r e k l a m a
Wiadomości

Mamy dowody – to nie jest dąb Hitlera!

Dziennikarze Jaslonet.pl dotarli do materiałów, które jednoznacznie potwierdzają, że przy Jasielskim Domu Kultury nie rośnie dąb Hitlera.

Weszliśmy w posiadanie między innymi zdjęć z 1945 roku, na których widać, że w miejscu, gdzie od trzech lat powinien rosnąć słynny dąb Hitlera, nie ma nic prócz gruzu.

Fotografia z albumu „Jasło zburzone nienawiścią – wydźwignięte pracą”
(kliknij, aby powiększyć)

Zdjęcia te są powszechnie dostępne w publikacjach poświęconych Jasłu. 

Jednak żeby mieć pewność co do naszej hipotezy, popytaliśmy osoby, które mają rzetelną wiedzę na temat tamtych czasów.

Gdy dotarliśmy do jednego z jaślan, ze zdziwieniem odkryliśmy, że w swoim archiwum człowiek ten ma zdjęcia wykonane w sierpniu 1945 roku, na których dokładnie widać miejsce rzekomego posadowienia dębu.

fot. W. Walczak / sierpień 1945
(kliknij, aby powiększyć)

W oddali widać rosnący dąb

fot. W. Walczak / sierpień 1945
(kliknij, aby powiększyć)

Tak obecnie wygląda zbieg ulic Kołłątaja i Kościuszki

Autorem fotografii był pan Wojciech Walczak, którego zdjęcia można było oglądać podczas wielu wystaw organizowanych w Jaśle.

Słowo przeciwko fotografii

Zdjęcia podważają relację Kazimierza Polaka. Przypomnijmy – Polak twierdzi, że drzewo zostało zasadzone 20 kwietnia 1942 roku, a sadzonka miała wówczas półtora metra wysokości. Drzewo miało przetrwać wojnę, ale jak widać na zdjęciach musiałoby ono zostać zasadzone po 1945 roku.

Pojawiła się również hipoteza, że drzewo zostało wyrwane przez dr Kadyego i zasadzone na wiosnę 1945 roku. Zdjęcia z  sierpnia ’45 nie potwierdzają tej hipotezy.

Ponadto obwód drzewa jest nieadekwatny do jego rzekomego wieku. Dla porównania dąb Piłsudskiego, który rośnie na terenie Stadionu Czarnych, ma o wiele większy obwód niż starszy od niego dąb Hitlera.

Co na to władze miasta?

Będziemy pytać władze miasta i burmistrz Marię Kurowską, dlaczego nie zachowały więcej dystansu i sceptycyzmu wobec niezweryfikowanych historycznie doniesień Kazimierza Polaka.

Tym bardziej jest to frapujące, że Urząd Miasta powinien dysponować rozległą wiedzą na temat Jasła a przynajmniej zapoznać się z bogatą bazą materiałową i fotograficzną, którą posiada na swojej stronie internetowej.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaślanka
Jaślanka
2023 lat temu

Wreszcie coś mądrego na ten temat :yes:

mieszkaniec jasla
mieszkaniec jasla
2023 lat temu

BRAWO PORTAL TEZ SZUKAŁEM TYCH ZDJĘĆ PONIEWAZ WIDZIAŁEM JE JUZ KIEDYŚ. MOJE GRATULACJE

Ja
Ja
2023 lat temu

Pan Polak twierdził ze mial Póltora metra sadzonka nie metr a pozatym na ostatniej fotografi jest drzewo

jaslak
jaslak
2023 lat temu

bravo super macie u mnie P……

dertio
dertio
2023 lat temu

nazwa jej wioski zostanie zmieniona z Dąbrówki na Dębówke a na cześć Stalina przodek k…….. posadził kasztan w jej ogródku
wyrosła ruda kasztanica

jaślanin86
jaślanin86
2023 lat temu

Brawo!!! chociaż i tak uważam że nie należy go wycinać ani robić tam ronda!!!..będziecie mieć więcej wejść 🙂

ania
ania
2023 lat temu

lol

wuju
wuju
2023 lat temu

Historycy się głowili a wystarczyło na zdjęcia spojrzeć. Gratuluję szybkiego i profesjonalnego podejścia do tego co Pan robi i pisze.

us)
us)
2023 lat temu

Moje gratulacje!- a od "Ja" owszem na tej fotografii jest drzewo ,ale starczy porównac jego wysokośc z ludzmi ,lub ruinami ,żeby się przekonac że na pewno jest o wiele za duże jak na sadzonkę nawet 2 metrową !

zatroskany historia
zatroskany historia
2023 lat temu

Nie wiem o jakim panu Polaku tu mowa, ale wszyscy ktorych znalem sa malo ciekawymi osobnikami ktorych nie mozna traktowac powaznie. W wiekszosci albo alkoholicy lub niezrownawazeni psychicznie. Brawo ze mamy wciaz madrych ludzi i wlasnie tutaj przedstawili dowody ze ten pan
Polak chyba cierpi chyba na pomrocznosc jasna
i teraz po tylu latach dostal tego oswiecenia.

oko
oko
2023 lat temu

HA ,HA ,HA !!!!Tego mi trzeba było z rana !!!!! Królestwo za widok miny "tej pożal się Boże "-burmistrzowej !!jak zobaczy te fotki.

lakiluck.pl
lakiluck.pl
2023 lat temu

Gratuluję patriotycznej postawy i znajomości
historii Jasła:lol:.p.burmistrz.:D
Nie warto wyrywać się przed szereg.Po co rondo?
Jakie zagrożenia,niebezpieczeństwa?Centrum jest
odciążone przez obwodnicę,a dewastacja tego co
już jest zrobione?Podejrzenie o przestępstwo
niegospodarności bardzo możliwe…B):bigeek:

hala
hala
2023 lat temu

może ta sprawa czegoś panią Kurowską nauczy, oby tylko nie było potwierdzenia że " Polak przed szkoda i po szkodzie głupi"
Jak to dobrze że Jasło ma mądrych młodych redaktorów, gratulacje.

daniec
daniec
2023 lat temu

Ale jaja

prawicowy ludowiec
prawicowy ludowiec
2023 lat temu

„Pojawiła się również hipoteza, że drzewo zostało wyrwane przez dr Kadyego i zasadzone na wiosnę 1945 roku. Zdjęcia z sierpnia 45 nie potwierdzają tej hipotezy.”
może zasadził dr Kadyi później ?

jasio
jasio
2023 lat temu

Osobiście całą szopkę'dębem Hitlera' za kompromitację władz Jasła ale uważam ż publikowane zdjęcia to zaden dowód, w czasie gdy robiono publikowane zdjęcia dąbek miał okołóo 100-150 cm i mógł byc niewidoczny zza zwałów gruzu.

po***
po***
2023 lat temu

BEZ PRZESADY !!!-widząc te fotografie i to co z Jasła zostało po wojnie . Na pewno ówcześni mieszkańcy mieli o wiele większe zmartwienia niż jakieś tam drzewko !.A nawet gdyby to była prawda , to w tej ruinie na pewno nie wiele drzew ocalało, i każde było na wagę złota ,czy hitlerowskie ,czy nie . Ale trzeba miec dużą wyobraznię żeby uwierzyc ,że coś rośnie na tej ruinie .

sara
sara
2023 lat temu

nareszcie dobra nowina, ale i tak jestesmy posmiewiskiem calej polski, europy i swiata :upset: i to przez DĄB jejciu w jakim swieie my zyjemy pierwsze na cala polske leci nowina ze w jasle jest dab ufundowany przez hitlera, ze wladze chca go spalic, a okazuje sie ze w tamtych czasach go wcale nie bylo. Ludzie zastanowicie sie zanim cos powiecie, sprawdzcie te informacje a nie osmieszajcie naszego Jasła. WSTYD MI ZA WAS

asd
asd
2023 lat temu

a 3 fotka i to drzewo? moze to był prezenrt Hitlera ???heheh

tow.Trocki
tow.Trocki
2023 lat temu

Po wkroczeniu Armii Czerwonej dąb nazista zszedł do podziemia ale sobniowscy czekiści potrafili go namierzyć po 70 latach

-.-
-.-
2023 lat temu

przecież można zbadać ile drzewo ma lat!
a chcąc nie chcąc TO drzewo nie wygląda na 64lata.
LOGIKA !!

babajaga
babajaga
2023 lat temu

akurat nie jestem z Jasła ale przeglądam Wasz portal bo jest ciekawy,Najgorsze w tym "dębie" jest to, że burmistrzyni Jasła okazała się osobą śmieszną i żałosną. Pełni służbę społeczną a nie zasiada na stanowisku ale nie ma tej świadomości. Smutne

Jas
Jas
2023 lat temu

Tak się zastanawiam. Czy Kurowska kompromituje się z własne głupoty, czy ktoś jej tak wspaniale doradza i celowo ją ośmiesza?

stalin
stalin
2023 lat temu

podobno ten dąb to na cześć stalina pposadzono

Papkin
Papkin
2023 lat temu

Polak to prowokator,kim on naprawdę jest chyba rzeczywiście trzeba z nim do IPN!!!

land
land
2023 lat temu

Mam 60-cio letniego dęba ale jest dwa razy grubszy, ten może mieć około 30-tu lat.

POLAKOWA
POLAKOWA
2023 lat temu

Ten "POLAK" to nie przypadkim Niemiec schizofrenik?

Krosno24
Krosno24
2023 lat temu
bodzio
bodzio
2023 lat temu

Przecież tu chodzi o drzewo- żywe rosnące w centrum miasta a nie jest istotne czy posadził go Hitler czy Stalin. Nie pozwólmy wyciąć tego wspaniałego dębu.

Antek
Antek
2023 lat temu

Dobra robota. Szkoda, że we władzach miasta nie ma kogoś, kto obdarzony chociażby jedną szarą komórką najpierw by się zastanowił, a dopiero potem gadał.

Polka
Polka
2023 lat temu

ciekawe jak wybrnie z tej całej historii nasza GRANDE MARYJA….
Ciekawe czy przez całe życie z jej ust tak pusty i bzdetny słowotok sie toczył…
W jej wydaniu "milczenie jest złotem a mowa….pomyjami"

m
m
2023 lat temu

"Land" ma rację. Ten dąb został prawopodobnie posadzony pod koniec l. 60 przy okazji przebudowy skrzyżowania ul. Kościuszki i Kołłątaja. Wtedy powstała właśnie tutaj wysepka z dębem, później zresztą też przebudowywana. Wysepkę tą zbudowano po to, by uniemożliwić jazdę ul. Kościuszki na wprost w kierunku stacji PKP, ponieważ wcześnie kierowcy zwłaszcza spoza Jasła powodowali tu często wypadki – jadąc od Rynku na wprost wymuszali pierwszeństwo na jadących ul. Kołłątaja od strony Parku – nie było miesiąca bez wypadku czy kolizji. Przy starym układzie zabudowy trudno w ogóle sobie byłoby wyobrazić posadzenie drzewa w tym miejscu – musiałoby rosnąć na samym… Czytaj więcej »

alejajaja
alejajaja
2023 lat temu

burmistrzyni podejmują wszystkie decyzje majac TAKĄ GŁĘBOKĄ WIEDZE hihi a myślicie że coś więcej wiedzieli kasując w Gmracie wysypisko ?wiedzieli le samo co o dębie! ale przyjdzie czas na rozliczenia tralala

kolejność
kolejność
2023 lat temu

kolejność czynności w wykonaniu władzy miasta: najpierw czyn a potem myśl; w tym przypdaku najpierw słowotok bzdur rozgłośnionych na cały świat, potem może będzie chwila refleksji, a może nie – w każdym przypadku, tak jak i przy rezygnacji z budowy zakładu zagospodarowania odpadów w Gamracie, winni wszystkiemu są radni miejscy.

buahaha
buahaha
2023 lat temu

Tacy z was "dziennikarze" jak ze mnie strażak

xD
xD
2023 lat temu

nic z tego nie czaje xD:confused:

XYZ
XYZ
2023 lat temu

Ludzie bierzcie czekny jedziemy do Egiptu rozwalić piramidy bo przecież przez ciemiężycieli faraonów kosztem krwi i cierpienia wzniesione , potem piramidy w Meksyku , następnie uporajmy się z pozostałościami największych barbarzyńców rzymian itd aż po pałac kultury a jak już z wszystkim się uporamy i potwierdzimy ,że dąb jest dzieckiem hitlera to i jego wytnijmy .Oczywiście żeby nie było wątpliwości to tylko żart ale i tak gratuluje i umysłu pomysłodwcom wycięcia biednego drzewka. Acha jeszcze wierzbe na Sobieskiego trzeba wyciąć.

azk
azk
2023 lat temu

dąb ten nie wygląda mimo wszystko na 65 latka

dyzio
dyzio
2023 lat temu

to jaslonet ma dziennikarzy

:D
:D
2023 lat temu

Nieźle… tyle szumu o nic. Wystarczyło zapytać nawet starszych ludzi, oni na pewno pamiętają, czy po wojnie było tam jakieś drzewo, czy nie. Te zdjęcia to najlepszy dowód! A burmistrzowa jak zwykle dała czadu xD B)

michał
michał
2023 lat temu

Władze miasta doskanale wiedzieli i wiedzą,że ten dąb nie jest hitlera!Zrobili umyślną propagandę sądząc,że zdobędą tym poparcie opini publicznej aby go wyciąć.A po co go wycinać?Oczywiście dlatego,że przeszkadza w zbudowaniu ronda.Przecież pani burmistrz powiedziała,że posadzi nowy dąb,tylko nie dodała,że będzie w nowym miejscu tzn. w centrum przyszłego,nowego ronda!

pepe
pepe
2023 lat temu

Zostawcie Maryję Świętą, ona nie ponosi tu żadnej winy. Jest jaka jest komletnie nie nadaje sie do niczego, ale czy to jej wina? Gdzie są teraz ci, którzy ją wylansowali, panowie Stanisław, ks. Sobniowski i reszta bandy? Ciekawe kogo teraz zafundują w najbliższych wyborach, bo ja stawiam na Wiesia J., ktory na pewno miałby lepsze recenzje niż ta pożal sie Boże rządząca kobieta. Pytanie do możnych Jasła, jakiego teraz d….a wystawicie na pośmiewisko?

xx
xx
2023 lat temu

moim zdaniem jest to manipulacja. to po pierwsze. oba zdjęcia zostały zrobione pod innym kątem i w ogóle z różnych odległości. nad tym się nie zastanawialiście. mnie bardzo irytuje to, czego my się tym interesujemy. tym powinni się zająć historycy, dotrzeć do jakichś źródeł w niemczech, może są jakieś dokumenty zachowane w polsce. należy poszukać w źródłach, bo takie szukanie po zdjęciach nie jest dla mnie absolutnie wierygodne. proszę o trochę większy obiektywizm.

Back to top button
43
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x