Wiadomości

Noworoczny Dar: 25 tys. zł na sprzęt dla szpitala [foto]

25 tys. zł – taka kwota zasiliła konto akcji charytatywnej Noworoczny Dar. W tym roku zbierano pieniądze na zakup respiratora dla oddziału neonatologicznego szpitala w Jaśle.

Urządzenie to wspomaga oddychanie noworodkom.

Koncert finałowy odbył się w niedzielę w Jasielskim Domu Kultury. W akcję, trwającą przez cały styczeń zaangażowały się przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i policealne.

Symboliczny czek dyrektor szpitala Zbigniew Betlej otrzymał z rąk Krystyny Kasprzyk, dyrektor JDK oraz proboszcza oo. Franciszkanów Krzysztofa Kozioła.

– Takie akcje są bardzo potrzebne. Integrują społeczeństwo, poza tym cel jest szczytny – zakup sprzętu dla szpitala – podkreśla Zbigniew Betlej, dyrektor szpitala.

Noworoczny Dar rozpoczęto w pierwszą niedzielę stycznia kwestą uliczną, z której zebrano prawie 10 tys. zł. Przez cały miesiąc trwały koncerty. Organizatorem 12 już edycji akcji Noworoczny Dar był JDK oraz parafia oo. Franciszkanów.

– Mogliśmy się, po raz kolejny przekonać o wartości tej akcji, która pokazała nam, jakie wielkie serca mają mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego, którzy są wrażliwi na potrzeby innych – powiedział proboszcz oo. Franciszkanów o. Krzysztof Kozioł.

Konto kwesty
Każdy chętny może jeszcze pomóc, wpłacając wolne datki na specjalne konto: Bank Pekao SA I Oddział Jasło, numer 75124023371111000037403607 z dopiskiem „Noworoczny dar”.

W sumie na deskach JDK pokazano 23 prezentacje artystyczne, które obejrzało ponad 7 tysięcy widzów. Koncerty były także w domach ludowych w Żółkowie, Brzyszczkach oraz szkołach.

– Nie jest to jeszcze pełna zebrana kwota. Po raz kolejny okazała o się, że mieszkańcy miasta są hojni – mówi Krystyna Kasprzyk, dyrektor JDK. – Należą się ogromne podziękowania głównie młodym osobom, które angażują się w akcje charytatywne, ale także im dyrektorom nauczycielom i opiekunom, bo przecież przykład idzie od góry.

Podczas niedzielnego koncertu oprócz występów młodych artystów, symboliczne dyplomy z podziękowaniami otrzymali wszyscy dyrektorzy szkół oraz przedszkoli, zaangażowanych w akcję.

Pomysłodawcą „Noworocznego Daru” był franciszkanin, o. Leszek Rześniowiecki. Podczas pierwszej akcji zakupiono defibrylator dla karetki pogotowia ratunkowego i kardiomonitor dla oddziału dziecięcego.

W kolejnych latach kupiono: spirometr, inkubator, respirator, kardiomonitor, łóżka rehabilitacyjne, inhalatory do leczenia astmy oskrzelowej, zestawy alergologiczne, kardiotokograf do monitorowania pracy serca płodu, pompę infuzyjną dwustrzykawkową, kardiowerter, wózek transportowy, krzesełko kardiologiczne, tokograf, respiratora. Łącznie z akcji dla jasielskiego szpitala zakupiono sprzęt wartości prawie 300 tys. zł.

Marek Dybaś

Nowiny24.pl

Fotorelacja autorstwa Huberta Szpyrki

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
grymaśna
grymaśna
2023 lat temu

Brawo! To więcej niż na WOŚPie! Brawo Jaślanie!

gregory
gregory
2023 lat temu

To rekord? Ile było w tamtym roku?

nick
nick
2023 lat temu

Super imprezka! wesoła i nie przegadana!A dzieciaczki bedą miały sprzęt!

jeremy
jeremy
2023 lat temu

Pomysł na imprezę jest bardzo dobry. Gorzej z wykonaniem. To ma być sukces? Raczej nieudolność!
Akcja trwająca cały miesiąc, przy wsparciu JDK, szkół itp. zebrała tyle co orkiestra w jeden dzień! (bez pomocy od miasta). Gdyby zebrano powiedzmy 100 tyś. byłoby czym się chwalić. Taka Dębica na WOŚP zebrała w jeden dzień ponad 110 tyś. złotych!
A ciekawe ile JDK i miasto wydało na organizację tych imprez (choćby ogrzewanie sali, obsługę techniczną itp.) . Pewnie nikt tego nie poda bo by sie okazało ze tyle samo co zebrali.

ula
ula
2023 lat temu

Pewnie! Lepiej ściągnąc impreze za 40 zł od łebka. To dopiero samograj:-)))

eliza
eliza
2023 lat temu

Bardzo pozyteczna akcja aby tak dalej!!

~~
~~
2023 lat temu

z uszanowaniem, zbiorka wynosla niewiele ponad 9 tys, wiekszosc z tych pieniedzy placily dzieci, ktore ogladaly wystepy w JDKu

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x