r e k l a m a
Wiadomości

Na szlaku przygody i historii

Jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o  „małej ojczyźnie” czyli miejscu, z którego się wywodzimy wiedzą najlepiej pedagodzy. To oni uczą nasze dzieci historii regionu, a także organizują wycieczki aby przybliżyć tym młodszym i nieco starszym jaślanom historię, kulturę, religię oraz specyfikę przyrodniczą Beskidu Niskiego.

Jedną z takich wycieczek w ramach ferii zorganizował 10 lutego b.r. MDK w Jaśle.
 
Trasa wycieczki obejmowała Przełęcz Hałbowską gdzie młodzież odwiedziła miejsce holokaustu z mogiłą 1250 Żydów z Nowego Żmigrodu, zamordowanych przez hitlerowców w dniu 7 lipca 1942 r.

Zbiorowa mogiła na przełęczy Hałbowskiej – fot. ziolodar

Następnie młodzii podróżnicy obejrzeli cerkiew greckokatolicką p.w. Świętych Kosmy i Damiana, która datowana jest na XVIII wiek. Cerkiew w Krempnej należy do najbardziej typowych budowli sakralnych wznoszonych na zachodniej Łemkowszczyźnie.

Fot. nad. A. Kuczała

Wnętrze cerkwi w Krempnej – fot. Baczalak

Główną atrakcją wyjazdu była wizyta w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej gdzie młodzież wzięła udział w projekcji filmu, który opowiadał o historii kształtowania się obecnego krajobrazu Beskidu Niskiego oraz  w prezentacji multimedialnego spektaklu przyrodniczego w sali ekspozycyjnej. Po zakończeniu pokazu, dzieci zwiedziły pozostałe ekspozycje muzealne, w tym wystawę czasową, na której prezentowane były fotografie ukazujące przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego

Na zakończenie wycieczki uczestnicy odwiedzili Stadninę Koni Rumak w Kotani, gdzie zmęczeni podróżnicy mogli spędzić miło czas przy ognisku. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fotografie nadesłała A. Kuczała / MDK Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
romeo
romeo
2024 lat temu

ohh Agata.. <zakochany>

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x