Wiadomości

Niebezpiecznie "słodka" choroba

2 miliony osób w Polsce choruje na cukrzycę, z tego połowa nie zdaje sobie sprawy z faktu, że zapadła na tą bezbolesną chorobę. Jednak cukrzyca nie jest wyrokiem, można z nią żyć wiele lat, co udowadniają między innymi jasielscy diabetycy.

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale jeśli jest dobrze leczona można z nią żyć bardzo długo. Podstawą do tego jest duża wiedza o tej chorobie – mówi Ryszard Olszowy, prezes Stowarzyszenia Diabetyków w Jaśle.

W celu podniesienia świadomości społeczeństwa na temat tego schorzenia organizowany jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W Jaśle poszerzeniem wiedzy na temat cukrzycy zajmuje się Oddział Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W sobotę 26 września członkowie Stowarzyszenia zorganizowali spotkanie w I LO by uczcić Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Groźne powikłania

Jasielskie Stowarzyszanie Diabetyków skupiające 170 członków, na co dzień zajmuje się poszerzaniem wiedzy na temat cukrzycy, bo ta, jak podkreśla prezes Stowarzyszenia, nie leczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Cukrzyca nieleczona, późno wykryta lub źle leczona niesie strasznie dużo powikłań groźnych dla życia ludzkiego. Między innymi retinopatię – uszkodzenia wzroku, która doprowadza do całkowitej ślepoty; nefropatię – uszkodzenia nerek, które prowadzą do uciążliwych, ale koniecznych dla życia dializ, czy też neuropatię – która kończy się często amputacjami kończyn dolnych – tłumaczy prezes Olszowy.

Wczesne wykrywanie

Wprawdzie lekarze jeszcze nie określili skąd bierze się cukrzyca, jednak przyczyn jej występowania może być wiele. Z ostatnich badań wynika, że 20% osób chorych na cukrzycę nabyło ją genetycznie. Niestety ponad połowa chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być chora. Dlatego ważne jest wczesne wykrywanie choroby.

Działania poradni diabetologicznej, lekarzy pierwszego kontaktu i naszej – jako Stowarzyszenia prowadzą do tego, aby wcześniej wykrywać takie przypadki. Np. w naszym Kole przy ul. 3-go Maja 14 w każdy czwartek między godziną 14 a 16 robimy bezpłatne badania cukru i ciśnienia wszystkim chętnym – wyjaśnia prezes Olszowy.

Bezpłatne badania poziomu cukru są wykonywane raz w miesiącu w piątek w „Aptece w Rynku”.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x