r e k l a m a
Wiadomości

Likwidacja sądu grodzkiego w Jaśle wpłynie na szybsze rozpoznawanie spraw

Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 lipca br. została zlikwidowana część sądów grodzkich, w tym wydział grodzki w Sądzie Rejonowym w Jaśle. Jak jednak podkreśla sędzia Małgorzata Janczura, poprawi to sytuację w jasielskim sądzie gdyż drobne sprawy będą szybciej rozpoznawane.

Decyzja MS o likwidacji sądów grodzkich spowodowana była kosztami ich utrzymania. Wzięto przede wszystkim pod uwagę znikomą ilość spraw jakie do nich wpływały, a także obciążenia budżetowe sądu z tytułu dodatków funkcyjnych (np. przewodniczącego wydziału czy kierownika sekretariatu). Co więcej koszty wiązały się z kontrolą pracy takiego wydziału, które były przeprowadzane raz na cztery lata (wizytator, inspektor do spraw biurowości). A dodatkowym obciążeniem finansowym były oddzielne ewidencje (repertoria i wykazy).

Po likwidacji sądu grodzkiego w Jaśle, sprawy zostały przekazane do odpowiednich wydziałów i będą rozpoznawane nadal w sądzie w Jaśle.

Sprawy karne prowadzone przez wydział grodzki, zostały przejęte przez wydział II karny Sądu Rejonowego w Jaśle a sprawy cywilne przez I wydział cywilny Sądu Rejonowego w Jaśle. Wszystkie sprawy pozostały w sądzie w Jaśle i są rozpoznawane przez sędziów orzekających w wydziale karnym i cywilnym – mówi Małgorzata Janczura, przewodnicząca II wydziału karnego Sądu Rejonowego w Jaśle.

Zdaniem sędzi Janczury zmiana w organizacji sądu w Jaśle nie odbije się na niekorzyść klientów jak i pracowników sądu.

Nie wpłynęło to w żadnej mierze na niekorzyść klientów sądu a także pracowników sądu. Wszystkie sprawy, które były do tej pory rozpoznawane w sądzie w Jaśle są rozpoznawane i nie ma z tym żadnego przestoju. Myślę, że będą te sprawy trochę szybciej rozpoznawane w krótszych terminach – dodaje sędzia Janczura.

Likwidacja sądów grodzkich przebiega etapowo. Najpierw zostały zlikwidowane wydziały grodzkie w sądach małych, z dniem 1 lipca w sądach średnich, takim jakim jest sąd w Jaśle, a od dnia 1 stycznia 2010 roku, znikną wszystkie wydziały grodzkie.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
abcTemidareformator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
reformator
Gość
reformator

Najlepiej nie sądzić:ani żywych,ani umarłych,a będzie sprawiedliwość za friko…
bo sama wymierzana.

Temida
Gość
Temida

Hmmm… Jeżeli likwidacja Sądu Grodzkiego wpłynie na szybsze rozpoznawanie spraw, to utworzenie tego Sądu wpłynęło na wydłużenie rozpoznawania spraw, a pamiętam jak dzisiaj, gdy minister sprawiedliwości zarzekał się że utworzenie Sądów Grodzkich przyspiesz pracę sądów.. Paranoja….

abc
Gość
abc

[b]Komentarz usunięty po zgłoszeniu naruszenia zasad forum[/b]

Close
X