Wiadomości

"Mamy obowiązek przekazywać światu prawdę o tych wydarzeniach" (foto)

W Zespole Szkół Technicznych odbyła się inauguracja roku szkolnego i uroczyste obchody 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczysta akademia związana z rocznicą wybuchu największego konfliktu zbrojnego, odbyła się w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 roku.

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele władz powiatowych ze starostą jasielskim Adamem Kmiecikiem na czele.

Podczas akademii prelekcję na temat wydarzeń tamtych dni na terenie Jasła przedstawił Mariusz Świątek, historyk Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Moim celem było pokazanie tego co działo się w pierwszych miesiącach września na miejscu w Jaśle. Powszechnie wiadomo, że nie było tutaj bitew, które decydowałyby o losach kampanii, niemniej jednak miejscowa społeczność, mężczyźni, którzy zostali wcieleni do Batalionów Obrony Narodowej z wielkim oddaniem, poświeceniem, mimo olbrzymiej przewagi technicznej i liczebnej przeciwnika, starali się bronić swoich domów. Trzeba im oddać hołd za to, że nie uciekli, że nie zostawili tych linii obrony i dali odpór na tyle na ile mogli – mówił Mariusz Świątek

Starosta Adam Kmiecik podkreślił, że naszym obowiązkiem względem bohaterów tamtych dni jest nasza pamięć. Tym bardziej, że świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej.

Czas upływa i my mamy obowiązek przekazywać światu prawdę o tych wydarzeniach i mówić, kto był sprawcą, kto był katem, a kto był ofiarą. Również wasz obowiązek, drodzy młodzi ludzie, aby nie przechodzić obojętnie wobec prób fałszowania tej historii i zawsze głośno na takie próby reagować – powiedział Adam Kmiecik.

Dzisiejsza uroczystość miała podwójny wymiar. Z dniem1 września Zespół Szkół nr 1 zmienił nazwę na Zespół Szkół Technicznych.

Decyzją rady pedagogicznej postanowiliśmy zmienić nazwę szkoły, bo Zespół Szkół nr 1, to taka bezosobowa nazwa, nie mówiąca nic jaka to szkoła, w jakich specjalnościach kształci a my jesteśmy szkołą ściśle techniczną. Pomysł zmiany został przyjęty w naszej szkole jednogłośnie, również zwróciliśmy się do Powiatu o wyrażenie zgody na to aby zmienić nazwę naszej szkoły i taką zgodę otrzymaliśmy – mówi Grzegorz Zięba, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. 

Po zmianie nazwy szkoły nie zmieniły się kierunki kształcenia. Szkoła nadal kształci w kierunkach: mechanicznym, elektrycznym i informatycznym.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x