Wiadomości

Mimo zadłużenia szpitala radni pozytywnie ocenili jego działalność

Ocena działalności szpitala jest pozytywna, mimo pewnych zastrzeżeń – mówił po głosowaniu rady powiatu, starosta Adam Kmiecik. Przyznaje jednak, że szpital znalazł się w trudnej sytuacji finansowej.

Wskaźnik płynności placówki za 2009 rok wyniósł 0,76, i jest gorszy o 0,34 do roku 2007, kiedy utrzymywał się on na poziomie 1,1. Zdaniem niezależnego eksperta oznacza to, „że Szpital Specjalistyczny w Jaśle przy wskaźniku płatności 0,76 jest zagrożony utratą płynności finansowej.”

Toną w długach

Zobowiązania długoterminowe za rok 2009, do których należy m.in. pożyczka z NFOŚiGW oraz pożyczka z banku wynoszą blisko 2,5 mln zł. Z kolei zobowiązania wymagalne wobec kontrahentów opiewają na kwotę 2 mln zł, z czego 7,5 tys. zł stanowią odsetki.

Zdaniem biegłego „istnieją przesłanki zagrożenia kontynuacji działalności szpitala w dającej się przewidzieć przyszłości.”

Pogorszyły się również wyniki finansowe niemal wszystkich oddziałów szpitalnych wynikające z tytułu nadwykonań. Największe straty przyniósł oddział ortopedii, traumatologii, chirurgii i mikrochirurgii ręki. W najlepszej sytuacji, z wynikiem dodatnim znajdują się: pediatria z alergologią oraz neonatologia i neurologia z pododdziałem udarowym.

Szpital: to wina NFZ

Szpital twardo stoi na stanowisku, że główną przyczyną strat jest niedoszacowanie kontraktów z NFZ i brak zapłaty za usługi medyczne zrealizowane przez szpital, nierozliczone przez NFZ na kwotę ponad 4 mln zł.

W przypadku uregulowania tych świadczeń przez NFZ sytuacja finansowa uległaby znacznej poprawie – mówi Beata Trzop, dyrektor ds. administracyjno – ekonomicznych Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Jej zdaniem koszty ponoszone przez szpital są pod kontrolą.

Koszty działalności szpitala analizowane są na bieżąco i podejmowane są decyzje mające na celu utrzymanie tych kosztów na bezpiecznym poziomie, mimo ciągłego wzrostu cen i wymogów NFZ. Ponadto szpital podejmuje działania w celu zwiększenia przychodów z NFZ – tłumaczy Trzop.

Pacjenci: zwolnić lekarzy

Wśród pacjentów coraz głośniej mówi się, że za sytuację szpitala odpowiada zbyt duża kadra lekarzy. Obecnie zatrudnionych jest tam ok. 100 lekarzy i ok. 400 pielęgniarek i położnych. Co roku z usług szpitala jasielskiego korzysta 18 tys. pacjentów, a z poradni specjalistycznych 100 tys. osób.

Zbigniew Betlej, dyrektor jasielskiego szpitala

Ilość specjalistów na oddziale jest określona w warunkach, jakie co roku określa NFZ przy zawieraniu umów, jeżeli nie będziemy mieć specjalistów, nie będziemy mieć rozliczanych świadczeń – tłumaczy Zbigniew Betlej, dyrektor szpitala.

Przy redukcji zatrudnienia dyrekcja musi dodatkowo brać pod uwagę przepisy prawa pracy oraz przyjętej dyrektywy unijnej o czasie pracy lekarzy. Dodatkowym argumentem jest również wymiana pokoleniowa personelu. Zdaniem Betleja szpital nie może doprowadzić do tego, żeby zabrakło specjalistów.

To wszystko powoduje, że musi być zatrudniona kadra lekarska i na dzień dzisiejszy jest wystarczająca ilość – przekonuje Betlej.

Starosta: szpital ma swoich menedżerów

Zalecenia pokontrolne w szpitalu jasielskim przeprowadzone przez Zarząd Powiatu Jasielskiego wskazują jednoznacznie, że „należy wprowadzić i konsekwentnie realizować program mający na celu poprawę sytuacji finansowej szpitala w tym w głównej mierze redukcję kosztów wynagrodzeń.”

Jednak decyzja o tym, jaki program naprawczy zostanie przyjęty zależy od dyrekcji.

Adam Kmiecik, starosta jasielski

Szpital ma swoich menadżerów i to oni powinni wiedzieć, co powinno zostać zmienione – mówi Kmiecik.

Dodaje jednak, że dyrekcja musi liczyć się z wytycznymi NFZ.

NFZ nie zakontraktuje  świadczeń, albo zakontraktuje na niższą kwotę, jeżeli nie będzie wystarczającej ilości lekarzy o określonych kwalifikacjach na oddziale. Musimy spełniać warunki NFZ co do kwalifikacji lekarzy i jakości sprzętu i wtedy finansowanie będzie wyższe – dodaje starosta.

Minister Kopacz: zmiany w finansowaniu najbiedniejszych

Poprawę sytuacji szpitali może zapewnić zmiana algorytmu, według którego będzie większe finansowanie biednych województw.

Ponadto Ewa Kopacz proponuje wprowadzenie mapy szpitali i oddziałów, jednak zdaniem dyrektorów placówek (czytaj więcej), jest to nierealne. Pojawiają się one od kilkunastu lat, ale nikt nie umiał tego pomysłu wdrożyć w życie.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbychu
Zbychu
2024 lat temu

Ta cała sytuacja ze szpitalem nie wygląda zbyt pozytywnie. Powiat powinien mocno naciskać NFZ w tych kwestiach.

niezdziwiony
niezdziwiony
2024 lat temu

JAK BY INACZEJ PRZECIEŻ LEKARZE ZARABIAJĄ TU NAJLEPIEJ W KRAJU,MIMO ŻE ETYKA TROSZKE UTYKA A FACHOWOŚĆ ? ????

gbur
gbur
2024 lat temu

Ty Kmiecik
Redukcja to się tobie należy od dnie objęcia stanowiska za totalną niekompetencję i dziadostwo. A może byś tak zredukował beznadziejnego pisiora "etatowego członka" ????

olo do niezdziwiony
olo do niezdziwiony
2024 lat temu

Ze świecą szukać takiego głupa jak ty. Ale każdy kiedyś trafi (ty też) do doktora. A wtedy zobaczymy …….

ciekawy do olo
ciekawy do olo
2024 lat temu

lepiej żeby niezdziwiony nie trafił do lekarza w Jaśle /bo doktorów tu niewielu/a ciekaw jestem co zobaczycie raczej nic bo pewnie koperty nie da ??????????

pacjent emeryt
pacjent emeryt
2024 lat temu

Panie Betlej troche pokory i szacunku do własnych wypowiedzi.wspomina Pan o zmianach pokoleniowych,a 70-cio letnich emerytów zatrudnia Pan na stanowiskach kierowniczych.vide-Przychodnia Mickiewicza

Zobacz także
Close
Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x