez siebie referaty i prezentacje multimedialne. Wszyscy uczestnicy Szkoły brali udział w konkursach matematycznych w poszczególnych grupach wiekowych. Rozwiązywali test ze znajomości odwiedzanych krain geograficznych oraz quiz o życiu i działalności patrona Jasielskiego Konkursu Matematycznego – Hugona Steinhausa. Wszystkie konkursy kończyły się podsumowaniem oraz rozdaniem dyplomów i nagród rzeczowych. Młodzież wysłuchała również pogadanek o treści wychowawczej.

W ramach zajęć integracyjnych odbył się wieczorek zapoznawczy połączony z wyborem Miss i Mistera Młodych Matematyków.

Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki hojności sponsorów, którym – jako organizatorzy serdecznie dziękujemy.

W imieniu organizatorów Szkoły Młodych Matematyków – Urszula Zoła

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
m
m
2024 lat temu

😮

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x