r e k l a m a
Wiadomości

Miasto użyczy lokalu w centrum Jasła dla Ochotniczego Hufca Pracy

Od listopada br. w Jaśle zostanie utworzone Młodzieżowe Centrum Kariery i Punkt Pośrednictwa Pracy przy Ochotniczym Hufcu Pracy. Radni wydali zgodę na użyczenie bez opłat lokalu w centrum miasta pod tą działalność na okres dłuższy niż 3 lata. Nie obyło się jednak bez burzliwej debaty.

Działalność OHP skierowana jest głównie do młodzieży między 15 a 25 rokiem życia. Jednostka prowadzi m.in. pośrednictwo pracy i poradnictwa zawodowego. Na ten cel z programu Operacyjnego – Kapitał Ludzki organizacja realizuje projekt „OHP jako realizator usług rynku pracy”, który jest w 100% finansowany z pieniędzy UE.

OHP stara się objąć opieką i bezpłatnie pomóc młodym ludziom wejść na rynek pracy, a przede wszystkim wyciąga rękę do tych, którym najtrudniej szukać zatrudnienia.

My jako OHP mamy doświadczenie w szkoleniu „trudnej” młodzieży, która nie zawsze ze swojej winy jest tą młodzieżą wykluczoną społecznie. Dla tej młodzieży właśnie jest OHP, które ukierunkowuje na daną ścieżkę życia, czy kariery zawodowej – mówi Dariusz Paczosa, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Krośnie.

Centra  Edukacji i Pracy Młodzieży OHP działają w kilku miastach województwa w: Przemyślu, Rzeszowie, Tarnobrzegu i w Krośnie. Ponadto OHP uruchomiło od października b.r. Młodzieżowe Centra Kariery w Brzozowie oraz w Lesku.

Jak podkreśla dyrektor Paczosa, pomoc jest wymierna, co widać po Krośnie.

Mamy sprawozdania kwartalne, z których wynika, że pomogliśmy ok. 200 – 300 młodym osobom w znalezieniu pracy krótkoterminowej na wakacjach lub stałą, która ich satysfakcjonuje. Również doradcy zawodowi przeprowadzają różnego rodzaju szkolenia dla tej młodzieży – wyjaśnia Paczosa.

Podczas debaty na sesji, radni zwrócili uwagę dlaczego oddawane są za darmo najatrakcyjniejsze lokale w mieście. W tym przypadku dotyczy to lokalu użytkowego o pow. 106,76m², zlokalizowanego na piętrze budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 w Jaśle.

Pozbywanie się takiego lokalu na rzecz organizacji OHP wydaje mi się całkowicie bezzasadne dlatego, że ten lokal o takim umiejscowieniu powinien przynosić dochody dla miasta. Oddając ten lokal za darmo albo za symboliczną złotówkę miasto traci określoną kwotę pieniędzy – przekonywał radny Marek Barański.

Barańskiego poparł m.in. radny Czeluśniak, który wnioskował aby organizacja przekazała symboliczną opłatę tym bardziej, że zdaniem radnego, jednostki OHP w innych miastach płacą za wynajem lokali.

Głównym założeniem tego projektu było współdziałanie i partnerstwo z samorządami i to dotyczy nieodpłatnego użyczenia tego lokalu. Natomiast resztę, czyli działalność, wyposażenie są zapewnione. Wszystkie jednostki, jakie działają na ternie Polski oraz w naszym województwie i tutaj na naszym terenie – Brzozów oraz w Lesku tam zostały podpisane umowy władzami na użyczenie lokali na określony czas bez opłaty – tłumaczył  Paczosa.

W głosowaniu „za” projektem opowiedziało się 11 radnych, „przeciw” było – 6 radnych, „wstrzymało” się – 2 radych.
        
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lenin Włodzimierz
Lenin Włodzimierz
2024 lat temu

Wot zuchy budiet Komsomoł!

ten zły
ten zły
2024 lat temu

Rewelacyjnie! Wyrzucono z pomieszczeń działające od wielu lat Stowarzyszenie "Z pomocą rodzinie" zajmujące się charytatywną pomocą mieszkańcom powiatu jasielskiego (proszę sobie przypomnieć pomoc szwedzką, w tym wyposażenie dla jasielskiego szpitala) aby przekazać OHP, które będzie pomagać młodzieży za pieniądze unijne. I tak dokańcza się zbożnego celu niszczenia stowarzyszenia pozarządowego działającego bez dotacji ze strony miasta i powiatu na rzecz instytucji państwowej. Zastanawiam się czy ktoś pomyślał nad tym, że po 2013 roku nie będzie już pieniędzy dla instytucji państwowych i samorządowych z UE. Czy nie warto pozostawić a nawet wesprzeć organizacje pozarządowe, bo tylko za ich pośrednictwem będzie można pozyskiwać… Czytaj więcej »

ja
ja
2024 lat temu

po co im te sto metrów? zostało to jakos umotywowane? a może wystarczyłoby 20?
W jaśle jest wiele organizacji pozarządowych chętnych na nawet znacznie mniejsze lokale.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x