Wiadomości

Ministerstwo odebrało pieniądze nieudacznikom z Jasła

Klamka zapadła, pieniędzy dla Jasła nie będzie. Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzję o odebraniu środków na realizację budowy strefy przemysłowej w Warzycach. Tym samym szumne zapowiedzi burmistrz Marii Kurowskiej o stworzeniu nowych miejsc pracy spaliły na panewce.

Prócz Jasła pieniądze utraciły również: Krosno, Międzyrzec Podlaski, gmina Jędrzejów, powiat rzeszowski, sandomierska fundacja Signum Temporis oraz spółka Nucleagena. Ogółem 120 mln zł. z czego Unia miała sfinansować 80 mln zł. Kwota ta pozostanie jednak w województwie podkarpackim.

– Pieniądze zabrane tym projektom pozostają w Polsce wschodniej. 28 czerwca br. ogłosimy konkurs na stworzenie parków technologicznych [terenów pod inwestycje], w którym będą mogły wystartować wszystkie samorządy z pięciu województw Polski wschodniej. Ale żeby w tym konkursie wystartować, trzeba będzie mieć naprawdę przygotowany projekt – mówi „Gazecie Wyborczej” wiceminister rozwoju Krzysztof Hetman.

Wiadomo już, że Jasło do tego konkursu nie stanie.

– Jasło teraz leje krokodyle łzy nad nieziszczonym marzeniem uruchomienia strefy przemysłowej, która miała tu wyrosnąć dzięki unijnym pieniądzom. Jasło nie przewidziało, że planując strefę na 160 ha, będzie musiało wykupić je wszystkie od prywatnych właścicieli. A kiedy ludzie się dowiedzieli o wykupie, ceny poszybowały – donosi „Gazeta”  – Jeśli mielibyśmy wykupić wszystko, musielibyśmy wydać kolosalne pieniądze, 80 mln zł. To niemal tyle, ile wynosi nasz cały roczny budżet – porównuje (w wypowiedzi dla „Gazety”) wiceburmistrz Jasła Ryszard Pabian.

„Gazeta” wyjaśnia również dlaczego Miasto zaprzepaściło projekt.

– Gmina chciała ratować projekt i kroiła go. Zamiast 160 ha postanowiła uzbroić tylko 20. – Na wykup potrzebowaliśmy już tylko 10 mln zł, dalibyśmy radę. Niestety, w ub. roku okazało się, że zmieniły się wytyczne i za budowę dróg wewnętrznych zdobylibyśmy zwrot kosztów, ale już za drogi dojazdowe dostalibyśmy tylko 20 proc. Obliczyliśmy, że cały projekt kosztowałby 45-46 mln zł, a z naszego budżetu trzeba byłoby wydać 35 mln zł. Nie dalibyśmy rady – rozkłada ręce wiceburmistrz Pabian.

Cały artykuł z „Gazety Wyborczej” można przeczytać tutaj.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol Młot
Karol Młot
2024 lat temu

Ja tu nie widzę nieudacznictwa p.Burmistrz Kurowskiej.Wprost przeciwnie.Przejaw ogromnej PRZEZORNOŚCI I ODPOWIDZIALNOŚCI!Zawsze trzeba podejmując strategiczne decyzje ,wiążące się z dużymi kosztami widzieć perspektywę, a także umieć wycofać się z pierwotnych założeń Pieniądze i to dzielone po uznaniu i za zasługi dla polityki prowadzonej przez rząd PO ,nie zawsze muszą być podstawą dla ślepego brania jałmużny,która za chwilę okazać się może zgubna dla rozwoju miasta z powodu długu którego spłacenie jest nieosiągalne…Jasło nie powinno być lepem na muchy,jak sugeruje Gazeta Wyborcza,tuba PO.Jasło powinno rządzić się prawami ekonomii,a to wymaga jak widać poświęceń i madrości.I to pokazała p. Burmistrz,właściwie oceniając sprawę,zapobiega jąc… Czytaj więcej »

ace
ace
2024 lat temu

nie widzę nieudacznictwa, skąd miasto ma wziąć 80 mln złotych? i dać je ludziom z warzyc za te działeczki. takie ceny to są w wawie za ziemie a nie we wsi pod jasłem

Ronin
Ronin
2024 lat temu

hehe okolejna porażka

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Jaki ma związek tytuł z treścią artykułu to chyba wie tylko redakcja jaslonet.pl 😀

.
.
2024 lat temu

Opadłem na dno. Wtem usłyszałem pukanie od dołu – to był Karol Młot ze swoim komentarzem. To znaczy, że zaprzepaszczenie kolejnego po Zakładzie Utylizacji Odpadów wielkiego projektu jest sukcesem ?! Oczywiście przy****sy, możecie klaskać na otwarciu cudownej groty z rondem Hitlera w tle, ale czy na prawdę jesteście aż takimi idiotami, żeby usiłować wmówić Jaślanom, że nieudolne przygotowanie projektu to wina PO albo innych krasnali ? A może jeszcze z tego tytułu ustanowicie specjalne święto celebrowane przez proboszcza z Sobniowa z przecięciem wstęgi przez senatora ? Trzy i pół roku temu miastu już zmarnowaliście. Przez następne pół jeszcze na pewno… Czytaj więcej »

m
m
2024 lat temu

jeżeli chce się planować inwestycję to nie ogłasza się jej publicznie jeszcze przed rozpoczęciem, chyba głupi nie podniósłby ceny gdyby miał taką możliwość, natomiast Pani burmistrz chwaliła się swoim pomysłem jeszcze przed jego rozpoczęciem. Teraz na nowej drodze, proponuję ją nazwać imieniem pomysłodawcy, skorzysta tylko firma Nowy Styl.
ciekaw jestem kto poniesie koszty budowy drogi do nikąd, podczas gdy te fundusze mogłyby być wykorzystane na drogę do "Karpackiej Troii". Życzę dlaszych tak trafionych inwestycji Pani burmistrz

lakiluck.pl
lakiluck.pl
2024 lat temu

Nie mam nic do Karola,ale pseudo "Młot" bardzo pasuje do tego komentarza,chociaż była by to prowokacyjna wypowiedż.Cześć planu została zrealizowana,było otwarcie,wstęga,kropidło,wielka feta i odtrąbienie sukcesu.Niestety rząd PO-PSL nie
docenił projektu z zemsty i zawiści politycznej ,czy tak? Młocie…:lol::yes:

X-men
X-men
2024 lat temu

I to jest władza PIS-uarów nieudolna w Jaśle i nie tylko WIELKIE OBIECANKI CACANKI A GŁUPIEMU RADOŚĆ jak przed każdymi wyborami ciekawi mnie tylko jedno czym będą nęcić ludzi w najbliższych wyborach ???

Wizerunek Jasła
Wizerunek Jasła
2024 lat temu

Gratuluję tym którzy uzyskali dotacje,
tym którzy nie spełnili warunków współczuję
(ta lista jest któtka). Wyjaśnienia i tłumaczenia tego wszystkiego bla-bla my Jaślanie mamy dosyć – przestańcie rządzić tym miastem w ten sposób! albo podajcie się do dymisji (stołkozrost jest uleczalny->wbory!!).

ixi
ixi
2024 lat temu

Bo Pisuary ciagle mentalnie w komunie..myslaly ze DARMO ludzie im ziemie dadza! Zero strategi, zero pomyslunku, zero wdrazania..za to DUUUUZZZOOO GADANIA!

Różnica
Różnica
2024 lat temu

W przypadku Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Jaśle – Gamracie władza miejska zrezygnowała z inwestycji i dofinansowania unijnego przy przygotowanym projekcie. W przypadku strefy przemysłowej ministerstwo rozwoju podziękowało władzy miejskiej z powodu nie przygotowania projektu. Oczywiście można się tym zachwycać – patrz Karol Młot – ale trzeba być masochistą. W obu przypadkach należy się nieodwracanie pożegnać z dofinansowaniem unijnym. Jak by nie tłumaczyć – nie jest to delikatnie mówiąc sukces. Z treści artykułu GW wynika, że Krosno będzie się nadal starać, a Jasło ma te pieniądze w głębokim poważaniu. Jest to znamienne i nie wróży dobrze na przyszłość.

obiecanki cacanki !
obiecanki cacanki !
2024 lat temu

No i D..a !!!!

ten zły
ten zły
2024 lat temu

Do Karola Młota!
Jesteś niesamowity. Jeżeli już przekonałeś mieszkańców do kolejnego wielkiego sukcesu Marii K. to mam do Ciebie wielką prośbę – przekonaj kobiety, że miękki członek jest lepszy od twardego, bo nie uwiera. Tylko Ty możesz to zrobić perfekcyjnie. Będę Ci niezmiernie wdzięczny.

Smutny Jaślanin
Smutny Jaślanin
2024 lat temu

Zgadzam się że obecna ekipa zawaliła…ale czy Zduński(nauczyciel wf)żaden z niego przedsiębiorca będzie lepszym włodarzem??bo PO chyba jego chce wystawić..póki co nie widzę człowieka który by mógł poprowadzić to umierające miasto..

roman
roman
2024 lat temu

Młot ty jesteś prawdziwy młot,bo nie widzisz co te pisuary wyrabiają w Jasełku……..to nie jest wioska

X-men
X-men
2024 lat temu

i teraz powinni za to beknąć i to solidnie nieudaczniki !!!!!!!

jaś
jaś
2024 lat temu

Jak porażka to Pani Burmistrz się nie wypowiada,tylko wysyła Pabiana.

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

• . / 25-02-2010 17:59 / IP: 83.11.50.*
nic nie dodam poza tym że całkowicie się z Tobą zgadzam włączając wątek księdza doktora

haha
haha
2024 lat temu

droga do nikąd, czy droga wyłącznie pod jednego i to od dawna pewnego inwestora, który zapewne sam by ją wybudował

Telmiłaj
Telmiłaj
2024 lat temu

Jasna d.upa! Na kogo przyjdzie nam głosować w nadchodzących wyborach? W PO klapa, w PISie jeszcze większa. Może komuś wpadnie do głowy zrobić na miejscu tego jasielskiego cyrku zbiornik retencyjny, zamiast tego planowanego Kąty-Myscowa.

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Czyżby teren w obrębie nowej drogi nie jest własnością Grupy Nowy Styl?
Mowa o wykupieniu od mieszkańców Warzyc jest nie prawdziwa.

lolo
lolo
2024 lat temu

pieniadze ktore poszly na zasrane rondo,na deptak,na droge do kauflanda,na wymiane baryjerek na moscie,pomniki iwiele innych bzdur trzeba bylo dac na strefe w wrzycach,wykupic pola i wziac dotacje

swój
swój
2024 lat temu

ksiądz dyrektor na BURMISTRZA ma plebanie większą od ratusza to sę urzędnicy pomieszczą

sad
sad
2024 lat temu

Proste żaden samorząd z podobnym budżetem nie sprosta wymogą tego programu:(

Karol Młot
Karol Młot
2024 lat temu

Dziękuję serdecznie tym co pozwolili sobie na niezgodzenie się z moim sposobem myślenia.To przejaw demokracji.I o to chodzi.Każdy ma prawo uważać i dostrzegać to co widzi po swojemu.Jeden wg wiedzy,drugi wg tego co prawi ulica lub nakazuje poprawne myślenie przesyłane lawinowo przez warszawskie media.
A "ten zły" rozbawił mnie swoim komentarzem i to bardzo.Sądzę,że tu nie mam argumentów do przekonania,ze jest inaczej niż ów sądzi.Ba, zgadzam się,ze nie da się kobitek przekonać do tak postawionego(?) zagadnienia.

ten jeszcze gorszy
ten jeszcze gorszy
2024 lat temu

brawo "ten zły"! :))

JA
JA
2024 lat temu

Poje…. to wszystko tak jak i ta droga do nikąd:no:

komentarz
komentarz
2024 lat temu

Jeżeli ktoś powołuje się na Gazetę Wyborczą to na głowę upadł. Wiadomo, co to za bagno. Życzę olśnienia umysłu.

sjk
sjk
2024 lat temu

Kto to pisze te artykuły? ŻAŁOSNE. Dupa nie reporterzy:yes:. Portal zrobiony w sposób amatorski.

gbur
gbur
2024 lat temu

Niestety po raz nie wiadomo już który rządy Kurowskiej i durnego PiSu wychodzą nam w Jaśle bokiem. A ja zastanawiam się , czy ewidentne działanie na szkodę miasta i społeczności jasielskiej nie może być rozpatrywane jako niezgodne z prawem. W ten sposób każdy nieudacznik i figurant w glorii chwały stanowiska, które zajmuje może nic nie robić i brać za to niemałe wynagrodzenie z naszych podatków. Z uwagą śledziłbym karny proces wytoczony władzom miasta za działanie na szkodę społeczności. Wyrok skazujący odstraszyłby od starań o posady samorządowe kompletnych ignorantów (np. z PiS ) co obecnie ma miejsce.

cipa
cipa
2024 lat temu

Treść komentarza jeszcze zniosę, ale dlaczego katujecie nas zdjęciem głupawego usmieszku?

KAZEK
KAZEK
2024 lat temu

niech Jasło dalej głosuje na PIS to będą mić jeszcze więcej niespodzianek ot GALICJA.

gbur
gbur
2024 lat temu

gbur do PiS mana
Na Twoje pytanie o tytuł artykułu odpowiada zamieszczone zdjęcie.
Precz z PiSem !!!!!!

Finansistka
Finansistka
2024 lat temu

Poprzednicy Kurowskiej wybudowali basen kryty za około 20.000.000,00, a z odsetkami to chyba jeszcze więcej, bo ze środków unijnych to nic nie było, więc brali kredyt, żeby sie wykazać. Z basenem kłopoty, że hej. Usterka za usterka.Taki sam można było wybudować za 5.000.000,00 zł. Poprzednicy zostawili kolejny projekt kompleksu sportowego, którego koszt okresla się na 50- 60 mlnPLN, bez szansy uzyskania choćby złotówki na realizację. Podobno 1.000.000,00 zł poszło na papierki i nie ma najmnieszych szans na realizację.Taki jeden radny Wągrzyn to publicznie nawoływał, że należy realizować ten kompleks, zaciagając kredyty, żeby-cyt. "po sobie coś zostawić". Dzięki Bogu Kurowska nie… Czytaj więcej »

ixi
ixi
2024 lat temu

kolejna "fantastyczna" inwestycja Jasielskich pisowcow…
Tu mozna glosowac (dzieki mnie) na Karpacka Troje -gniot nr 1
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85300,7590248,BRYLA_I_MAKABRYLA_2009___GLOSUJ.html

ixi
ixi
2024 lat temu

kolejna "fantastyczna" inwestycja Jasielskich pisowcow…
Tu mozna glosowac (dzieki mnie) na Karpacka Troje -gniot nr 1
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85300,7590248,BRYLA_I_MAKABRYLA_2009___GLOSUJ.html

.
.
2024 lat temu

Baniak, daj se siana… finansista z ciebie tak sam jak manager. Ślizgawkę za milion już masz, czas na rower, przyda się na jesieni:lol:

-02-2010 10:40
-02-2010 10:40
2024 lat temu

Wągry! Budujcie pomniki. Macie kamienie, nie macie rozumu, poniewieracie ludźmi, kupujecie "fury", szpanujecie, a nic nie umiecie:(:no::mad::confused::upset:

Zobacz także
Close
Back to top button
38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x