Wiadomości

Marek Rząsa z PO: "Jeśli to się potwierdzi, to jest to skandal"

Po wizycie Jarosława Kaczyńskiego, wczoraj do Jasła przyjechał Marek Rząsa. Poseł Platformy Obywatelskiej spotkał się z samorządowcami z gmin powiatu jasielskiego, które najmocniej ucierpiały podczas powodzi.  

Nie mamy lokalnego parlamentarzysty, dlatego z chęcią przyjęłam zaproszenie i przyjechałam do Jasła. Liczymy na to, że pan poseł coś nam pomoże – mówiła na konferencji posła Rząsy – Małgorzata Salacha, burmistrz Kołaczyc.  

Konferencja bez akcentów i bez konkretów

Poseł wysłuchał skarg samorządowców, obiecał pomóc, ale konkretów żadnych nie podał. Przekonywał za to, że konferencja nie miała znamion politycznych.

– Uważam, że spotkanie było bardzo owocne, bardzo się cieszę, że nie było tu żadnych akcentów politycznych, bo nie o to chodzi. Dzisiaj polityka idzie w kąt, trzeba pomóc tym, którzy najbardziej ucierpieli.  

Na konferencji byli obecni między innymi burmistrz Kołaczyc,
wójt gminy Jasło i gminy Tarnowiec

Towarzysząca posłowi Monika Prokop, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej, z urzędu wojewódzkiego, powtórzyła sobotnią wypowiedź wojewody podkarpackiego, o zabezpieczeniu środków dla powodzian i wypłatach jednorazowych środków finansowych w kwocie 6 tys. zł.  

Nie wiadomo jednak, kiedy ruszą promesy na usuwanie skutków powodzi, na które czekają samorządowcy.  

Najtrudniejsza sytuacja w Skołyszynie

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Skołyszyn, gdzie Ropa oraz potok Olszynka zalały wszystkie miejscowości w gminie – Siepietnicę, Skołyszyn, Sławęcin, Przysieki i Trzcinicę. W gminie, w której powierzchnia wynosi 7,6 tys. ha, pod wodą znalazło się 2 tys. ha. a 200 osób zostało ewakuowanych.  

Wstępnie straty szacuje się tam na 7 mln zł, z tego 2 mln zł to straty wynikłe z uszkodzenia oczyszczalni ścieków w Trzcinicy. Wójt gminy podkreśla jednak, że są to tylko wstępne szacunki.  

Sytuacja jest nadal bardzo poważna, straty obejmują infrastrukturę drogową, kanalizacyjną i wodną a także budownictwo, mienie komunalne. To są też straty społeczne – zniszczone zostały szkoły, domy ludowe. Są to bardzo wymierne straty – mówi Zenon Szura wójt gminy Skołyszyn.

Kołaczyce ciągle odcięte od świata

Z kolei starty po powodzi w Kołaczycach szacuje się wstępnie na 10,5 mln zł. Miasto boryka się  nadal z brakiem komunikacji. Drogi na Pilzno i na Jasło nadal są zamknięte, jedyny dostęp do miasta jest przez most w Bieździadce.  

Ubolewam nad losem mieszkańców gminy Kołaczyce, ponieważ są  takie miejscowości, gdzie przy drogach zostały poniszczone wszystkie prywatne mosty. Wiele osób nie stać, aby odbudować te dojazdy, a samorząd nie może na cele prywatne pieniędzy przekazywać. Liczymy na to, że będzie jakiś program rządowy, aby tym ludziom pomóc – mówi Małgorzata Salacha.

„To wina zapory w Klimkówce”; „Jeśli to się potwierdzi, to jest to skandal”

Zdaniem Stanisława Pankiewicza, wójta Gminy Jasło, przyczyną zalania obszarów wzdłuż rzeki Ropy, było złe prowadzenie gospodarki wody przez zaporę w Klimkówce.  

Zdaniem Pankiewicza, Klimkówka „wiedząc o opadach, które miały przyjść za 12 godzin, mogła spuścić wodę do zera”  

Wiedząc o takich intensywnych opadach spokojnie było nadwyżkę wody spuszczać, bo o tym mieszkańcy Trzcinicy, przysiółka Topoliny wiedzą a my poziom wody obserwujemy na bieżąco –  mówił Pankiewicz.  

Tego, zdaniem Pankiewicza, nie zrobiono i gdy zaczęło intensywnie padać sytuacja była poważna. Większy zrzut wody gdy Ropa wychodziła z koryta spowodował zalanie.  

W południe Klimkówka najprawdopodobniej spuściła nadwyżkę wody, gdyż zbiornik nie mógł wytrzymać i to było powodem zalania i Jasła i gminy Jasło – przekonywał Pankiewicz.  

To jest ważna informacja – powiedział poseł – Gdyby to się faktycznie potwierdziło i zdecydowało o tym, że Jasło zostało zalane, to jest to skandal – mówił Rząsa  

Poseł obiecał złożyć  w tej sprawie wniosek na posiedzeniu klubu parlamentarnego – w środę zostanie poruszona sprawa RZGW.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

27
Dodaj komentarz

avatar
27 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Do piś-mania-- Lorddo Pismana-LordMałgorzataJaslaninPiS-man Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
józek
Gość
józek

Boże! Skąd te platfusy biora kandydatów na psołów?

zak do PiS-man
Gość
zak do PiS-man

Rząsy nikt nie wygwizdał,jak waszego Jarka w niedziele.Prezesik PiS odpuścił sobie Gądki,gdyż bał się pytań,które mu wcześniej zadano,np: "Czy odwiedził chociaż grób Senatora Zająca".Żółć z purpurą na jego twarzy to zbyt wiele na człowieka w podeszłym wieku.Pamietajmy też że Jarosław nic dla powodzian nie przywiózł,prócz swej żałosnej osoby.

PiS-man
Gość
PiS-man

Jasiu! Teraz obowiązuje inne: bierny, mierny ale z Platformy 😀

józek
Gość
józek

zak – a na spotkaniu z Rząsą to oprócz tych, co go zaprosili i dziennikarzy to w ogóle ktoś był?

jasiu
Gość
jasiu

PS-man.Ja Ci mogę tylko współczuć

Lord
Gość
Lord

Brawo panie Rzęsa!!!! te pisiory wykorzystują powódź do własnej kampani to poprostu skandal!!! Będę głosował na Platformę Obywatelską z całą rodziną.Dość już tych niekompetentnych osób w naszym kraju!!!!!B)

Byłem tam
Gość
Byłem tam

Na spotkanie zapraszał Pan Poseł Rząsa.Zaproszonymi byli wójtowie z powiatu jasielskiego.Stawili sie włodarze wszystkich gmin powiatu,nawet Ci związani z PiS,gdyż rozumieją że obecnie nie liczą się politycze barwy.Niestety nie rozumieją tego PiS-owcy z miasta i ich prezio z Warszawki,którzy zrobili cyrk na wałach.

Szczur
Gość
Szczur

Pisiory zostały wypłukane z nory i robią w pory.

PiS-man
Gość
PiS-man

Lord – a co z moim biletem się dzieje prawdomówny wyborco PO? 😀

Jaslanin
Gość
Jaslanin

Pisiory won z mojego miasta…………………………………..

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Panie Kaczyński,chętnie skorzystam z jednego z trzech milionów mieszkań,które Pan obiecał.Obecnie wraz z rodziną przebywamy u szwagierki,gdyż nasz dom nadaje się tylko do rozbiórki.

do Pismana-Lord
Gość
do Pismana-Lord

Wiesz jest tyle miejsc w psychiatryku zajętych,że musisz jeszcze chwilę poczekać. Bilet oczywiście dostaniesz,ale tylko w jedną stronę!!! Jak czytam twoje wypowiedzi to mnie mdli! Zadzwoń do Torunia po nowy materiał propagandowy,bo się powtarzasz jak typowy " moherowiec"B)!!!!!!!

jasiu
Gość
jasiu

PIS-man.Słuchaj koleś.PO i PIS to odłamy z tego samego słusznego korzenia.Mam propozycję.Stwórzmy taki system aby pewne stanowiska były obsadzane przez fachowców.Wznoszę hasło: Znakomity fachowiec,ale bezpartyjny.Znasz to hasło z czasów tzw:komuny?

PiS-man
Gość
PiS-man

Bezradny i nieporadny niczym poseł Rząsa – kwintesencja podkarpackiej PO 😀 A już myślalem, że Łukacijewskiej Elżbiety w tej dziedzinie nikt i nic nie przebije 😀

jo
Gość
jo

COSIK MI SIE WIDZI ZE JEŚLI TO PRAWDA TO JEST PRZESTĘPSTWŁO,A SKANDAL TO PLECIENIE GŁUPOT PRZEZ PŁOLITYKÓW HEJ.

Mateo
Gość
Mateo

Platforma oznacza konkrety,natomiast PiS to ciągłe napuszczanie Polaków na siebie

ben
Gość
ben

Przynajmniej konkretniej, a nie obwiniać rząd i brak tamy na rzecze która nie była bezpośrednią przyczyną zalania. Należy zbadać sprawę Klimkówki.

wujek dobra rada
Gość
wujek dobra rada

Stary.Bóg nie ma z tym nic wspólnego.Czy pytanie o branie kandydatów dotyczy tylko jednej partii?Zastanów się człowieku i przestań prowadzić kampanii.Zrozumiano.no

gorol
Gość
gorol

Jeżeli się to potwierdzi,to skandal to jest mało.

O.
Gość
O.

Pan Kowalczyk nie dość, że nie potrafi pisać poprawnie to w dodatku, jest obrzydliwie stronniczy. Nie wiem skąd tacy ludzie się biorą. A to nie walka o głosy dla swoje partii? Tak samo można napisać. Ręce opadają nad miernością.

maria awaria
Gość
maria awaria

Dlatego będę głosował na Platformę, bo w ostatnim czasie świetnie radzi sobie z problemami,które spadły na Polskę.Kaczyński natomiast siedzi w szafie i kołysze do przodu i do tyłu.Czasem tylko się wyrwie,jak w ostatnią niedzielę i wtedy pluje jadem na prawo i lewo.

alex
Gość
alex

"Poseł obiecał złożyć w tej sprawie wniosek na posiedzeniu klubu parlamentarnego"-buhahahha i na tym sie skonczy ,na wniosku,tez mi działanie,żal że są tacy posłowie-ale to partia nierobów rządy-nierządy

ja
Gość
ja

Trzcinica to nie gmina Skołyszyn!!!

Arak
Gość
Arak

Tu nie ma co sprawdzać , bo to jest fakt. Goście z grubą kasą musieli przecież poszaleć po zalewie. To nic , że innych później zalało. A jak wybudują jeszcze zbiornik w Myscowej to Jasło zniknie z powierzchni ziemi.

zak do alex
Gość
zak do alex

Kaczyński to może jedynie złożyć łóżko polowe,podobnie jak niedorajdy z PiS.:lol:

strażak z OHP
Gość
strażak z OHP

Nie dawajcie mu zapałek do ręki

Do piś-mania-- Lord
Gość
Do piś-mania-- Lord

Pisman tobie zapałki też odbiorą!!!!!:lol:

Close
X