Wiadomości

"Nie można zapomnieć jak ratuje się ludzkie życie"

Udzielanie pomocy osobie z zawałem serca, osobie z krwotokiem z jamy ustnej, czy nieprzytomnemu z ciałem obcym w ranie, to tylko niektóre pozorowane zdarzenia urazowe, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

W zawodach, które odbyły się na terenie jasielskiego Medyka, wzięło udział 7 drużyn z terenu powiatu jasielskiego – I LO w Jaśle, II LO w Jaśle, ZS nr 4 w Jaśle, ZS nr 2 w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych w Jaśle, ZS im. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy, ZS im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie. 

Na drużyny z poszczególnych szkół czekał test teoretyczny, po którym wiedzę zawodników weryfikowano podczas pozorowanych zdarzeń urazowych. 

Z roku na rok zdarzenia losowe są coraz bardziej poważniejsze, dlatego też staramy się, co roku przygotowywać trudniejsze zadania, żeby młodzież wykazała się nie tylko wiedzą, ale też zaangażowaniem, aby przełamać strach przed udzielaniem pierwszej pomocy – mówi Krystyna Długosz, kierownik zarządu rejonowego PCK w Jaśle.

Zdaniem Eugeniusza Taradajki, dyrektora zarządu okręgowego PCK w Rzeszowie, umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej stała się modna wśród młodzieży, która często uczestniczy w szkoleniach i zawodach. 

Obserwuję to od lat i kiedyś to traktowano jako taki dopust Boży, bo nas zmuszali, bo nas do czegoś gonili, teraz widzę wśród młodzieży dużo chęci własnej, to stało się na nowo modne. Modne umieć udzielić pierwszej pomocy, modne działać społecznie, modne jest komuś pomóc. Te pozytywne cechy na nowo w naszym społeczeństwie zostały przywrócone – mówi Taradajko.

Mimo kursów, szkoleń, czy zawodów wiedza w społeczeństwie na temat udzielania pierwszej pomocy jest mała. Jednak najbardziej paraliżujący jest strach przed udzieleniem pomocy, nawet wśród osób, które teoretycznie wiedzą jak się zachować.

Przy wypadku to, co się pojawia pierwsze, to panika. Właśnie poprzez te szkolenia staramy się w ludziach wykształcić te podstawowe czynności zachowania się, zachowania rozsądku, powiadamiania odpowiednich służb i wykonania tego, co w danym monecie jest niezbędne. Należy pamiętać, że zatamowanie krwotoku, czy przywrócenie pracy serca, decydują w sekundzie o życiu człowieka – tłumaczy Taradajko. 

Dodaje też, że w takich sytuacjach nie można zapomnieć jak ratuje się ludzkie życie.

O wynikach zawodów poinformujemy wkrótce.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x