Wiadomości

Nie daj się oszukać internetowym "kanciarzom"

Dzięki otwarciu paczki jeszcze na poczcie, mieszkaniec Jasła uratował pieniądze, które zamierzał wydać na zakupiony w Internecie tytoń. W paczce zamiast zamówionego towaru znajdowały  się drewniane wióry. Przestrzegamy przed internetowymi oszustami, zachowajmy ostrożność i bądźmy przezorni.

Pokrzywdzony o oszustwie szybko poinformował Policję. Funkcjonariusze zabezpieczyli dowody i wstępnie ustalili okoliczności przestępstwa. Z ustaleń tych wynika, że jaślanin wygrał aukcję internetową i zakupił po bardzo atrakcyjnej cenie 6 kilogramów tytoniu. W korespondencji ze sprzedającym ustalił, że pieniądze za towar wpłaci po otrzymaniu przesyłki. Gdy odebrał paczkę, roztropnie  rozpakował ją na poczcie. Wewnątrz  zamiast zamówionego tytoniu, znajdowały się jedynie trzy reklamówki wypełnione drewnianymi wiórami. Dzięki szybkiemu zgłoszeniu, policjanci mogli wstrzymać nadanie przekazu i kilkaset złotych wkrótce wróci do właściciela.

Aktualnie jasielska Policja prowadzi kilkanaście postępowań w sprawie oszust internetowych. Mechanizm takich przestępstw jest zazwyczaj podobny. Ktoś wystawia na licytację rzekomo posiadany towar, inkasuje od zwycięzcy pieniądze, czasami przesyła pocztą paczkę, w której znajduje się bezwartościowy towar i kontakt z nim urywa się.

Większość pokrzywdzonych, skuszonych atrakcyjną ceną towaru, płaci „z góry” pełną należności lub sporą zaliczkę i w ten sposób traci pieniądze. Najprostszym sposobem uniknięcia zagrożenia oszustwem jest postępowanie tak jak wspomniany jaślanin: ustalenie formy zapłaty za pobraniem, otwarcie przesyłki w obecności doręczyciela i w przypadku oszustwa szybkie powiadomienie Policji.

Wykrywalność oszust internetowych plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Prawie w każdym przypadku policjanci ustalają  sprawcę takiego przestępstwa. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Aby nie stać się ofiarą internetowego oszustwa i uniknąć związanych z tym nieprzyjemności:

– nie płaćmy zanim nie sprawdzimy zawartości przesyłki,
– uzgadniajmy formę zapłaty za pobraniem po nadejściu paczki i otwierajmy ją w obecności doręczyciela,
– pamiętajmy, że super okazje zdarzają się bardzo rzadko, jeśli w ogóle,
– sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje, opinie kupujących odnośnie jego rzetelności,
– zachowajmy korespondencję internetową ze sprzedającym, przy ewentualnym zgłoszeniu faktu oszustwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy,
– w przypadku jakichkolwiek podejrzeń i wątpliwości nie dokonujmy zakupów.

O tym jak bezpiecznie kupować w sieci przeczytasz również tutaj.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pablo
Pablo
2024 lat temu

ale wiory tez sie pala:lol::lol::lol:

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x