Wiadomości

Nowa koncepcja ogrzewania miasta

W dniu 15 grudnia 2008 r. w Urzędzie Miasta Jasła Pani Maria Kurowska Burmistrz Miasta spotkała się z Panem Michaelem Sojką – Prezesem Evonik Carbon Black Polska Sp. z o.o. w Jaśle w sprawie możliwości wykorzystania gazów poreakcyjnych z produkcji sadzy do ogrzewania zasobów mieszkaniowych miasta Jasła.

Realizacja takiego programu winna przyczynić się do zminimalizowania wzrostu cen energii cieplnej dla odbiorców z kotłowni Hankówka, co przy gwałtownym wzroście cen węgla jaki ma miejsce w ostatnim okresie jest nieuniknione. Równocześnie działania te wpłyną na poprawę bezpieczeństwa dostaw ciepła z sieci ciepłowniczej. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny jakim będzie obniżenie emisji do środowiska zanieczyszczeń ze spalania  węgla.

Evonik, w trakcie procesu produkcji sadzy, wytwarza ogromne ilości energii, która jest produktem ubocznym. Obecnie to ciepło w postaci pary jest emitowane do atmosfery, a mogłoby ogrzewać nasze domy i obiekty. Kilka kilometrów dalej spalany jest w kotłowni węgiel, aby ciepło uzyskać i ogrzewać nim miasto. Dlatego prowadzimy rozmowy i zlecamy opracowanie koncepcji, która wskaże rozwiązania techniczne i kosztowe przedsięwzięcia ogrzewania ciepłem z Evoniku miasta – mówi Burmistrz Jasła Maria Kurowska.

Ewentualny wybór takiego rozwiązania ma duże szanse na dofinansowanie ze środków pomocowych programów operacyjnych. W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli, także Z-ca Burmistrza Miasta Jasła – Ryszard Pabian, prezes MPGK Jan Kmiecik wraz z kierownikiem elektrociepłowni oraz główny energetyk Evonik.

UM Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anusiak do kąta, Mandziole!
Anusiak do kąta, Mandziole!
2024 lat temu

O to jest zagwostka….która z osób ze zdjęciów, wie o co chodzi z tym papierem na biurku…Po ich minach, to raczej żadna…To po prostu seans spirytystyczny – wywołują duchy ewentualnie grają w papier, nożyce i kamień…ostatnie zdjęcie jednoznacznie wskazuje, iż burmistrz przegrała tę partię…wybrała kamień, a papier wygrywa z kamieniem…No chyba, że tam ma być grota, to pardon…grota "pochłania" papier…i nie tylko…

ewa
ewa
2024 lat temu

Należałoby raczej rozmawiać o smrodzie jaki Evonik funduje Jaślanom w weekendy,kiedy nie ma kontroli nad poczynaniami firmy.Ewentualnie o tym ,czego jestem zwolenniczką zamknięciu firmy.
Owo ciepło to pokrywka.Tańsze ciepło,za milczenie w sprawie trucia ludzi,co do czego nikt od lat nie ma wątpliwości.

co
co
2024 lat temu

co?:no:

maria
maria
2024 lat temu

Nowa koncepcja ogrzewania miasta w zamian za przymknięcie oczu na smrody jakimi raczy od lat,w weekendy,kiedy służby odpowiedzialne za ochrone środowiska śpią Evonik to świetne pociągnięcie,ale za cyngiel.Jaślanie to nie tylko wiedzą ,ale czują nosem i zachorowalnością Zatem może by raczej spotkanie szło w kierunku zamknięcia lub przepędzenia truciciela.Od lat oddychałam i oddycham tym mahoniowym powietrzem.Moze by coś sie zmieniło na lepsze???To by była dopiero gwiazdka!

dobra rada
dobra rada
2024 lat temu

Dawno, dawno temu, gdy w Jaśle rządził Czernecki, a w Gamracie ś.p. Serwiński powstała koncepcja uciepłownienia Miasta z udziałem Gamratu, który posiada nowoczesną kotłownię i wolne moce grzewcze. Wystarczy tylko odkurzyć papiery. Była nawet firma co chciała wybudować parociąg, ale miasto niestety postawiło wtedy na Hankówkę. Widać miało wtedy dużo kasy, ale teraz gdy w Jaśle "bidusia" ten pomysł może być dobry 🙂

qwert
qwert
2024 lat temu

i co widać coś na tej mapie ?

dioksyn
dioksyn
2024 lat temu

do Ewy!!!! Życze Ci żeby zlikwidowano firme ,w której pracują Twoi bliscy! chyba że zatrudnisz tych ludzi z evonika w razie Twojej sugesti dotyczącej zamknięcia tej firmy!

jpł
jpł
2024 lat temu

… Dlatego prowadzimy rozmowy i zlecamy opracowanie koncepcji, która wskaże rozwiązania techniczne i kosztowe przedsięwzięcia ogrzewania ciepłem z Evoniku miasta – mówi Burmistrz Jasła Maria Kurowska. … – a gdzie tutaj miejsce dla tych, którzy mają z tego ciepła korzystać. Gdzie przedstawiciele jasielskich spółdzielni mieszkaniowych, bo chyba to ciepło to między innymi dla nich – prawda. Znowu gniot i już – tak jak ze zmianami w organizacji ruchu – koszty tak, odpowiedzialność – nie.

ewa
ewa
2024 lat temu

dioksyno! Zyczę zdrowia Twojej rodzinie, a reszta??? Odpowiedz sobie sama.

jpł
jpł
2024 lat temu

do dioksyn i ewa – :uhoh::confused:

XXL
XXL
2024 lat temu

jest pięknie, to oczywista oczywistość.

Zobacz także
Close
Back to top button
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x