Wiadomości

MOPS w Jaśle: podsumowanie działalności grupy wsparcia

Dnia 29.12.2009 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle odbyło się spotkanie podsumowujące działalność grupy wsparcia dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi działającej w ramach projektu „Punkt oparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W spotkaniu udział wzięli rodzice dzieci autystycznych oraz cierpiących na epilepsję, zaangażowani w działania podejmowane w projekcie. Spotkanie zakończyło się rozdaniem przez Kierownika MOPS w Jaśle – Panią Dorotę Lignar upominków w formie pomocy dydaktycznych indywidualnie dobranych dla dzieci rodziców uczestniczących w grupie wsparcia.

Zajęcia grupy wsparcia odbywały się co dwa tygodnie w sali konferencyjnej PSS „Społem” w Jaśle przy ul. Kościuszki 45, grupę prowadziła Pani psycholog Donata Gryziec. Zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze, gdzie każdy z uczestników mógł się podzielić problemami z którymi spotyka się każdego dnia. Celem Grupy wsparcia była integracja, wymiana doświadczeń oraz wyjście z izolacji rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnicy poprzez udział w spotkaniach utwierdzili się w przekonaniu, że nie są pozostawieni sami sobie, a problemy łatwiej przezwyciężać działając wspólnie.

W trakcie spotkań nawiązała się idea zawiązania stowarzyszenia, które służyłoby pomocą rodzinom dzieci  niepełnosprawnych. Rodzice uczestniczący w spotkaniu podkreślali, że na terenie miasta Jasła brak jest specjalistów mogących zapewnić kompleksową pomoc ich dzieciom, ponadto oczekują wsparcia w formie terapii i rehabilitacji.

Odpowiadając na potrzeby rodziców Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w ramach projektu systemowego „Czas na aktywność w mieście” w 2010r. planuje realizację Podprogramu Aktywności Lokalnej dla osób nieaktywnych zawodowo z uwagi na opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi „Lepsze jutro”, który stanowi integralną część „Programu Aktywności Lokalnej dla miasta Jasła na lata 2010 –2013”. Celem działań  planowanych do realizacji w ramach w/w Podprogramu jest zwiększenie aktywnego udziału rodzin dzieci niepełnosprawnych w życiu lokalnej społeczności, wzbudzenie motywacji do różnych form aktywności oraz tworzenia systemów wzajemnej pomocy i akceptacji.

MOPS Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x