Wiadomości

Minister Gawłowski: "Lista indykatywna była fikcją"

Upolitycznienie problemu zbiornika Kąty – Myscowa to główny – zdaniem Stanisława Gawłowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – powód, dla którego inwestycja nie jest realizowana.

Podczas spotkania z samorządowcami w Jaśle, Gawłowski przekonywał, że lista indykatywna, na którą była wciągnięta inwestycja Kąty – Myscowa, była skazana na porażkę.

Lista była fikcją. To była lista zrobiona tylko i wyłącznie na wybory. Przez okres, w którym rząd PiS-u zamiast tworzyć fikcję, mógł zająć się prawdziwym przygotowaniem inwestycji Kąty – Myscowa, nic nie zrealizował. O inwestycji mówi się tylko i wyłącznie w wymiarze politycznym a nie realnym do realizacji – mówił Gawłowski.

Sekretarz Stanu przypomniał, że decyzja, o wydatkowaniu 560 mln euro na ochronę przeciwpowodziową zapadła jeszcze za rządów PiS. Nie przeszkodziło to jednak Prawu i Sprawiedliwości stworzyć listę indykatywną, na której znalazły się projekty na kwotę 3 miliardów euro.

Nie jest możliwe, żeby za 516 mln euro zrealizować zadania za 3 miliardy – mówił Gawłowski.

Dodał też, że wprowadzone ograniczenie czasowe, zgodnie z którym do 2015 roku inwestycja zostanie zrealizowana, było nierealne, ponieważ projekt nie był dostosowany do przepisów prawa europejskiego.

Inwestycja Kąty – Myscowa z punktu widzenia przepisów prawa unijnego była przygotowana na poziomie zero. Jeżeli chcemy inwentaryzację przyrodniczą, raport oddziaływania na środowisko, wykupić grunty i sporządzić dokumentację techniczną jest to proces, który trwa od czterech do pięciu lat – tłumaczył Gawłowski.
 
Na zarzuty polityków PiS, że Ministerstwo Ochrony Środowiska nie naciska na podległe mu RZGW, aby to skompletowało wymagane dokumenty, Gawłowski przypomina, że dostosowanie przepisów prawa środowiskowego do przepisów prawa unijnego nastąpiło dokładnie 15 listopada 2008 roku, zaś rząd Platformy Obywatelskiej został powołany 16 listopada 2007 roku.

Zbudowanie ustawy, która wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej trwa wiele miesięcy. Nam się to udało zrobić w ciągu roku. Gdyby rząd PiS w 2005 roku przygotował przepisy prawa, aby były one zgodne z prawem europejskim nie mielibyśmy tak znaczących opóźnień – mówił Sekretarz Stanu.

Dopiero po zmianie przepisów prawa można było przygotować dokumentację zgodnie z potrzebnymi przepisami.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ola
ola
2024 lat temu

Myślę że już czas,by Jasielski PiS przeprosił za kłamstwa związane ze zbiornikiem Kąty-Myscowa!

CCC
CCC
2024 lat temu

Widzicie co nam wciskano przed każdymi wyborami parlamentarnymi? Budowali nam PiS-owcy zbiornik w Kątach a po wygranych wyborach cisza i spokój. Na tym przez kilka kadencji żerowali. Fałsz i obłuda. Tak działają PiS-uary. To są ludzie bez honoru!!!:upset:

kr
kr
2024 lat temu

Lista indykatywna, czyli ciemny lud wszystko kupi, jak mawiał Jacek Kurski.

Konsekwencja PiSu
Konsekwencja PiSu
2024 lat temu

Po co PiS miał dostosowywać polskie prawa do praw unijnych skoro był przeciwny wstąpieniu Polski do unii? Dzisiaj posłowie pisu (razem z anglikami)w Brukseli są w grupie chcącej znieść dopłaty dla rolników!

spiepszajacy dziad
spiepszajacy dziad
2024 lat temu

A CO NA TO PANI SENATOR ALICJA ZAJĄC,CO NA TO ??,JUSZ NIE JEST ZDIWIONA ????????????????

lechosław.pl
lechosław.pl
2024 lat temu

No i jak ? Nie głupio wam,pisokłamczuchy? Zapora była zawsze "kiełbasą wyborczą" dla PiSu i wreszcie wyszło "szydło z worka"…:lol:B)

seba
seba
2024 lat temu

Czemu żaden z Jasielskich polityków PiS na czele z Panią Senator,nie bronił swoich wcześniej głoszonych teorii na rzecz zbiornika Kąty-Myscowa?Zatkało was nareszcie i oby jak najdłużej!!!!!!:yes:

Staszek
Staszek
2024 lat temu

Po jaką cholerę ten Gawłowski tu przyjechał???
Chyba po to by Jaślan przekonać ,ze dalsze potopy za rządów PO staną się tradycją.Znowu polityka kłamstwa i oszczerstw,co zresztą jest na porządku dziennym tych rządów.Problem jest,narasta,a te pulpety,słudzy Brukseli pod krawatami kpią z ludzi i ich życia.Mam nadzieję,że za rok powiemy: Nareszcie odeszło zło!!!Skandal!:upset:

janko do Staszka
janko do Staszka
2024 lat temu

Złe odejdzie już w niedzielę,gdy Bronisław Komorowski zostanie Prezydentem III RP.Kaczyński będzie musiał oddać władzę w PiS po trzecich z rzędu przegranych wyborach.Ziobro już czeka:yes:

Lord
Lord
2024 lat temu

Pani senator miała pilny wyjazd i podobno opuściła spotkanie!!! Jeśli pan minister wyłożył kawe na ławe, to trzeba się do tego ustosunkować a nie podwijać ogon i ……..:lol:

seba
seba
2024 lat temu

P(rzeproście)I S(piepszajcie)!!!!!!!!

Mania
Mania
2024 lat temu

Może pani Zającowa coś nam wytłumaczy?

alek
alek
2024 lat temu

zbiornik w Kątach był w planie jeszcze w latach 1970 ale każda władza mówiła narazie brak funduszy jak będą fundusze rozpoczynamy budowę i tak zatrzymaliśmy się na 2010 roku.Pan Gawłowski niech nie pali głupa,myśli ze tu naród ciemny i kupi jego bzdety,niech szuka głupich w swoiej gromadzie czyli w PO.

aska
aska
2024 lat temu

do alek ; nie wpychaj się do tematu o ktorym nie masz pojęcia i piszesz byle by coś napisać takich na tych wszystkich komentarzach jest wielu jak ty.

ciech
ciech
2024 lat temu

Z tym projektem budowlanym zapory w Kątach to tak trochę jak z przyrodzeniem u Jarosława K. – niby jest ale nikt go nie widział.

Lord do ciecha
Lord do ciecha
2024 lat temu

MASZ U MNIE DUŻEGO WHISKACZA ZA TEN TEKST!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Zobacz także
Close
Back to top button
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x