Wiadomości

Nie daj szansy rakowi piersi! Przebadaj się!

Co roku na raka piersi w Polsce zapada blisko 12 000 kobiet, z tego prawie 6 tysięcy umiera. Rak piersi to główna przyczyna zgonów spowodowanych nowotworami u kobiet w Polsce.

Te czarne statystyki wynikają ze zbyt późnego zdiagnozowania, oraz traktowania choroby nowotworowej ciągle jako tematu tabu. Łatwiej bowiem wielu kobietom zrezygnować z badań kontrolnych niż ze spotkania z przyjaciółkami. A jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryta choroba jest całkowicie wyleczalna. Szacuje się, że gdyby nowotwór u pacjentek był wykrywany we wczesnym stadium, to liczba zgonów spowodowanych tą chorobą spadłaby o połowę.

Należy pamiętać, że szczególnie narażone na zagrożenie rakiem piersi są:

–  kobiety pomiędzy 40 – 50 rokiem życia, które powinny wykonywać rutynowe badania mammograficzne raz na dwa lata,

– kobiety po 50 roku życia, którym zaleca się takie badanie co roku,

– a  także kobiety spokrewnione z  chorą na raka piersi (matki, siostry, córki). W takich przypadkach na badania mammograficzne  należy zgłaszać się regularnie co roku już po ukończeniu 35 roku życia.

Mimo tego, świadomość społeczna oraz profilaktyka badań w wielu regionach naszego kraju ciągle jest znikoma. W niechlubnej czołówce plasuje się również Podkarpacie.

„Ze stu sześćdziesięciu imiennych zaproszeń, jakie wysłaliśmy do kobiet w naszym województwie odpowiedziało i zgłosiło się na badania ponad czterdzieści cztery tysiące. Jest to najgorszy wynik ze wszystkich województw w Polsce” – mówi w rozmowie z Nowinami 24 Teresa Strączek, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Aby zwiększyć świadomość oraz dostępność badań dla mieszkanek Podkarpacia organizuje się szereg akcji informacyjnych oraz bezpłatne badania.

Obecnie, przez cały 2009 rok można bezpłatnie i bez skierowania(!) skorzystać z badań mammograficznych przeprowadzanych w placówkach medycznych na terenie całego Podkarpacia.

Akcję tą organizuje Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, mieszczący się przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, powołany przez Ministerstwo Zdrowia na lata 2005-2010,

W Jaśle badania takie są wykonywane w Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Lwowskiej 22, w godzinach od 8.00 – 13.00

Bezpłatne badania mammograficzne przysługują wszystkim paniom w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały takiego badania.

Za darmo można też wykonać badanie uzupełniające z chwilą wykrycia zmiany.

Więcej informacji pod numerem telefonu (013) 443 – 77 – 01.

Serdecznie zachęcamy wszystkie Jaślanki, do skorzystania z tych badań.


Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

foto. papilot.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelniczka
czytelniczka
2023 lat temu

A kobietom do 30 roku życia takie badania się nie należą? Przecież zdarzają się przypadki raka piersi u kobiet nawet 20kilku letnich.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x