Wiadomości

Most na Ropie nosi imię bohatera

Od dziś most na Ropie nosi imię strzelca Kazimierza Mazurczaka z Korpusu Ochrony Pogranicza. W walkach wrześniowych w 1939 roku, to właśnie tu, 24 letni żołnierz przez trzy godziny samotnie powstrzymywał natarcie niemieckich oddziałów osłaniając wycofujących się żołnierzy 1 Pułku Karpaty i broniąc miasta. Po trzech godzinach samotnej walki, poległ na posterunku.

Ciało młodego strzelca zostało pochowane na cmentarzu w Trzcinicy, a miejscowa ludność objęła opieką jego grób. Dziś po 71 latach od śmierci Kazimierza Mazurczaka w Trzcinicy odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem jego krewnych z Lublina.

„Jesteśmy bardzo wzruszeni”

Podczas mszy świętej strzelec Kazimierz Mazurczak pośmiertnie odznaczony został Orderem Odrodzenia Polski przyznanym mu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na cmentarzu z wojskowymi honorami oddano cześć poległemu żołnierzowi.

To dla nas duże przeżycie, jesteśmy bardzo wzruszeni – mówiła Ewa Zarzyka (z domu Mazurczak).

Jesteśmy tutaj pierwszy raz. Nie znaliśmy nigdy miejsca pochówku. Wiedzieliśmy tylko, że jest pochowany w Jaśle, dopiero dowiedzieliśmy się o tym gdzie leży trzy miesiące temu – mówi Ryszard Mazurczak

Odnaleźli rodzinę bohatera

Zanim doszło do tych wzruszających chwil, wiele lat zajęło odnalezienie rodziny bohaterskiego strzelca. W ostatnich latach poszukiwania prowadził Waldemar Boheński prezes Stowarzyszenia Polskich Formacji Granicznych, ale rodzinę Kazimierza Mazurczaka odnalazł Stanisław Marszałek.

Historycy pisząc o tym wydarzeniu oparli się na ustnym przekazie i nieco została przekręcona nazwa miejscowości, z której ten żołnierz pochodził. Prof. Wieliczko opisując te wydarzenia napisał, że pochodził on z miejscowości Chojonstawa a pochodził z miejscowości Chojno Stare – mówi Marszałek.

Dzięki pomocy tamtejszego wójta udało mu się odszukać potomków rodzeństwa Kazimierza Mazurczaka.

Ta radość była ogromna. Już wtedy powiedziałem w rozmowie z tą rodziną, że zapraszam was do nas, zobaczcie, że przez 70 lat ten człowiek u nas leży, był honorowany przez wieś, kościół, szkolę i żyje w pamięci ludzi – opowiada Marszałek.

Nieznani bohaterowie KOP

Historia nie zapomniała o strzelcu Kazimierzu Mazurczaku . Niestety wiele grobów żołnierzy KOP pozostaje nieodkrytych.

15 lat szukamy grobów żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i w tym czasie znalazłem tylko kilkanaście, a poległo na tym terenie kilkuset żołnierzy. W walkach o Jasło zginęło ok. 100 ludzi i nie wiadomo gdzie są pochowani – mówi Waldemar Boheński

Ziemia jasielska kryje wiele zagadek, niektóre jak historia strzelca Kazimierza Mazurczaka pokazują, że ich finały bywają zaskakujące.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dawid
dawid
2024 lat temu

Powinien nosic imie Lecha , ewentualnie Jaroslawa albo Marii:)

uj
uj
2024 lat temu

:smilewinkgrin:

AMC
AMC
2024 lat temu

czytałem o nim ostatnio i bardzo miło przeczytać tą informację. SZACUNEK DLA BOHATERA! jak niemcy dotarli do jego zwłok to je skopali i wrzucili do rowu

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Chylę czoło przed Kazimierzem Mazurczakiem.Jednocześnie serdecznie apeluję,aby kk nie podpinał się pod tą osobę.Proszę i dziękuję.

piopojeb
piopojeb
2024 lat temu

filary mostu piowskie fundanent g*** kurowskiej

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

dawidku – wiesz, że jesteś kretynem? 😀

kit
kit
2024 lat temu

ludzie to wstyd że pod takim artykulem są takie komentarze ale brak szacunku pod tymi I[Pto normalność , wsyd trochę pokory komentujący,,,,,,

dawid
dawid
2024 lat temu

Do PiSmana "mozesz mnie nazywac jak chcesz ale jakbys mi powiedzial ze jestem z PIS-u to bym sie wku****l, chyba nie ma gorszego przezwiska w dzisiejszych czasach 😆 baranie z PIS-u

dawid
dawid
2024 lat temu

Na poklad samolotu wsiadl czlowiek maly, klotliwy, przecietny, zasciankowy i ksenofobiczny, mierny polityk . Autor slow- spieprzaj dziadu, malpa w czerwonym, ja pania zalatwie, nie znajacy slow refrenu chymnu, posmiewisko nie tylko satyrykow ale calej Europy.
W trumnie przywieziono wybitnego meza stanu, patriote , bohatera narodowego,ojca narodu najwiekszego Polaka,rownego krolom – W ZWIAZKU Z TYM JA SIE PYTAM KTO PODMIENIL TRUMNY!!!!!!

fila
fila
2024 lat temu

dawid,wszystko to prawda, ale HYMN nie chymn.

ciech
ciech
2024 lat temu

Dawid, nie obrażaj baranów.

stary
stary
2024 lat temu

dawidku szkoda slow na takie niedouczenie

dawid
dawid
2024 lat temu

do ciecha: SORKI 😆

ICH POŚWIECENIE ZAPRZEPAŚCIŁ JUŻ RZĄD
ICH POŚWIECENIE ZAPRZEPAŚCIŁ JUŻ RZĄD
2024 lat temu

SZACUNEK DO STUP!!!!… GDYBY NIE TACY LUDZIE JAK MAZURKIEWICZ I WIELE INNYCH POLEGŁYCH ZA OJCZYZNĘ TO NAWET NIE WIEDZIELI BYŚ MY ZE ISTNIAŁO TAKIE COŚ JAK POLSKA!!!! CHWAŁA IM ZA TO.

Szacher
Szacher
2024 lat temu

Durny dawidek musiał się pochwalić, że umie zrobić kopiuj-wklej z michnikowskich szmatławców, bo nic od siebie napisać nie umie.
dawid, ciech, stary – szwabskie gnidy kopiące polskich bohaterów.

Zobacz także
Close
Back to top button
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x