Wiadomości

Mieszkańcy TBS walczą o niższy czynsz

0,50 groszy podwyżki czynszu, to dla mieszkańców TBS stanowczo za dużo. Podczas środowego spotkania lokatorzy próbowali przekonać o tym prezesa TBS ABK Leszka Kmiecika i burmistrz Marię Kurowską. Udało się połowicznie.

fot. tbs.jaslo.biz

160 rodzin, które zamieszkują bloki Towarzystwa Budownictwa Społecznego od sierpnia płaci wyższy czynsz – 8,20 zł za metr kwadratowy, a w lokalach o niższym standardzie 4,90 zł.

Zdaniem prezesa TBS Leszka Kmiecika decyzja ta została wymuszona rosnącymi kosztami utrzymania budynków i spłatą kredytów. Zdaniem Kmiecika dochody z lokali użytkowych nie wystarczają już na pokrycie kosztów, dlatego jedynym sposobem na utrzymanie zasobu jest podwyżka czynszu.

Koszty związane z utrzymaniem tego zasobu są wyższe niż przychody i tutaj ustawa jasno mówi, że w takich wypadkach należy podwyższyć czynsz – tłumaczy prezes.

Czynsz rośnie standard spada

Z podwyżką nie zgadzają się lokatorzy, którzy twierdza, że obecna stawka jest zbyt wysoka i nie uwzględnia dochodów mieszkańców jak i dodatkowych opłat za media, które co miesiąc ponoszą. Mieszkańcy skarżą się, że mają jedne z najdroższych mieszkań.

Alternatywą na to, że są gdzieś tańsze mieszkania jest rozwiązanie z nami umowy i przejście na nowe warunki – kwituje Kmiecik.

Mieszkańcy argumentują, że skoro chce się podnosić czynsz to również standard mieszkań powinien być coraz wyższy a jest zupełnie inaczej.

Standard mieszkaniowy w tych blokach jest tragiczny! Ściany są popękane, płytki odpadają – mówi Łukasz Gogosz, mieszkaniec TBS.

Takie kawałki płytek wielkości 15 cm spadają na mój balkon o różnych porach dnia. Kiedyś może dojść do tragedii, jak taki kawałek spadnie komuś na głowę i kto będzie wtedy odpowiadał za to? – mówi Jolanta Marek, która w tej sprawie zabiegała do administratora budynku od 2006 roku, jak widać bezskutecznie.

Opieszałość TBS-u spowodowała, że mieszkańcy na własny koszt usuwają usterki.

Nie mamy już siły chodzić i prosić o naprawienie takiej czy innej usterki, ślemy kolejne pisma nie ma żadnych efektów – mówi nam pani Jolanta Marek.

Czynsz jak w Warszawie

Ceny czynszów w innych miastach Podkarpacia są dużo niższe niż w Jaśle. Przykładowo: w Tarnobrzegu 6,86 zł/m2, Przemyślu 6,50 zł/m2, Ropczycach 6,50 zł/m2, Przeworsku 6,50 zł/m2 czy Krośnie 4,90/m2, 6,85 zł/m2 i 7,30 zł/m2.

Mamy jedne z największych czynszów zaraz po Warszawie. W innych miastach Podkarpacia te czynsze oscylują od 6,5 do 7,3 złotego. Myślę, że tu wystarczy tylko wykazanie dobrej woli i chęci, żeby tę sprawę załatwić polubownie i pójść tym ludziom na rękę – mówi Krzysztof Czeluśniak, radny miejski.

Będzie porozumienie?

Na spotkaniu z mieszkańcami obecna była burmistrz Maria Kurowska, pod którą podlega TBS w Jaśle. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami mieszkańców i funkcjonowaniem TBS, Kurowska podkreśliła, że rozumie oczekiwania mieszkańców.

Myślę, że jest realne częściowe obniżenie, aby wyjść naprzeciwko tym oczekiwaniom mieszkańców, bo rzeczywiście jest kryzys i tutaj różnie jest z pracą. Trzeba to wziąć pod uwagę. Natomiast to nie może tak być, że nic nie podwyższymy, bo ja muszę też dbać o spółkę. Spółka ma bardzo poważne zadania przed sobą i też musi sama się finansować – mówiła burmistrz Kurowska.

Zdaniem Kmiecika częściowe obniżenie czynszów, będzie możliwe albo dzięki dotacji do TBS z Urzędu Miasta albo rezygnacji z remontów i planów budowy kolejnego bloku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tomasz k
tomasz k
2024 lat temu

to mieszkancy tbs maja placic na kolejne inwestycje tbs w czynszu czy splacaja zaciagniete kredyty??
o jakich remontach mowimy jak w tbs zadnych remontow nie ma, chyba ze ktos pomalowanie klatki nazywa remontem, a niedorobki ktore wyszly zaraz po oddaniu, pomimo wielu pism do dzis nie zostaly usuniete.

kubatron
kubatron
2024 lat temu

znowu mądra wypowiedz pani burmistrz ! mamy dowód na to że Bóg nie istnieje bo jużby grzmiało i piorunami strzelało !

sfrustrowana
sfrustrowana
2024 lat temu

Tak oni maja wysokie czynsze, a co ja mam powiedzieć 38 m- 539.80 za miesiąc…moze ktoś coś poradzi….albo przemówi jakaś mądra głowa…he he, o ile takie są.

wyborca
wyborca
2024 lat temu

A żeby dostać się do rady miasta to wińsko i piwsko stawiał kiboluwie!!! Takie rzeczy tylko w Jaśle!!!!!!!!!!

kurcza
kurcza
2024 lat temu

nieźle panie radny!!!

wyborca
wyborca
2024 lat temu

i znowu Czereśniak czeluśniak!!!!! Czy ta gęba wredna nie zniknie tylko obrasta w tłuszcz i trzyma się stołka, tam gdzie wiatr zawieje on jest!!!!!! W tylu partiach był, że śmiało można o nim powiedzieć partyzant!!!!!! Nie obrażając nikogo z tych walczących za okupacji!!!!!

mieszkanka
mieszkanka
2024 lat temu

ludzie nigdy nie pchajcie sie w tbs gnoja nas a mialy byc mieszkania dla ludzi mniej zamoznych

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Czyżby ten kryzys wywołała jasielska struktura PO?

Obserwator
Obserwator
2024 lat temu

A mnie zastanawiają mieszkańcy TBS z dwoma wypasionymi samochodami na rodzinę. Nie wiem jakim cudem załapali się na mieszkania dla mniej zamożnych. Poza tym te mieszkania są zupełnie wykończone tzn. np. wyłożone glazurą. Kupując mieszkanie na rynku nie można liczyć na takie luksusy.

bulioner z TBS
bulioner z TBS
2024 lat temu

Panie Obserwatorze, to zupełne wykończenie sypię się po roku, ja dostałem, UWAGA, brodzik postawiony na czterech cegłówkach !!! Grzyba do dziś nie wygoniła żadna podwyżka, glazury tańszej nie znajdziesz nawet w Merkurym na wyprzedaży, w nocy klatka jest oświetlona przez koślawe drzwi z czyszczenia magazynów w Kronodoorze. Gdyby to były mieszkania na sprzedaż to developer nie wyszedłby z sądu przez 2 lata a odszkodowania by go rozłożyły. Jak niewiele wiesz to się nie wypowiadaj….

Obserwator do bulionera
Obserwator do bulionera
2024 lat temu

Myślę, że Twoja ocena mojej wiedzy jest zbędna, wypowiadam się, gdy mam ochotę (i zamierzam to robić nadal). Wielu ludzi musiało inwestować w zupełnie niewykończone mieszkania nie będące ich własnością (np. zakładowe), żeby w ogóle dało się w nich zamieszkać. Nie usprawiedliwiam niechlujstwa budowlańców, ale może nie należy czekać na gotowe, tylko włożyć trochę pracy i środków w mieszkanie, które jest nierealnym marzeniem wielu osób. Poza tym odwiedzam znajomych w dwóch mieszkaniach z TBS i takich płytek w łazience, w jakie było wyposażone mieszkanie mogę im tylko zazdrościć. Poza tym podtrzymuję opinię na temat stanu majątkowego jeśli nie wiekszości, to… Czytaj więcej »

bulioner z TBS
bulioner z TBS
2024 lat temu

do Obserwatora. No cóż o gustach się nie dyskutuje, albo się go ma albo nie…Co do inwestycji w mieszkanie które nigdy nie będzie moje to wybacz ale nie zamierzam zrywać płytek ze ścian. W założeniu TBS-ów mieszkania te miały mieć charakter tylko przejściowy, miały wspomagać migracje zarobkową młodych ludzi ale głód mieszkań ideę te wypaczył. Fajnie jest coś oceniać powierzchownie….Pomieszkałbyś trochę, zmieniłbyś zdanie.

gonzo
gonzo
2024 lat temu

bulioner fajnego masz pieska:)

dd
dd
2024 lat temu

A ja wybudowałem sobie dom. Pracowałem na to jak wół 7 dni w tygodniu. Nie muszę płacić czynszu. Zamiast protestować zapraszam do roboty.

weteran
weteran
2024 lat temu

A ja już nie zdążę wybudować domu. Bardzo żałuję i zastanawiam się jak mi sie uda opłacać czynsz w jasielskiej spółdzielni (znacznie ponad 500 zł za małe mieszkanie) i resztę opłat za media, bo za kilka lat będę na emeryturze. Gratuluję wszystkim właścicielom domów – jesteście panami siebie i nie musicie się uzależnaić od prezesów, którzy podnoszą czynsze i od burmistrzów, którzy wyrażają zgodę na ciągłe podwyżki mediów, (żeby inni prezesi mogli dobrze zarabiać).

bulioner z TBS
bulioner z TBS
2024 lat temu

Gonzo, nie tylko pieska mam fajnego ;P

piesek
piesek
2024 lat temu

O proszę. Moje IP wyświetli się takie samo, jak u bulionera z TBS

bulioner z TBS
bulioner z TBS
2024 lat temu

no proszę 🙂

Zobacz także
Close
Back to top button
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x