r e k l a m a
Wiadomości

Nie było konsultacji z mieszkańcami. Czy to przekona radnych, aby odrzucić projekt?

Jutro radni miejscy podejmą decyzję w sprawie uchwalenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Jasła, w ramach którego planowany jest most łączący ulicę Chopina z Gądkami. Inwestycja ta ma pomóc w budowaniu obwodnicy zachodniej i drogi do Karpackiej Troi. Mieszkańcy są jednak przeciwni.

(kliknij, aby powiększyć)

Wybudowanie mostu na rzece Wisłoce, na przedłużeniu ulicy Chopina (za zakładem Pektowin) pozwoli na wyprowadzenie ruchu z miasta. Kierowcy jadący z  Nowego Sącza, Nowego Żmigrodu wyjeżdżając na ulicę 3-go Maja, będą mogli skorzystać z drogi wzdłuż wałów przy rzece Wisłoce (koło zakładu Liwocz), przejechać do mostu, a następnie ulicami Chopina, Sikorskiego, Szkolną, Krasińskiego i Mickiewicza dojechać do drogi w kierunku Pilzna.

Mieszkańcy nie chcą obwodnicy zachodniej

Przeciwni takiemu rozwiązaniu, czyli budowie obwodnicy zachodniej są mieszkańcy osiedli Chopina, Sikorskiego, Szkolnej, Krasińskiego i Mickiewicza. Przypomnijmy, że te osiedla zostały wybudowane właśnie po zaniechaniu budowy obwodnicy zachodniej. Władze miasta postawiły na rozbudowę osiedli i droga, która miała być drogą pod obwodnicę została wchłonięta przez nową zabudowę.

W piśmie do przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Dybasia, mieszkańcy wskazują na ten problem.

Projektowana trasa (…) lokalizowana (…) na obszarze gęsto zabudowanym budownictwem rodzinnym i indywidualnym, osiedla ukształtowanego pod względem infrastruktury (…) z liczbą ok. 3 tys. mieszkańców, spowoduje całkowity paraliż komunikacji wewnątrzosiedlowej, stwarzając nieobliczalne skutki i zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Natężenie ruchu kołowego wewnątrz osiedla wywoła inwazję, nasilenia hałasu, wstrząsów gruntu i zagrożenia mienia mieszkańców. Zablokuje dostęp mieszkańców do basenów kąpielowych, hali sportowej, boisk, kortów itp. – czytamy w proteście mieszkańców.

Warto jednak zaznaczyć, że protestujący nie podważają prawa mieszkańców Gądek do mostu, który umożliwiłby im łatwiejsze połączenie z miastem.

Kładka łącząca Gądki z ul. Chopina pozwala jedynie na ruch pojazdów jednośladowych i pieszych

My jako grupa kontestująca, reprezentująca mieszkańców osiedla Chopina – Mickiewicza nie kwestionujemy absolutnie potrzeby włączenia Gądek do komunikacji miejskiej, poprzez wybudowanie mostu – mówi Marian Sobel.

Miasto znów postawiło mieszkańców przed faktem dokonanym!

Kolejnym argumentem przytaczanym przez protestujących jest brak konsultacji władz miasta z mieszkańcamii przedstawienia im alternatywnych rozwiązań. Jak pokazuje praktyka stosowana przez UM, nie pierwszy raz magistrat stara się wymusić na mieszkańcach zgodę na realizację własnych planów. Ten sam zarzut wysuwali przeciwko władzom mieszkańcy osiedli Sobniów (czytaj więcej), oraz ulicy Kościuszki (czytaj więcej). Teraz kolej na Mickiewicza i Chopina?

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w art. 11 wyraźnie nakazuje przeprowadzenie konsultacji społecznej przed podjęciem przez Radę Miejską uchwały o sporządzeniu studium. Tego nie uczyniono. Kuriozalnym jest, że pani architekt chcąc dopełnić wymogów ustawy ogłosiła tę informację w Dzienniku Polskim, którego w Jaśle nie można kupić w żadnym kiosku – mówi nam Marian Sobel – pani architekt nie umiała wyjaśnić dlaczego nie ogłoszono w prasie miejscowej, mediach lokalnych informacji na ten temat? Ani przez obwieszczenie w zwyczajowo przyjęty sposób, czego wymaga ustawa – dodaje Sobel.

Jutro zapadnie decyzja w tej sprawie. Już wiemy, że bez burzliwej debaty się nie obejdzie.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

Obwodnica w tym miejscu to NONSENS..kazdy z odrobina rozsadku i mapa przed soba to stwierdzi.
Most tam powinien byc wybudowany bac gruntownie wyremontowany – ale nie po to by tam TIRy jezdzily ale rodziny z dziecmi na rowerach oraz starsi na spacer chodzili..w spokoju i ciszy..

qqq
qqq
2024 lat temu

całkowicie sie zgadzam z ixi

ehhh
ehhh
2024 lat temu

Teraz kolejne miejsce dgzie rodizny moga z dziecmi wyjsc trzeba zlikwidowac ?? Nie dlugi czas temu lodowisko…a co potem ?? moze na ogrodku jordanowskim drugi urzad by sie przydal

ace
ace
2024 lat temu

to nie będzie obwodnica, przecież nie puszczą tędy ruchu tranzytowego do Pilzna, sądze że ta ulica tylko dla małego ruchu, tiry jezdzić będą tak jak teraz. a tak i lepszy dojazd do troi, do jasła dla mieszkańsców gądek, wzrozną ceny działek na gądkach, i pogotowie też dojedzie, ja widze tylko korzyści.

długi
długi
2024 lat temu

Myślę, że nasza władza nie robiąc tego co obiecała podczas kampanii wyborczej teraz chce załatwiać tematy półśrodkami z nadzieją, że ludzie znowu ich wybiorą.Łatwo było krytykować i samemu nic nie robić albo robić wbrew zdrowemu rozsądkowi i opinii mieszkańców.To jest kolejne pokazanie kto ma władzę i reszta na kolana- tak było z rondem przy JDK, tak było z wysypiskiem śmieci, tak było z deptakiem w Rynku etc.Ogłoszenie w gazecie, która praktycznie jest nieosiągalna w Jaśle była kolejnym pomysłem "wykiwania społeczeństwa".Most dla mieszkańców Gądek TAK ale nie obwodnica biegnąca niemal przez środki osiedli.ALeśmy my się doczekali za to, żeśmy ich wybrali!… Czytaj więcej »

obywatelRJS
obywatelRJS
2024 lat temu

a mi się podoba ten projekt chociaż uważam że Jasło powinno inwestować od strony Krosna np. Warzyce itd są idealnym miejscem na wydawanie kasy pod inwestycje a nikomu to zbytnio nie będzie wadzić…a mieszkańcy gądek niech dalej tylko narzekają bo tylko to umieją robić…zamiast pomyśleć jaka to może być dla nich ulga z dojazdem i prowadeniem małego biznesiku przy takiej ulicy

zainteresowany
zainteresowany
2024 lat temu

A to połączenie z drogą krajową (ta pomarańczowa kreseczka na planie) co to ma być? Droga, deptak, spacerniak? :confused:Przecież tam wszystko pływało w 2006 podczas powodzi.:upset:

kot
kot
2024 lat temu

uważam ze ten most to bardzo pomysł

peple
peple
2024 lat temu

Jak już ma być ta obwodnica to coś porządnego!!! Mam na myśli obwodnicę od samej ulicy Krakowskiej, dawnym torowiskiem Gamratu, tak jak zakładał jeden z projektów!!! I z tej obwodnicy można by było pociągnąć drogę dojazdową do Karpackiej Troi, i zostawić Gądki oraz wały w spokoju jako miejsce wypoczynku…

ut.
ut.
2024 lat temu

Chcą zlikwidowac jedno z ostatnich zielonych miejsc na terenie miasta !Na spacery Jaślanie mogą się wybrac np. do galerii, na deptak w rynku !Co z tego że przy ul; Szkolnej znajduje się 3 duże szkoły !.co z tego że na Sikorskiego są obiekty sportowe ! -Kogo to może obchyodzic !Widocznie żaden z radnych w tamtych stronie nie mieszka !:no:

kot
kot
2024 lat temu

ludzie w końcu miasto coś che zrobic dla mieszkańców a wy tylko narzekacie zastanówcie się ta inwestycja jest przyszłościowa

ciech
ciech
2024 lat temu

Kocie, nie przyszłościowy, tylko stary, odgrzewany projekt z wczesnych l. 70 tych gdy w rej. dzisiejszych ul. Szkolnej, Sikorskiego było kilka domów na krzyż.

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

A mi się ten pomysł podoba większa część drogi prowadzi przez pola uprawne lub chaszcze a przez Gądki jak będzie porządna droga to i chodnik a na spacery zostaje cała część wałów od mostu na Wisłoce po koniec Gądek i jeszcze trochę…no i łatwo będzie dojść do Troi a nie tylko dojechać.Na marginesie ja tam mieszam ale nie zarobię na tej inwestycji może nawet stracimy resztki spokoju , który wały i droga wokół nich solidnie zakłóciły no ale cóż przy lampie naftowej też żyło by się spokojniej…;)

Back to top button
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x