Wiadomości

Młodzi matematycy nagrodzeni

Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu matematycznego im. Hugona Steinhausa odbyła się wczoraj w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle.

To już VIII edycja konkursu. W tym roku udział w nim wzięły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów.

„Konkurs imienia Hugona Steinhausa wrósł na stałe w kalendarz naszego powiatu, z roku na rok rozszerzając grono zainteresowanych uczniów i szkół oraz grono sympatyków i osób wspierających ten piękny i wartościowy turniej matematyczny” –  powiedział otwierając konferencję, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 Robert Niemiec.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich, a także nauczyciele i wykładowcy szkół wyższych.

Koordynatorzy konkursu podkreślili, że poziom i umiejętności uczestników są z roku na rok coraz wyższe. Wśród nagrodzonych uczniów byli między innymi wielokrotni laureaci konkursów i olimpiad matematycznych.

Specjalnie dla najlepszych uczniów został ufundowany czterodniowy obóz matematyczny, podczas którego będą oni mogli pogłębiać swoje umiejętności.
 
Próbkę wiedzy laureaci konkursu mogli zaprezentować zebranym gościom, wygłaszając krótki referat na temat ciekawostek matematycznych.

Weronika Stawarz laureatka I miejsca w kategorii szkoły podstawowe wygłosiła referat  – „Nietypowy sposób mnożenia liczb.” 

Dyplomy otrzymali również nauczyciele, którzy na co dzień opiekują się zdolnymi matematykami. I to właśnie do nich słowa podziękowania skierowała burmistrz miasta Maria Kurowska:

„Pragnę podziękować zwłaszcza tym wszystkim,  którzy przygotowali młodzież tak wspaniale do udziału w konkursie.  Życzę aby ta pasja matematyczna dalej państwa nie opuszczała, życzę dalszych wspaniałych sukcesów”
– powiedziała pani burmistrz.

Ważnym elementem konferencji było przypomnienie sylwetki patrona konkursu profesora Hugo Steinhausa, wybitnego matematyka i fizyka, twórcy tzw. Szkoły Lwowskiej.

Po konferencji rozmawialiśmy ze zdobywczynią I miejsca w  kategorii Licea – Agnieszką Paszek uczennicą I LO w Krośnie i pytaliśmy o to jak zostaje się dobrym matematykiem?

Agnieszka Paszek – laureatka I miejsca w kategorii Licea

„Duże znaczenie ma chyba to, że od początku kształcenia, uczniów zachęca się do matematyki. A poza tym myślę, że trzeba mieć trochę talentu i dużo chęci do pracy” – mówi nam Agnieszka. Na pytanie o plany na przyszłość, młoda matematyczka odpowiedziała: „Mam nadzieję studiować matematykę teoretyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.”

I tego właśnie jej życzymy. A wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć znajduje się w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
szymo23
szymo23
2024 lat temu

hehe dobrze powspominać dawny sukces:)
kiedyś miałem pierwsze miejsce:p

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x