Wiadomości

Nie ma pieniędzy na budowę drogi do Karpackiej Troi

Prace przy budowie Karpackiej Troi dobiegły końca. Nie ma jednak drogi dojazdowej do skansenu. Wójt Pankiewicz zapewnia, że projekty i pełna dokumentacja pod budowę jest, ale brakuje pieniędzy.

Do skansenu „Karpacka Troja” prowadzi wąska droga

Do skansenu trudno dojechać, bo droga należąca do gminy Jasło, w zasadzie nie istnieje na mapie i jest w złym stanie. Dojazd jest uciążliwy dla samochodów osobowych, zaś niemożliwy dla busów i autobusów. 

Nie ma drogi, po której mogłyby się poruszać pojazdy o masie wyższej niż 3,6 tony. Jest tam droga, ale wąska i nie nadająca się do ruchu autobusów wycieczkowych – mówi Adam Pawluś, członek zarządu powiatu jasielskiego.

Droga po torze gamrackim

Właścicielem drogi jest Gmina Jasło, która przejęła od starosty jasielskiego tereny po dawnym torze kolejowym należącym do Gamratu. Tory zostały skomunalizowane a część odcinaka od drogi krajowej nr 28 do Karpackiej Troi miała zostać dostosowana do potrzeb turystów.

Na tym odcinku mamy opracowaną dokumentację na budowę nowej drogi – przekonuje Stanisław Pankiewicz, wójt Gminy Jasło.

Pieniędzy póki co brak

Mimo planów i odpowiedniej dokumentacji, Gminy nie stać na sfinansowanie inwestycji, której koszt wynosi ok. 1 mln zł.

Początkowo Gmina liczyła na wsparcie finansowe w wysokości 600 tys. zł  z Urzędu Marszałkowskiego, a po 100 tys. zł miały dołożyć Miasto i Powiat.

Liczyliśmy na to, że uda się złożyć wniosek do programu „Turystyka”,  że uda nam się uzyskać wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego ale w trakcie „gry” zostały zmienione jej zasady i zostaliśmy z dokumentacją – wyjaśnia Stanisław Pankiewicz

Gminy nie stać na zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania pod koniec roku, bo pochłonięta jest realizacją priorytetowej  inwestycji, budowy kanalizacji. Rozciągnięcie pod koniec roku frontu inwestycyjnego o budowę drogi  do skansenu, może kosztować Gminę utratę 40 mln zł. dotacji. Dlatego wszelkie działania będą podejmowane w przyszłym roku.

Czy zdążą?

Oficjalne otwarcie skansenu archeologicznego Karpacka Troja zaplanowane jest na 20 maja 2010 roku. Zdaniem Pankiewicza jest sporo czasu, aby budowę drogi zrealizować. Gmina przy tym liczy na pomoc samorządów.

Czynię starania, aby współfinansować budowę tej drogi przez cztery samorządy: Gminę Jasło, Powiat Jasło, Miasto Jasło i Urząd Marszałkowski, albowiem Karpacka Troja nie jest tylko wizytówką  gminy Jasło ale Podkarpacia, miasta i powiatu i chciałbym, aby te samorządy współfinansowały tę inwestycję – mówi wójt Gminy Jasło.  

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dociekliwa
dociekliwa
2024 lat temu

Oficjalne otwarcie skansenu archeologicznego Karpacka Troja zaplanowane jest na 20 maja 2009 roku. Zdaniem Pankiewicza jest sporo czasu, aby budowę drogi zrealizować
…..
he he he, to przecież pół roku temu był 20 maja 2009- więc o jakim czasie my tu mówimy?:lol::lol::lol:

!01!
!01!
2024 lat temu

co mam Gmina Jasło do Krośnieńskiego Muzeum skoro Głównym wykonawca jest Krosno to ono powinno się martwic o drogę 😡

oli
oli
2024 lat temu

niech pan garncarski sfinansuje droge

...
...
2024 lat temu

Do !01!: święte słowa!!! zgadzam się z Tobą w 100 % ! Jasło i Jaślanie na skansenie w Trzcinicy nie będą mieć NIC ! ZUPEŁNIE ! Wszystko przejmie Krosno… Jasło będzie tylko przejazdem…

olek
olek
2024 lat temu

Oj przydałaby się Troja w Jaśle,ale ta literacka,pod koniec jej historii(z koniem!!!)
Wreszcie coś by się zmieniło na lepsze….

cjd
cjd
2024 lat temu

do dociekliwa: naucz się czytać. wyraźnie pisze 20 maja 2010!!

koń trojański
koń trojański
2024 lat temu

przecież w tamtych czasach też nie było asfaltu:lol:

ixi
ixi
2024 lat temu

ale za to JAKI PIEKNY BETONOWY kolos powstal dla gryziporkow i innych przewalaczy papierow!

droid
droid
2024 lat temu

I za co te medale i odznaczenia Panie Wójcie ? :yes: :yes: :yes: !

Zobacz także
Close
Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x