Wiadomości

Mają 130 lat doświadczenia i nowoczesny sprzęt bojowy. Jasło zazdrości

Ochotnicza Straż Pożarna w Szerzynach liczy już 130 lat. Jest to jedna z najstarszych jednostek w województwie małopolskim. Prócz historii i doświadczenia, w Szerzynach stawiają na nowoczesność. Podczas jubileuszowych obchodów, jednostka OSP wzbogaciła się o nowoczesny wóz pożarniczy marki mercedes.

Ten wóz strażacki został zakupiony ze środków komendanta głównego PSP oraz Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego, ponadto dofinansowania udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt zakupu to kwota 550 tys. zł. Koszt dla gminy przy tak dużym obciążeniu to 160 tys. zł – mówi Grzegorz Gotfryd, przewodniczący Rady Gminy Szerzyny.

Na uroczystości obecni byli m.in. przedstawiciele władz centralnych z gen. Wiesławem Leśniakiewicz, komendantem głównym PSP. Wśród gości znaleźli się również delegacja z Jasła – starosta Adam Kmiecik oraz Wiesław Latoszek, komendant powiatowy PSP w Jaśle.

Obaj mówili, że nowy wóz, jakim dysponuje OSP w Szerzynach jest do pozazdroszczenia i przydałby się jasielskim strażakom. Jak jednak zgodnie dodają, w razie potrzeby będzie on brał udział  w akcjach gaśniczych również na terenie powiatu jasielskiego.

 – Na terenie powiatu jasielskiego nie ma Ochotniczej Straży Pożarnej, który by posiadała samochód takiej klasy. Nawet Państwowa Straż Pożarna, jednostka powiatowa, takiego samochodu nie posiada, dlatego spoglądam na niego z radością ale też z zazdrością. Z zazdrością dlatego, że nie mamy a chcielibyśmy mieć, a z radością dlatego, że ten samochód będzie również obsługiwał te gminy powiatu jasielskiego przygraniczne, a w razie potrzeby również dalsze. Tak, że na pewno przysłuży się również powiatowi jasielskiemu – mówił starosta Adam Kmiecik. 

Starosta przyznaje, że na dzień dzisiejszy Jasła nie stać na zakup wozu o takich parametrach techniczno – taktycznych. Podkreśla jednak, że z „małą pomocą”  powiat  jest w stanie zrealizować taką inwestycję.

W tym momencie na pewno nie jesteśmy w stanie kupić takiego samochodu, natomiast przy takim „montażu” finansowym jaki miał miejsce w Szerzynach, na pewno tak. Dlatego wizyta pana nadbrygadiera (Wiesława Latoszka, komendanta PSP w Jaśle – przyp. red. ) była dla mnie również okazją do tego aby chwilę porozmawiać. Wymieniliśmy kilka zdań i zasygnalizowałem, że w powiecie jasielskim taki wóz też byłby potrzebny – dodaje Kmiecik

Pytany o potrzeby jasielskiej Straży Pożarnej Wiesław Latoszek twierdzi, iż tabor samochodów jest w miarę możliwości unowocześniany, ale dodaje, że potrzeby nadal są. Obecnie PSP w Jaśle wystąpiła o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, zakupu samochodu gaśniczego, którego koszt to ok. 1 mln 200 tys. zł

Zakupienie samochodu gaśniczego o wysokich parametrach, o środkach gaśniczych, które będą na tym samochodzie,  byłby pomocny na wypadek ewentualnych zdarzeń, konkretnie pożarów w zakładach dużego ryzyka. Na terenie Jasła są to trzy zakłady – mówi Wiesław Latoszek. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kopia z innego portalu
Kopia z innego portalu
2024 lat temu

Gmina Szerzyny: 7 wiosek, 8 tys. mieszkańców i sprzęt w OSP lepszy niż w PSP w Jaśle. Paranoja. Czy w tym kraju ktoś myśli po gospodarsku, logicznie? Od lat trwa współzawodnictwo kto przejmie "rząd dusz" w OSP na Podkarpaciu i w Małopolsce. Do rywalizacji między SLD i PSL włączyło się PIS. Jest to przecież walka o dużą rzeszę potencjalnych wyborców i politycy tych partii prześcigają się, by podkupić jak największe tereny wyborcze. Gdyby nie czynili tego za nasze pieniądze, lecz za swoje składkowe byłoby OK. Starosta mówi,że w powiecie jasielskim istnieje 97 jednostek OSP, a czy Państwo wiecie, że utrzymanie… Czytaj więcej »

nowy szerzynianin
nowy szerzynianin
2024 lat temu

Szerzyny nie mają 7 wiosek tylko 5 łącznie z miejscowością Szerzyny czyli: szerzyny, swoszowa, żurowa, czermna i ołpiny a że oni dostali wóz to cóż – każdy sobie samochód skrobie !!! se wyskrobali – se mają i git!!!!!!!

Zobacz także
Close
Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x